Lubomír Zaorálek (ČSSD) na jednání Sněmovny (4. listopadu 2011)

Lubomír Zaorálek (ČSSD) na jednání Sněmovny (4. listopadu 2011) | foto: Petr Topič, MAFRA

Vysvětlete sporné milosti, nebo..., vyzval Zaorálek prezidenta Klause

  • 581
Prezident Václav Klaus by měl vysvětlit sporné milosti, míní místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Pokud tak Klaus neučiní, chce vlivný sociální demokrat na pátečním jednání stranického grémia navrhnout blíže neupřesněné "další kroky".

"Jsem přesvědčen, že je nutné vyzvat prezidenta a chtít po něm, aby ty věci objasnil," řekl Lubomír Zaorálek po jednání poslaneckého klubu ČSSD. Pozornost v minulých dnech vzbudilo například omilostnění korupčnice Anny Benešové, která si často telefonovala s Livií Klausovou (více o milosti zde).

Zaorálek vyzval Hrad, aby "v dostatečné míře vysvětlil fakta a rozptýlil vážná podezření". Jinak připraví na páteční jednání grémia další kroky, uvedl bez upřesnění. Podle serveru Aktuálně.cz by ČSSD například mohla vyzvat Klause k odchodu z funkce.

ČSSD se dívá především do Německa, kde pod tlakem afér odstoupil prezident Christian Wulff (o odstoupení německého prezidenta čtěte zde).

Sociální demokraté nicméně vůči prezidentovi žádnou účinnou zbraň nemají. "Bohužel, jsme jenom v té pozici, že můžeme vyzývat, můžeme apelovat a můžeme dávat najevo, co si myslíme o podobném způsobu chování prezidenta," uvedl Zaorálek. Politici by se do budoucna podle něj měli zabývat tím, jak tuto pravomoc prezidenta upravit. To by se ovšem musela změnit ústava.

Klaus nedávno například rozhodl o odkladu trestu za zpronevěru u Tomáše Maliny, o jeho žádosti o milost rozhodne až na základě dalšího vývoje Malinova zdravotního stavu. Média upozornila, že Malina, odsouzený za stomilionový podvod s pohonnými hmotami, patřil k blízkým spolupracovníkům podnikatelů Františka Mrázka a Tomáše Pitra.

Mluvčí prezidenta Radim Ochvat v úterý veškerá obvinění týkající se rozhodování o Malinovi a dalších prezidentských milostech odmítl. "Snažit se vyrobit realitu na základě informací uvedených v anonymním trestním oznámení, kam si může kdokoliv napsat cokoliv, je pouze výrazem laciné senzacechtivosti, neprofesionality a osobní zaujatosti některých novinářů vůči osobě Václava Klause. Veškerá vznesená obvinění samozřejmě odmítáme, neboť se jedná o účelově vymyšlené pomluvy," sdělil.

Ministr spravedlnosti jiří Pospíšil míní, že policejní prověřování práce prezidentské kanceláře při udělování milostí je v pořádku. Přímo u hlavy státu by ale chyby nehledal.

"Vůbec by mě nenapadlo, že by se to týkalo pana prezidenta jako takového. Tam jsou úředníci, kteří pracují v nějaké kanceláři, je tam nějaký postup, nějaké kolečko lidí, kteří pracují na těch milostech a předpokládám, že jejich činnost bude prozkoumána. Podle mého názoru je to správné," řekl Pospíšil ve vysílání rádia Impuls.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video