Vyšší mzdy? Ne všem

  • 1
Reálné mzdy vzrostly za poslední rok o pět procent. Kdo by si nepřál zvýšení platu. Je to nadmíru příjemná událost. Jenom ti ekonomové! Snaží se pokazit nadšení - mluví o riziku zdražování a větších dovozů. Nejsou nepřející, jen opatrní. Dobře vědí, že plošné zvýšení mezd ještě nedokazuje, že se máme lépe. To můžeme říci jen tehdy, když roste také produktivita práce. Ještě nemáme úplnou jistotu, zda je zvýšení platů zasloužené. Co když jen podražila práce a s ní také výrobky? Zaměstnanec by si tak koupil totéž co dřív, jen za větší peníz. Nebo by začal víc utrácet za zboží z dovozu, což by jen zhoršilo naši obchodní bilanci s cizinou.

Můžeme však tipovat, že letos nám taková mzdová bublina nehrozí. Odměny rostou nejrychleji tam, kde se už dlouho pracuje efektivněji - v průmyslu, v dopravě a na stavbách. A potom v bankách, ale ty se především zbavovaly zbytečných zaměstnanců, kterým vyplácely vysoké odstupné. To udělalo se statistikou průměrných příjmů za první čtvrtletí divy.

Důležitější je však výhled na zbytek roku.

Inflace jako důsledek razantního zvýšení mezd nás neohrozí. V době, kdy se ekonomika zotavuje, je zvýšení platů správné. Hospodářství totiž brzdily také domácnosti, které příliš neutrácely, protože neměly z čeho. Větší příjmy mohou povzbudit jejich nákupní náladu a zaručit výrobcům další odbyt.

Mzdy tentokrát povyskočily i zaměstnancům veřejného sektoru. Na tom by také nebylo nic špatného - jejich životní úroveň se předtím snižovala. Zároveň rostou počty úřednictva. Zdánlivě nepochopitelný jev ve státě, který si téměř na všechno musí půjčovat. Ve státní správě se přitom žádné zvyšování efektivity nekoná.

Zatím rostou jen počty zaměstnanců a jejich platy.

I tak můžeme doufat, že zvýšení mezd nebylo přehnané a nerozjede vlnu zdražování. Pokud ano, pak si můžeme s jistotou říci, že příčinu známe.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video