Bohuslav Sobotka sleduje předběžné volební výsledky ve štábu ČSSD v Praze. (11....

Bohuslav Sobotka sleduje předběžné volební výsledky ve štábu ČSSD v Praze. (11. října 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Sobotka: Poslanci prostě příští rok navíc 26 ani 14 procent nedostanou

  • 251
Žádnými obstrukcemi si podle premiéra Bohuslava Sobotky politici zvýšení platu o 26 procent nevynutí. Je připraven svolat i mimořádnou schůzi Sněmovny v lednu, aby v únoru politici nedostali plat zvýšený o více než čtvrtinu. Koalice se podle něj již dohodla, že platy nevzrostou ani o 14,4 procenta, což by vetoval prezident Miloš Zeman.

„Nesouhlasíme s tím, aby se zvýšily platy o 26 procent. Dohodli jsme se v koalici, že nebudeme souhlasit s tím, aby se zvýšily o 14 procent,“ oznámil předseda vlády. Toto jeho prohlášení je důležité, protože prezident Miloš Zeman při návštěvě Brna řekl, že by zvýšení platů o Sobotkou zmíněných 14 procent vetoval. (více zde)

Případné Zemanovo veto nebo to, kdyby se poslanci a senátoři nedokázali domluvit na ničem jiném, by sice znamenalo, že by se dosud zmražené platy od ledna politikům skokově zvýšily o 26 procent, ale protože lednovou výplatu dostanou poslanci, senátoři, ministři i prezident Zeman až v únoru, zabránila by tomu podle premiéra vládní koalice ještě v průběhu ledna mimořádnou schůzí.

„Pokud by se v důsledku obstrukcí nepodařilo ten zákon projednat do konce roku, budu iniciovat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny v lednu, tak abychom tu věc napravili po Novém roce,“ řekl Sobotka. „Nelze předpokládat, že nějakými obstrukcemi nebo jiným postupem si lze vynutit skokové navýšení platu ústavních činitelů o 26 procent. Kdyby k tomu došlo, máme nástroj, abychom to hned na začátku roku 2015 korigovali,“ prohlásil premiér.

Ještě před prosincovou schůzí Sněmovny se v pondělí večer sejdou poslanecké kluby vládních stran. Nová varianta, se kterou ČSSD počítá, je ta, že by platy politiků byly odvozeny od platu soudců, přičemž poslanci a senátoři by měli osmdesát procent měsíčního platu soudce. Znamenalo by to zvýšení měsíčního příjmu poslance z 55 900 korun hrubého o 9,8 procenta na 61 tisíc korun měsíčně.

Sněmovna není moc úspěšná firma, řekl prezident Svazu průmyslu

K tahanicím o platy politiků se vyjádřili po jednání s vládou zástupci zaměstnavatelů i odborů. „Poslanecká sněmovna není moc úspěšná firma a takové navýšení platů je naprosto nepřijatelné,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák k možnosti, že by platy politiků vyskočily o 26 procent, nebo o 14,4 procenta.

„Zvýšení platu může dostat ten, kdo je úspěšný a plní si věci. Sněmovna brání výraznému růstu ekonomiky a konkurenceschopnosti pomalou a nezodpovědnou legislativou,“ prohlásil zástupce velkých zaměstnavatelů Hanák. „Osobně bych to nastavil na vývoj průměrné mzdy. Dvouapůlnásobek, trojnásobek. Když bude ekonomika úspěšná, dejme jim nějakou bonifikaci. Budeme-li v recesi, pokrátit,“ dodal Hanák.

Poslanci žijí ve zvláštním matrixu, kritizuje politiky šéf odborů

„To, co se tady odehrává kolem platů, to je něco, co jsem už dlouho nezažil. Jestliže si poslanci nechají 26 procent pomocí obstrukcí, tak si myslím, že lidé toto nebudou ochotni akceptovat. Poslanci si vysloužili extrémně negativní hodnocení ze strany obyvatelstva a mají poslední šanci to zvrátit. Je jedno, jakou to udělají formou,“ řekl šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

„Poslanci žijí v nějakém zvláštním matrixu. Já bych byl docela rád, aby jim ho někdo vypnul, aby se vrátili na zem a pochopili, co se děje kolem nich,“ řekl odborový předák Středula. Poslanci podle něj rozžhavili lidi doběla a někteří k velké naštvanosti lidí ještě přispívají nevhodnými vyjádřeními.

„Chtěl bych, aby také pan prezident zvažoval, jak to udělat, aby nakonec nedošlo k tomu, že těch 26 procent dostanou,“ vyzval Zemana Středula. I on, stejně jako Sobotka, upozornil, že výplatu za leden dostanou politici až v únoru, takže je ještě čas zabránit tomu, aby si poslanci vyvzdorovali maximální přidání o 26 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video