Za vítěze dnešního jednání ve Sněmovně se může považovat Jiří Paroubek. Tentokrát mu vyšlo vše, co chtěl: poslanci zvýšili mateřskou, kývli na krajské referendum a poslanci ustoupili i odborářům.

Za vítěze dnešního jednání ve Sněmovně se může považovat Jiří Paroubek. Tentokrát mu vyšlo vše, co chtěl: poslanci zvýšili mateřskou, kývli na krajské referendum a poslanci ustoupili i odborářům. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vyšší mateřská, dětské pasy i ústupek odborům. A stačilo pár minut

  • 1349
V nevídaném tempu, za pár minut, poslanci prosadili klíčové návrhy, o nichž se dokázali hádat dlouhé týdny i měsíce. A změny se dotknou každého: rodiny budou dostávat opět více peněz na dítě v době, kdy je jeden z rodičů na mateřské. Lidé více ovlivní záležitosti kolem sebe v krajských referendech. A poslanci ustoupili odborářům, kteří hrozili stávkou.

Poslanci pár týdnů před volbami předvedli, že dokáží pracovat i rychle, efektivně, bez zdržování. Akceptovali, že pro některé důležité změny zákonů existuje jasná většina a neprotahovali jednání obstrukcemi.

Za vítěze dnešního jednání Sněmovny se může považovat šéf ČSSD Jiří Paroubek - prosadil vše, co jeho strana chtěla. Jak zvýšení mateřské na loňskou úroveň, tak krajská referenda i zachování současné výše zdanění zaměstnaneckých benefitů.

"Já myslím, že ODS došla k závěru, že jí obstrukce u občanů škodí a že to byla chyba," je přesvědčen Paroubek.

Trochu jinak to vidí poslanec a šéf plzeňské ODS Jiří Pospíšil. "My jsme se přiklonili k tomu, že za změny, které budou mít negativní dopad do rozpočtu, ponese odpovědnost před voliči ten, kdo pro to zvedne ruku," řekl iDNES.cz Pospíšil.

To se týká vyšší mateřské, která prošla bez diskuse. ČSSD, komunisté, lidovci a zelení mají sílu přehlasovat i prezidenta Václava Klause, pokud zákon vrátí, a tak je návrat mateřské na loňskou vyšší úroveň, jistý.(více o zvýšení mateřské najdete zde)

Dalším důvodem, proč Sněmovnou prošly zákony s podporou levici, k níž se přidali buď lidovci nebo zelení, byl podle Pospíšila fakt, že o návrzích, které vetuje prezident, se už zpravidla moc nediskutuje a hned se hlasuje.

Většinu pomohli levici sestavit zelení a lidovci

Bez jakýchkoli polemik tak prošlo i uzákonění krajských referend. K ČSSD a komunistům se v této věci připojili i zelení.

"Ukazuje se, že o řadě věcí se rozhoduje spíš na krajské úrovni a proto je referendum velmi důležité. Jako příklad bych uvedl spor o přesun brněnského nádraží, což se netýká jen lidí v Brně, ale v celém kraji," tvrdí šéf zelených Ondřej Liška.

Důvodem proč se o klíčových věcech, jako je mateřská, krajská referenda, ale i zdanění zaměstnaneckých benefitů už ve Sněmovně moc nediskutovalo, je podle Lišky zřejmý. "Ke všem těmto věcem bylo už prakticky všechno, co mělo zaznít, řečeno i napsáno, tak nebyl důvod nejít hlasovat hned, bez rozpravy." (více o úspěchu levice a zelených s krajským referendem čtěte zde)

Porážkou prezidenta a vítězstvím hlasovací koalice ve Sněmovně, skončil i bod, který zajímal nejvíce odboráře - změna zákona o DPH, která se týká zdanění zaměstnaneckých benefitů. Odboráři kvůli ní dokonce hrozili stávkou. Obávali se, že by se jim kvůli změně, která začala letos platit, mohly prodražit například režijní jízdenky na železnici, závodní stravování či rekreace. V této věci s k levici přidali lidovci.(o nižším zdanění zaměstnaneckých benefitů čtěte zde)

I děti budou muset mít svůj vlastní cestovní doklad

Do pouhé hodiny jednání poslanců se vešlo i schválení dalších návrhů. Podle změny zákona o cestovních dokladech, kterou předložila vláda v reakci na nařízení Evropského parlamentu, budou muset mít i děti svůj vlastní cestovní pas a skončí tak praxe, kdy se děti zapisují do cestovních dokladů rodičů.(více o tom, že děti budou muset mít vlastní pas, čtěte zde)

Během "plodné hodiny" svého jednání kývli poslanci i na to, aby živnostníci nemuseli platit Českému rozhlasu koncesionářské poplatky, které umožňují příjem rozhlasového vysílání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video