Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Romské sdružení apeluje na Evropu: Chcete nás? V ČR se nám nelíbí

Romské sdružení Fórum si stěžuje evropské ministryni zahraničí a evropským institucím na český "anticikanismus". Žádá je, aby začaly vyjednávat s vybranými členskými zeměmi o přijetí určitého počtu Romů z ČR.

Podle představ romských aktivistů by pak Česko mělo těmto státům vyrovnat všechny výdaje spojené s převzetím Romů. Těm by zas mělo uhradit "novou budoucnost" v cizině.

Kromě šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové či komisaře pro lidská práva Rady Evropy Thomase Hammarberga se sdružení obrací i na premiéra Petra Nečase (ODS) a ministry obrany Alexandra Vondru (ODS) a zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09).

Pod listem je podepsána šestice lidí - mezi nimi známí aktivisté Ondřej Giňa a Ladislav Bílý. Členové sdružení si stěžují na dlouhodobé rasové násilí, diskriminaci, porušování lidských práv a anticikanismus.

Před vstupem do EU se podle nich ČR snažila požadavky naplňovat a po něm se situace "dramaticky zhoršila". Pisatelé se zmiňují o rasistickém přístupu českých institucí a násilí ze strany neonacistů. "V případě Romů není ČR skutečným právním státem a demokratickou zemí," uvedlo sdružení.

Žádá Radu Evropy, EU a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby začaly jednat s desítkou z 15 starých členských zemí a Švýcarskem o tom, aby přijaly "určitý počet" Romů z ČR. Jmenují Německo, Francii, Británii, Nizozemsko, Belgii, Dánsko, Švédsko, Finsko, Itálii a Lucembursko. Autoři listu píšou, že z Česka v posledních letech mnozí Romové do ciziny už odešli.

Kanada kvůli přílivu uprchlíků pro Čechy znovu zavedla víza. Opatření v minulosti přijala i Británie. "Aby se předešlo podobným a dalším komplikacím, je potřeba, aby evropské orgány a instituce zajistily diplomatická jednání s jednotlivými státy, které přijmou romské uprchlíky," míní aktivisté.

Podle jejich návrhu by evropské úřady ČR pak uložily, že musí zaplatit zemím výdaje a Romům náklady na novou budoucnost. Podle pisatelů je postup mezinárodních institucí zatím zcela neúčinný, i když mají o situaci v ČR dost informací. Měly by prý začít zlepšení vymáhat a přikročit případně i k sankcím.

Romové se snaží a zakládají sdružení, změnit stav ale bez pomoci nedokážou, uvedla šestice aktivistů. Minulý týden ČR za přístup k Romům kritizoval komisař pro lidská práva Rady Evropy Hammarberg. Poukazoval na protiromské postoje v české společnosti a vyzval Prahu, aby zintenzivnila snahy o integraci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video