Výstup do vesmíru po 14 minutách skončil

  • 6
Výstup dvou členů posádky mezinárodní kosmické stanice (ISS) musel skončit po pouhých 14 minutách. Příčinou byl pokles tlaku v kyslíkové lahvi amerického kosmonauta Mikeho Finckea. Kosmonauti vystoupili z ISS deset minut před půlnocí SELČ.

Jak v Houstonu oznámil mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) John Petty, ani jeden z kosmonautů nebyl ohrožen a oba se bez jakékoli úhony vrátili na kosmickou stanici. 

Fincke brzy postřehl, že v jeho kyslíkové lahvi poklesl tlak. Pozemní kontrola v Moskvě, která výstup do vesmíru koordinovala, dala oběma kosmonautům po 14 minutách a 22 sekundách příkaz, aby se vrátili na stanici.

Ruské skafandry Orlan, které kosmonauti na ISS použili poprvé, prý fungovaly bezvadně. Dvojice se podle agentury AP znovu vydá do vesmíru nejdříve v úterý.
Podle letových kontrolorů je třeba dříve, než se Fincke a Gennadij Padalka znovu vydají na kosmickou "procházku", zjistit příčinu závady.

Cílem plánovaného pobytu ve volném kosmickém prostoru byla oprava gyroskopu, který určuje orientaci orbitálního komplexu. Fincke a ruský kosmonaut Gennadij Padalka měli vyměnit porouchaný elektrický jistič.  Problémy na oběžné dráze nastaly v dubnu jen několik hodin po  příletu Finckeho a Padalky na ISS.

Porucha na důležitém obvodu zastavila přívod elektřiny do jednoho ze čtyř gyroskopů. Orbitální komplex tak fungoval jen se dvěma gyroskopy, což je  považováno za minimum pro udržení ISS ve správné a stabilní poloze.

Gyroskopy se porouchaly rychle
První z přístrojů se porouchal před dvěma lety. Oprava se musela odložit už minulý měsíc, kdy na Padalkově americkém skafandru nefungovalo chlazení vodou.

Zůstávala ještě možnost obléci ruské skafandry a k porouchanému jističi se vydat z ruské části komplexu, ale to by zdvojnásobilo cestu k zařízení, navíc přes četné kovové výčnělky.

Současná posádka, která je na ISS od 21. dubna, by měla podniknout nejméně dva výstupy do volného kosmického prostoru. Na orbitu by měli oba muži zůstat do poloviny října, kdy je má vystřídat nová posádka.
 
Bývalý inspektor NASA Joseph Gutheinz se obává, že NASA i Ruský úřad pro letectví a vesmír "zametají jakákoli známá rizika pod stůl, aby udrželi program ISS při životě".
Podle něj totiž není bezpečné na opravářskou misi vyslat oba kosmonauty najednou, když nikdo nebude kontrolovat systémy uvnitř.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue