Výstavu ohrozily temelínské spory

Staré Město - Česko-rakouský spor o temelínskou elektrárnu ovlivňuje i dění v pražské kultuře. Potvrzuje to právě začínající výstava rakouského sochaře Karla Prantla v Domě u Černé Matky Boží. Výstava je jednou z uměleckých událostí podzimu - stovky návštěvníků galerie každý den fascinovaně hladí "meditační kameny" jednoho z nejslavnějších světových sochařů druhé poloviny dvacátého století.

Přípravu rozsáhlé akce však málem zmařil spor o Temelín. "Dlouho hrozilo, že se Prantlova přehlídka vůbec neuskuteční a shánění financí se změnilo v drama," líčí historička umění českého původu Miroslava Hájek žijící v Itálii, která se sochařovým dílem zabývá více než třicet let a pražskou výstavu připravila.

Při výjimečně drahých výstavách potřebuje České muzeum výtvarných umění sponzory. "S přípravami jsme začali před rokem a půl, ale ve chvíli, kdy začala hysterie kolem spuštění Temelína všichni potencionální sponzoři z Čech od akce ustoupili," tvrdí kurátorka Claudine Končinská.

Za výstavu, která potrvá až do ledna, má zodpovědnost kurátor Olaf Hanel. Odmítá sice svalovat problémy jen na Temelín, ale potvrzuje, že Prantlovým sochám nevycházeli vstříc ani státníci. Ti mají obvykle nad podobnými akcemi patronát, který podtrhuje jejich kulturní i politický význam. "I tentokrát jsme požádali o záštitu oba prezidenty, Havla i Klestila, ale ani nám neodpověděli," říká Hanele.

Nakonec se výstava s jednoduchým názvem Kameny může uskutečnit díky financím z Rakouska, podpořil ji úřad spolkového kanceláře a rakouský kulturní institut. To Miroslavu Hájek mrzí: "Umělec, který za totality tolik pomáhal českým kolegům, by si zasloužil vstřícnější přijetí."

Prantl totiž už od roku 1959 soustavně podporoval české a slovenské sochaře, například Jiřího Seiferta, Miroslava Chlupáče či Pavola Bindera. Tito umělci se shodují, že právě Prantlova pravidelná sympozia jim pomáhala dostat se do panoramatu světového sochařství.

Rakouský institut se s nepříliš vstřícným přijetím rakouského umělce v Praze setkává zcela výjimečně. "Například v létě jsme sháněli sponzory pro letní školu, na níž byli i postižení rakouští umělci. Ze šesti oslovených sponzorů nám pět dalo peníze. Prantl je jediný negativní případ," říká pracovnice institutu Iveta Urbanová.

Karl Prantl

Karl Prantl: Kámen k meditaci

Karl Prantl: Pískovec

Karl Prantl: Kastalský mramor

Karl Prantl: Kámen k meditaci

Karl Prantl: Šedý pískovec

Historička umění Miroslava Hájek je šťastná - i přes velké problémy se jí povedlo upořádat výstavu Kamenů nejvýznamnějšího rakouského sochaře Karla Prantla v Domě u Černé Matky Boží. (3. října 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video