Prezident Miloš Zeman s bývalým premiérem Jiřím Rusnokem. Právě za jmenování jeho vlády loni v létě dávali čtenáři iDNES.cz prezidentu Zemanovi nejhorší známky k jeho prvnímu výročí ve funkci. | foto: Dan Materna, MAFRA

Zeman dostal od čtenářů iDNES.cz nejhorší známky za Rusnoka a chování

  • 571
Prezidenta Miloše Zemana čtenáři iDNES.cz nejlépe hodnotí za jeho vztah k Evropské unii a za pracovitost, nejhorší známky dostal za jmenování bývalé vlády v čele s ekonomem Jiřím Rusnokem, za malou nadstranickost a celkově za své chování. Miloš Zeman je 8. března ve funkci prezidenta právě rok.

Hodnotit mohli Zemanovo chování, to, jak vykonává ústavní pravomoci, jak řeší domácí krize či jak zastupuje Českou republiku v zahraničí, ale například i to, zda je nadstranickým prezidentem, jeho pracovitost či postoj k Evropské unii. Jeho celkové průměrné hodnocení vyšlo 3,82, což při známkování jako ve škole odpovídá čtyřce. Hlasovalo 26 668 lidí.

Vysvědčení pro prezidenta Zemana od čtenářů iDNES.cz

3 - Postoj k Evropské unii
3 - Pracovitost
3 - Výběr ústavních soudců
4 - Výkon ústavních pravomocí
4 - Řešení krizí na domácí scéně
4 - Reprezentace v zahraničí
4 - Prospěšnost pro stát
4 - Styl oblékání a celková image
4 - Jmenování vlády Bohuslava Sobotky
4 - Chování
4 - Nadstranickost 
4 - Jmenování vlády Jiřího Rusnoka

Kromě prezidentovy pracovitosti či výběru ústavních soudců kladně čtenáři iDNES.cz hodnotili zejména to, že poté, co na Hradě skončil Václav Klaus a vystřídal ho Miloš Zeman, výrazně se změnil postoj české hlavy státu k Evropské unii. Zeman z ankety vyšel s průměrnou známkou 3,21, když dostal celkem 3 544 jedniček.

Zeman krátce po jmenování vyvěsil vedle české i vlajku Evropské unie, což bylo za éry Václava Klause nemyslitelné. Stejně tak je Zeman zastáncem přijetí eura a toho, aby Česko patřilo do "tvrdého jádra" EU usilujícího o hlubší integraci.

Videoprůřez prvním prezidentským rokem Miloše Zemana:

21. února 2013

Zemanův tah s překlenovací vládou čtenáři příliš neocenili

Pětky naopak od čtenářů iDNES.cz prezident Zeman nejčastěji sbíral za to, že loni v létě jmenoval vládu v čele s ekonomem Jiřím Rusnokem, když padl kabinet Petra Nečase. Známkou 5 tento počin zhodnotilo plných 18 190 hlasujících z celkového počtu 26 686, zdaleka nejvíce ze všech hodnocených kategorií, což způsobilo, že v tomto "předmětu" dopadl prezident nejhůře. I v tom může Zeman hledat odpověď na otázku, proč jeho SPOZ dopadla tak špatně v podzimních předčasných volbách.

Prezident odmítal, aby pokračovala "Nečasova vláda bez Nečase", kterou by podle něj fakticky vedl Miroslav Kalousek z TOP 09, i kdyby v jejím čele oficiálně byla Miroslava Němcová z ODS. Místo toho do funkce uvedl Rusnokovu vládu, ačkoli bylo od začátku pravděpodobné, že důvěru nezíská. To se také nakonec potvrdilo.

Navzdory tomu "prezidentská vláda", z níž se rekrutovalo několik kandidátů ve volbách neúspěšné Strany práv občanů Zemanovci, zemi spravovala nejen do voleb, ale až do letošního ledna, kdy ji vystřídal koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL v čele se sociálním demokratem Bohuslavem Sobotkou.

Termínu prezidentská vláda už se u Rusnokova kabinetu Zeman nebrání. "Víte, tady jsem přejal terminologii našich novinářů. Svým způsobem to opravdu byla prezidentská vláda," řekl před pár dny prezident v rozhovoru pro agenturu ČTK. (více zde)

Druhé nejhorší hodnocení dostal prezident Miloš Zeman od čtenářů iDNES.cz v kategorii "nadstranickost". Dostal sice 1 709 jedniček, mnoho dvojek i trojek, celkovou průměrnou zámku 4,23 ale srazilo dolů 17 022 pětek. Vůbec nejméně jedniček měl z obecného předmětu "chování" - jen 1 340 z celkového počtu 26 668 hodnotitelů. Tomu, aby v tomto předmětu nedopadl nejhůře, napomohlo více pětek za chabou nadstranickost a jmenování Rusnoka.

Celkem dostal prezident Zeman od čtenářů iDNES.cz devět čtyřek a tři trojky. Zcela propadnout ho tak nenechali v žádném "předmětu".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video