Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vystudovat VŠ přes internet zatím nejde, ale...

  7:00aktualizováno  7:00
Lékařem nebo učitelem se přes internet zatím nestanete. Ale u oborů a předmětů z informačních technologií už je možnost značnou část studia zvládnout z domova. Co to však vůbec znamená - studovat přes internet?

Studovat na dálku s vydatnou pomocí internetu se hodí i po práci. | foto: Profimedia.cz

Je to jedna z forem takzvaného dálkového, tedy distančního studia. Používá se pro ni název e-learningová nebo virtuální.

"V žádném případě to není tak, že se sami učíte z počítače. Že se zkoušky skládají přes internet a vysokoškolský diplom pošlou e-mailem, abyste si ho sami vytiskli," upozorňuje Helena Zlámalová, vedoucí Národního centra distančního vzdělávání.

Důvodů, proč vznikl tento typ studia, je několik. Například jakékoliv finanční nebo zdravotní omezení, kdy student nemůže být přítomen každodenní výuce. Možnost souběžně pracovat a studovat.

On-line studium smazává vzdálenosti. Takže ani student z druhé strany republiky není znevýhodněn dojížděním. Ve svém volném čase si může libovolně určit, kdy se začne studijní přípravě věnovat. Další výhodou je i možnost stát se studentem v jakémkoliv věku.

Rozhodující je motivace ke studiu
Opravdu zásadní podmínkou k samostudiu je vysoká motivace a disciplinovanost. Každý si určuje kdy, jak a kolik učiva zvládnout.

"Při studiu vysoké školy jsem používala i e-learning, tedy studium prostřednictvím počítače. Tento způsob mi vyhovoval, protože chodím do práce a starám se o rodinu. Tím pádem jsem mohla využívat volných večerů k práci pro školu," vzpomíná Jana Janačová z Prahy na nedávné studium managementu.

"Ze začátku jsem měla trochu problém s disciplínou, ale časem jsem dala na rady zkušených a vsadila na pravidelnost. Každý den dvě hodiny studia, to funguje, " radí špičková manažerka.

Vodítkem se pak mohou stát rozvrhy termínů studia. Rozčlenění učebních materiálů je totiž uspořádáno tak, aby bylo zřejmé, jaké množství musíte "zpracovat" za týden, čtrnáct dní. Na druhou stranu nesplnění dvou, tří orientačních termínů ještě neznamená konec studia.

Jak probíhá výuka?
Každý předmět musí mít svůj systém pro řízení výuky. Student si potom otevře svoje studijní prostředí. Tam jsou již k dispozici materiály, které mají velice osobité, příznačné rozčlenění.

"Texty přednášek jsou vytvořené tak, aby byly přehledné. Obsahová stránka musí být odborná, ale také záživná. Přednášky bývají proložené otázkami nebo úkoly, aby neklesala pozornost studujícího," vysvětluje Petra Poulová, proděkanka fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové a zároveň garant e-learningové výuky.

Texty vedou studenta od pokynů ke studiu, přes termíny k odevzdání povinných úkolů a písemných prací, zkušební testy, poradnu až po diskusní fórum.

"Jeden den v týdnu, v určitém časovém rozmezí, u nás na fakultě probíhají chatovací hodiny s tutorem. To je pedagog, který studenty vede v průběhu studia," upřesňuje Petra Poulová.

Studijní materiály jsou nejen ve formě textu, ale už se rozšiřují i na video a audio záznamy.

To neuvidím učitele ani spolužáky?!
Na začátku akademického roku se koná úvodní setkání studentů se školou. Tam proběhne seznámení s tutorem. Ten vám bude zadávat seminární práce, hodnotit pokroky ve studiu, motivovat při překonávání studijních problémů.

"V průběhu studia, záleží ovšem na předmětu, se mohou konat další setkání. My jim říkáme tutoriály," dodává Petra Poulová.

"Ty mohou být zaměřené třeba i na praktické oblasti výuky. Student se teoreticky připraví sám a laboratorní cvičení proběhnou pod vedením lektora," doplňuje Poulová.

Při hodnocení samostudia jsou získané poznatky prověřovány formou samostatných prací, testů a zkoušek. Počet písemných seminárních úloh se pohybuje mezi třemi až sedmi za jeden semestr.

"Každou práci by měl student obhájit, aby nedocházelo k situacím, kdy seminárku zkopíruje či nechá vypracovat někým jiným," myslí si Miloslav Vondráček, proděkan Pedagogické fakulty.

Pokyny ke studiu, rozsah učiva a termíny zkoušek se student dozví, aniž se zvedne od počítače. Po internetu se odbývají i studijní konzultace Univerzity Hradec Králové. Zkouška bývá zpravidla na konci roku nebo semestru. A její průběh a hodnocení je stejné jako u denní formy studia.

Co se dá studovat on-line
Jsou určité obory, které jsou k této formě studia vhodnější. Jde především o technická a přírodovědná odvětví. Ale pozor! I zde, pokud jsou nutné praktické dovednosti, musí být student výuce přítomen.

"E-learning se může využít jako studijní podpora vzdělávání pro absolventy. To znamená při získávání dalších odborných znalostí nebo při změně profesní orientace," doporučuje Helena Zlámalová.

Na specializovaných internetových stranách naleznete stovky kurzů, kterými si lze zvyšovat kvalifikaci. Protože jsou většinou určeny pro dospělé, často probíhají právě e-learningovou formou.

Medicínu nevystudujete¨
Jsou ovšem obory, u kterých je virtuální studium nemyslitelné. Proč? "Součástí studijního programu bývá i větší míra praktických dovedností," objasňuje Helena Zlámalová.

Zcela e-learningová forma je nepřijatelná u učitelských, uměleckých, tělovýchovných oborů, ale samozřejmě i v lékařství. Jsou to oblasti činnosti, kde je zapotřebí komunikovat "z očí do očí". Kde je nutné prokázat se určitými odborně natrénovanými dovednostmi.

Lze tedy vystudovat celou vysokou školu on-line? "Ne, nejde to. Není to komplexní příprava na budoucí povolání," je přesvědčená Helena Zlámalová, vedoucí Národního centra distančního vzdělávání.

Virtuální studium by se mělo stát maximální a efektivní podporou samostatného studia. S tím souhlasí i Zlámalová: "To je naopak velmi dobré a studujícím přináší řadu dalších dovedností."

"Studium on-line je vhodné u předmětů, kde je značné množství studentů. Nemyslím si, že by to byl právě pro náš typ studií trend do budoucna," uzavírá debatu Miloslav Vondráček.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

U brněnské hvězdárny spadl podivný objekt.
Chci je oškubat, přiznává youtuber. Na dotaz o UFO radnice musí odepsat

Provokující český youtuber s přezdívkou MikeJePan zasypal radnice měst nejen v Libereckém kraji dotazy na výskyt UFO. Smyslem jeho aktivity ale není dozvědět...  celý článek

Natáčí se na 4K kamery RED, nastavení ostření a expozice má na starosti obsluha...
České volby v zahraničních televizích: Japonci sledují Okamuru, Němci ČSSD

Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. Vyplývá to z informací mluvčích jednotlivých...  celý článek

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1.
Nečasová doplatila statisíce, které dlužila na daních za luxusní dárky

Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová, dříve Nagyová, už doplatila daně z luxusních darů, kvůli kterým čelí žalobě z krácení daně. Cenu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.