Výstava podporující zakázané mladé ultrakomunisty musela být předčasně uzavřena

  18:45
Umělecko-aktivistická skupina Guma Guar svojí pražskou výstavou podpořila zakázaný Komunistický svaz mládeže.

Výstava Meze tolerance | foto: Nikola HronkováMF DNES

. výstava, kterou už nemáte možnost vidět

Galerie hlavního města Prahy vydala odpoledne 5. května 2008 tiskovou zprávu. Praví se v ní mimo jiné: "Galerie hlavního města Prahy oslavila 1. 5. 2008 45 let své existence volným vstupem do svých objektů. Den otevřených dveří uspořádaný u příležitosti 45. narozenin GHMP byl veřejností přijat velmi dobře, o čemž svědčí vysoká návštěvnost otevřených objektů. (...) Den oslav byl bohužel poznamenán incidentem, který způsobil uzavření výstavy skupiny Guma Guar - Meze tolerance - ve Staroměstské radnici a který šetří Policie ČR. V pozdních odpoledních hodinách skupina čtyř černě oblečených lidí, přes odpor kustodek poničila výstavu autolakem. Výstava tak musela být z technických důvodů uzavřena. Vzhledem k rozsahu poškození už nebude otevřena."
 
Milan Mikuláštík, člen skupiny Guma Guar, dle serveru Aktuálně.cz řekl, že se "o uzavření expozice dozvěděl až o tři dny později, a to ještě ne od zástupců galerie".

 
Publikujeme zde rozšířenou formu recenze, která byla v MF DNES zveřejněna v pátek 2. května, v rubrice Umění; recenzi rozšířenou jak textově, tak o fotografie z expozice.
Výstava Meze tolerance
V říjnu 2006 Ministerstvo vnitra ČR vydalo rozhodnutí o ukončení činnosti Komunistického svazu mládeže (KSM). Nepomohla ani úprava stanov, v nichž radikální levice původně otevřeně přiznávala svůj cíl: svržení kapitalistické společnosti. Městský soud v Praze letos v březnu zákaz KSM stvrdil.
 
Právní rozhodnutí rozčililo uměleckoaktivistickou skupinu Guma Guar, která vznikla v roce 2003 a tvoří ji Milan Mikuláštík, Dan Vlček a Richard Bakeš. V kauze našla námět pro výstavu, jíž se nyní představuje v rámci cyklu Hustý Provoz na Staroměstské radnici. Hustý Provoz se dle pořádající Galerie hlavního města Prahy snaží dramaturgicky "přiblížit nezávislé výtvarné scéně, kde působí řada výrazných kurátorských osobností, které dokázaly zaujmout svými projekty, často realizovanými na bázi DIY kultury ('do it yourself'), bez finanční podpory, reklamy a sponzorů“.
 
Tady o umění vážně nejde
Pro výstavu Meze tolerance nepřipravila Guma Guar "umění“, nýbrž výzvu ke společenské diskusi. Aktivistické trio považuje "zákaz činnosti KSM za potlačování a vážné porušení práva na svobodu slova“, jak upozorňuje v úvodním textu expozice. Jinak řečeno: zákaz činnosti dotyčných radikálů má Guma Guar za závažnější, než je existence KSM; takový zákaz je pro demokracii větší nebezpečí než výkřiky těch, kteří žádají její zničení. Rozhodli se proto KSM podpořit: galerijní prostory poskytli k prezentaci této organizace a její kauzy. Guma Guar jsou zde pouhými, jak tvrdí, "designéry“. Nicméně to neznamená, zdůrazňují vzápětí, že by byli sympatizanty oné zakázané organizace a toho, co hlásá.
 
První část expozice nabízí kopie korespondence mezi Komunistickým svazem mladých a justičními orgány plus video s anketou natočenou u pražské právnické fakulty, kde se Guma Guar studentů ptají, co zákazu KSM říkají. Druhá část je daleko "vydesignovanější“: na jednu stěnu umělečtí aktivisté nakreslili několika generacemi vzývaného vůdce revoluce Che Guevaru, na sousední stěně se skví transparenty z arzenálu KSM typu "Kapitalismus - bída, hnus“ či transparent oslavující svobodu na castrovské Kubě. Trochu důrazněji a "moderněji“ působí videozáznamy z pouličních protestů KSM - až na to, že svou tiše výhrůžnou formou poněkud připomínají pochody neofašistů.
 
Na úrovni transparentu

Jaká měřítka na takovouhle galerijní produkci uplatnit? V těsné provázanosti se tu nabízejí kritéria ideová a komunikační.
 
Propagandistické propriety mladí radikálové podědili z nejneochvějnějších leninsko-stalinistických tradic. Vlajky a transparenty nevypovídají o ničem jiném než o vyšeptalosti kdysi revolučního ducha: to, co KSM žádá, bylo v historii za nemalou cenu, jejíž součástí jsou například miliony zmařených lidských životů, vyzkoušeno, avšak nepotvrdilo svoji životnost; dnešní Čína se svým brutálním komunismo-kapitalismem sotva může být ideálem stalinistů z KSM (i "designérů“ z Guma Guar). Praxe zde tedy neověřila správnost teorie, přičemž právě kritérium praxe by mělo být pro marxisty, pokud se nemýlíme, potvrzením správnosti teorie. Jenže jakákoliv reflexe této skutečnosti, totiž "nesrovnalosti“ mezi teorií a praxí, není na výstavě ze strany KSM patrná. A Guma Guar ji za sebe supluje již zmíněnou anketou se studenty, z nichž někteří se, pravda, zamýšlejí nad povahou komunismu. To je však od Guma Guar čirý alibismus používající ty nejprovařenější mediální praktiky: když si nechci dát práci s analýzou problému, s jeho precizním formulováním, provedu anketu. "Zajímavý“ postup od tria, které se nechává charakterizovat coby umělecko-aktivistická skupina zabývající se kritikou systému a ironizováním mediálního světa.
 
Výstava Meze tolerance

Výstava Meze tolerance chce upozornit na nesporně zásadní otázky demokracie: Kde začíná a kde končí míra tolerance? Nemá demokratická společnost blízko k totalitnímu režimu, pokud zakáže ideologii, která má ve svém programu svržení kapitalistického způsobu života? Problém expozice spočívá v tom, že tázání je zde formulováno myšlenkově líně, na úrovni prostomyslné deklarace, hesla vyvedeného na transparent pro demonstraci. Chybí zde jakákoliv vůle jak k nastínění historického kontextu, tak k pochopení lidské dimenze problému - právě o to obojí se pokusila dokumentaristka Linda Jablonská ve svém předloňském celovečerním filmu Kupředu levá, kupředu pravá; nějaký čas sledovala na veřejnosti i v soukromí členy KSM i příslušníky Mladých konzervativců.
 
Jedinou ironií a "podvratností“ expozice Meze demokracie tudíž zůstává fakt, že dnes již nelegální KSM (během letošního prvního máje jim brněnští strážníci sebrali vlajky), se prostřednictvím výstavy představuje na půdě pražské Staroměstské radnice, kde roky již neotřesitelně vládne pravice, respektive strana, které se za ni vydává - ODS. Že to vlastně nikoho nevzrušuje, že žádné debaty a protesty se v souvislosti s výstavou (zatím) neodehrály, pro to lze mít trojí vysvětlení. První: česká veřejnost je ke galerijnímu provozu v podstatě apatická, a i kdyby se tam prezentovalo kdovíco, bylo by ticho. Druhé: výstava Meze tolerance je tak bezzubá, že za diskusi vůbec nestojí. A třetí možné vysvětlení: s demokracií to tady nebude tak špatné, jak se Guma Guar snaží sugerovat.

. GROUPE GUMA GUAR

Meze tolerance/Limits Of Tolerance. Kurátor Karel Srp, koordinátorka projektu Olga Malá. Staroměstská radnice, 2. patro, Staroměstské náměstí 1, Praha 1. Výstava trvá do 1. června 2008, otevřeno denně od 10 do 18 hodin kromě pondělí, vstupné: plné 40, snížené 20 korun.

Autoři: , , Kavárna

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...