Model sebevražedné střely V1 Reichenberg  Fi 103 R, dole část ocasu z Heinkel

Model sebevražedné střely V1 Reichenberg Fi 103 R, dole část ocasu z Heinkel HE 162, vzadu přídavná nádrž vyvíjená pro proudový letoun ME 262. | foto: Jan Pomezný, Severočeské muzeum v Liberci

Po Liberci se jmenovala Hitlerova sebevražedná střela, ukazuje výstava

  • 7
Severočeské muzeum v Liberci zahájí ve čtvrtek výstavu o historii válečné výroby v regionu. Mezi exponáty leteckého válečného průmyslu patří i kopie pilotované verze sebevražedné pumy V1. Jde o jediné letadlo pojmenované po Liberci. Výstava s názvem Industriál války potrvá do 2. září.

"Po Reichenbergu, tehdejším německém názvu Liberce, tehdy dokonce pojmenovali i sebevražednou verzi Hitlerovy takzvané zázračné zbraně V1," řekl kurátor výstavy Ivan Rous, který se dlouhodobě věnuje historii průmyslu na Liberecku.

Kniha o lágrech

Téma expozice zpracovává i kniha Tábory a válečná výroba, kterou kurátor výstavy Rous sepsal.

"Je to souhrn aktuálních, v mnoha případech dosud nezveřejněných poznatků o koncentračních, zajateckých, pracovních a dalších internačních táborech na území Liberecka, Jablonecka, Frýdlantska a přilehlých oblastí v Německu a Polsku," řekl autor.

Rous vyšel z rozhovorů s pamětníky a podrobného průzkumu popisovaných míst. Historik se také pustil do zpracování téměř nezmapovaného tématu libereckých romských táborů.

"Region byl za války celkem významný dodavatel elektrotechniky, dělaly se tady letadlové kabelové svazky, odpalovače k bombám," uvedl Rous.

Dokonce se podle něj zvažovalo, že se tady budou vyrábět letadla Junkers. Od stěhování jednoho z hlavních závodů do Nového Města pod Smrkem ale Němci nakonec upustili.

Výstava v muzeu mapuje, co vše se zde za války vyrábělo. "Návštěvníci uvidí, jak vypadalo kompletní letadlo i jednotlivé rozebrané díly," uvedl Rous. Vystaví i protiletecké dělo.

V kavárně se za války šily padáky

Hodně pozornosti věnovali v muzeu sebevražedné verzi rakety V1 neboli fau eins - jedné ze zbraní, která měla odvrátit v závěru války porážku Německa.

"Středobodem výstavy bude v měřítku 1:2 model V1 Reichenberg, což je jediné letadlo pojmenované po Liberci. Byla to pilotovaná verze létající pumy. Podařilo se nám zjistit, proč se jmenuje Reichenberg i kde se v Liberci vyráběla," sdělil Rous. Na jednom takovém místě v ulici Milady Horákové dnes stojí Kaufland.

Ve válečné výrobě na Liberecku a Jablonecku pracovaly tisíce lidí. Přesné číslo podle Rouse už dnes zjistit nelze.

"Víceméně to byl každý, kdo zůstal z původního německého obyvatelstva a nepracoval ve službách. Ke konci války tady nic jiného nebylo. Například i kavárna Nisa v centru Liberce byla zavřená, šily se tam padáky. A také Severočeské muzeum patřilo do soupisu prostor, kam se měla nastěhovat válečná výroba," poznamenal.

Primátor Liberce byl u křtu ponorky

Továrny zaměřené na válečný průmysl podle něj pomohly po válce při rozvoji českých firem. "Například Tesla, dnes Lites, začala vyrábět na německých strojích. A také automobilky stály v prvopočátcích na válečné výrobě," uvedl Rous. Jednou z nich byl i závod v Rýnovicích, kde se později vyráběly nákladní Liazy.

Liberec podporoval válku i poněkud svérázným způsobem. Město totiž převzalo patronát nad ponorkou U-206, jejímž velitelem byl nadporučík námořnictva Herbert Opitz.

Slavnostního křtu a spuštění na moře v Kielu se 17. května 1941 zúčastnil i liberecký primátor Eduard Rohn. Bojové nasazení ponorky však netrvalo dlouho: již v lednu 1942 se nevrátila z plavby a od prosince téhož roku byla považována za ztracenou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video