Student u přijímací zkoušky na SŠ

Student u přijímací zkoušky na SŠ | foto: Profimedia.cz

Vystresované děti zaplnily poradny

  • 62
Psychologové mají napilno: jejich poradny zažívají nápor malých klientů. Poradit potřebují deváťáci, vysokoškoláci i jejich rodiče. Pro deváťáky je leden jedním z nejdůležitějších měsíců. Děti v posledním ročníku základní školy se musí rozhodnout, na jakou střední školu si dají přihlášku.

Leden je však důležitým měsícem i pro vysokoškoláky, které čekají zkoušky a zápočty. Školáci a mladí lidé se přitom v poslední době naučili o svých problémech radit s odborníky.

"Vůbec jsem netušil, jakou střední školu si mám vybrat. Věděl jsem, že chci na gymnázium, ale ne na jaké," vysvětluje čtrnáctiletý Jan ze základní školy v Praze 2, proč navštívil pedagogicko-psychologickou poradnu.

Poradnu mu doporučili ve škole, kde už o svém soužení mluvil s výchovnou poradkyní.

"Přeplněno máme už od prosince, teď to ale vrcholí. Děti tlačí termín odevzdání přihlášek," upřesnila ředitelka pedagogicko-psychologické poradny v Praze 4 Helena Hudečková. Kromě nerozhodných žáků chodí do poraden i ti, kteří se bojí přijímacích zkoušek. "Časté jsou i obavy, že jim pololetní vysvědčení zkazí šanci dostat se na školu," dodala.

Deváťáci, kteří nechtějí jít rovnou k psychologovi, chodí k výchovným poradcům ve svých školách.

"Dnes jsem tady měla už čtyři žáky z deváté třídy. Ve většině případů mají vybraný typ školy, ale chtějí poradit, která z nich je nejlepší," říká poradkyně z benešovské základní školy Ludmila Motyčková.

Psychology volají i rodiče
Na vysokých školách plní poradny nejčastěji studenti, kteří se bojí zkoušek.

"Často ale řeší své vztahy s partnery nebo rodiči. Selhání ve studiu je pak spíše důsledkem těchto problémů," tvrdí psycholožka Vendula Junková z informačně-poradenského centra Univerzity Karlovy v Praze.

"Častěji ale chodí posluchači vyšších ročníků, kteří už jsou studiem trochu unaveni," dodala.

Podle psycholožky Dagmar Schneiderové z 3. lékařské fakulty Karlovy Univerzity neexistuje jednoduchý recept, jak řešit zkouškový stres. "Probereme příčiny stresu a společně přemýšlíme, jak situaci zvládnout," vysvětlila.

V poslední době se na psychology obracejí i rodiče studentů. Nejčastěji, když se vrátí z třídní schůzky, kde zjistí, že jejich dítě neprospívá tak dobře, jak si mysleli.

"Vždycky poznáme, která škola měla třídní schůzku. Druhý den drnčí telefony a rodiče si tady doslova podávají dveře," říká chebská psycholožka Václava Humheyová.

Podobné zkušenosti mají i v Českém Krumlově. "Je to až v poslední době. Dřív rodiče tak často nevolali. Spíš to řešili sami," potvrdil Jakub Průcha z českokrumlovské poradny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video