Bez pomoci lidovců Jiří Paroubek zrušení poplatků u lékaře neprosadí. Naopak to, že se opět zvýší mateřská, je už nyní téměř jisté.

Bez pomoci lidovců Jiří Paroubek zrušení poplatků u lékaře neprosadí. Naopak to, že se opět zvýší mateřská, je už nyní téměř jisté. | foto: Michal Šula, MF DNES

Vyšší mateřskou má Paroubek sílu prosadit, na zrušení poplatků nemá

  • 1687
Předvolební boj politiků o výši mateřské, poplatky u lékaře, nemocenskou či třinácté důchody nepovede zřejmě nakonec k takové destrukci státního rozpočtu, jaké se premiér Jan Fischer obává. ČSSD a komunisté mají reálnou šanci prosadit jen navýšení mateřské, což chtějí i lidovci, a změnu při placení v lékárnách.

Obavy premiéra Jana Fischera, aby návrhy levice nezvýšily schodek rozpočtu na letošní rok o dalších patnáct miliard korun, se nejspíš nenaplní.

Fischer kvůli tomu dnes zahájil jednání s předsedy parlamentních stran, které se snaží přesvědčit, aby nebyly schváleny zákony, které by zvýšily schodek ze současných 163 miliard korun. - čtěte Premiér Fischer: Hospodaření státu skončilo schodkem 195 miliard korun

Na schůzi Poslanecké sněmovny, která začne 26. ledna, může sice levice počítat i s pomocí některých nezařazených poslanců, ale ani to nebude šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi stačit k tomu, aby prosadil některé své plány.

Kde má tedy levice šanci uspět a kde nikoli?

1. Zvýšení mateřské na úroveň loňského roku

Tady má levice prakticky vyhráno. Jednoznačně pro jsou totiž i lidovci a hlasy nezařazených poslanců, rebelů či přeběhlíků tak nehrají prakticky roli. ČSSD, KSČM a lidovci mohou přehlasovat veto Senátu i prezidenta Václava Klause a otázkou tak pouze je, kdy vyšší mateřská začne platit.

"Jediné téma, na kterém trváme, je mateřská, jiné návrhy které budou znamenat navýšení schodku rozpočtu nepodpoříme," řekl Cyril Svoboda po jednání s premiérem Janem Fischerem. - čtěte Fischer nezlomil šéfa lidovců. Cyril Svoboda trvá na zvýšení mateřské

Pro to, aby se mateřská, která od ledna klesla o 23 procent, zvedla na původní úroveň, jsou i bývalé poslankyně zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. A pochybnosti o snížení mateřské má i bývalý člen klubu ODS Juraj Raninec. "Politikům se snížil základní plat o čtyři procenta, v tomto ohledu se mi zdá těch 23 procent poklesu u mateřské moc," uvedl pro iDNES.cz Raninec.

Pokud by tahanice o mateřskou v parlamentu trvala až do voleb a zvýšila by se až od 1. července, schodek rozpočtu by se zvýšil zhruba o 750 milionů korun.

2. Poplatky u lékaře a nemocenská v prvních třech dnech

Pokus zrušit poplatky u lékaře je evergreenem tohoto volebního období, který pomohl Paroubkovi drtivě vyhrát krajské volby na podzim 2008.

"Jsem přesvědčená, že poplatky se mají úplně zrušit a případně nastavit znovu jinak. Nejsem třeba odpůrcem poplatku za hospitalizaci," řekla iDNES.cz Zubová. S ní, s ČSSD a komunisty je připravena hlasovat proti poplatkům i Jakubková. Odpůrcem poplatků je i odpadlík od ČSSD Evžen Snítilý. Jenže to levici nestačí.

Sto jedna hlasů, které by poplatky zbouraly, dohromady nedá. Může tak sice uspět na lednové schůzi, ale veto Senátu ani prezidenta nezvrátí. - čtěte Klaus po obědě s Fischerem: Budu vracet zákony, které zvýší schodek

"Nejsem a ani nebudu sto první hlas Jiřího Paroubka. Nehodlám pomáhat Paroubkovi ani Topolánkovi, protože všechno, co dělají, je komedie, protože chystají velkou koalici," tvrdí bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který se často neúčastní hlasování.

Paroubek ještě zkouší vyjednat kompromis s lidovci, který by znamenal, že by se v lékárně platil pouze jediný poplatek za celý recept (zhruba deset korun), ale to bude nejspíš málo pro komunisty. - čtěte Paroubek: Stačilo by deset korun za recept, když není síla zrušit poplatky

Může se tak stát, že se nezmění nic. Podobný osud může mít nápad opět vyplácet nemocenskou v prvních třech dnech nemoci. Levice pro to nemá podporu lidovců ani potřebných 101 hlasů proti Klausovu vetu.

3. Třinácté důchody

Snaha sociální demokracie zalíbit se před volbami cílové skupině voličů-důchodců příslibem vyplatit mimořádný důchod 2400 korun má asi nejmenší šanci, že ve Sněmovně projde.

V tomto případě nemá ČSSD jistou ani pomoc nezařazených poslanců. To, že bývalý poslanec Petr Wolf označuje třinácté důchody za "čirý populismus", nepřekvapuje. Hlasuje totiž zpravidla s bývalou Topolánkovou vládní koalicí.

Ale přesvědčená o správnosti tohoto návrhu není ani Zubová. "Nejsem si tím jistá, ještě o tom budu muset přemýšlet," řekla poslankyně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video