Nečas musí čelit kritice části ODS. Ilustrační snímek

Nečas musí čelit kritice části ODS. Ilustrační snímek

Vyšší daně jsme si nedomluvili, bouří se část ODS proti Nečasovi

  • 1508
Premiérovi bobtná v ODS problém. Mnoha členům vadí, že se ODS zpronevěřila základním principům svého programu. Podílí se na zvyšování nepřímých daní a nejspíš podpoří návrh na progresivní daň z příjmu: lidé by měli platit z příjmu nad sto tisíc třicetiprocentní daň.

Kritických hlasů z regionů přibývá. "ODS je známá tím, že nechce zvyšovat přímé daně. Zatím se o tom jen mluví, uvidíme," řekla členka výkonné rady za Moravskoslezský kraj Dagmar Molendová.

Daně nejsou to jediné, co v ODS vadí. Proč Nečasovi doutná půda pod nohama?Čtěte v pondělí 19. 3.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

A není sama, kdo je nespokojený. "Z členské základny slyším nelibost s návrhy na zvýšení například DPH," řekl šéf ODS na Vysočině Ivo Strejček.

Vláda se na zvýšení této daně už dohodla, připustil v pátek premiér Nečas. Avšak tím mu začínají problémy. "Pro zvýšení daní nikdy ruku nezvednu," tvrdí jeho stranický kolega a senátor Jiří Pospíšil. "Nejsem pro zvyšování daní, měli bychom hledat možnosti, kde ušetřit," doplňuje ho senátní kolega Jaroslav Kubera.

Nečas je pod dvojím tlakem. Domovská základna se mu bouří, blíží se krajské volby a občanští demokraté v regionech se bojí, že to od voličů "schytají" za vládu. A z druhé strany na premiéra útočí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který chce letos ušetřit 24 miliard. A v téhle situaci chce Nečas obhajovat pozici předsedy ODS.

Vyšší daň z přidané hodnoty zdraží v příštím roce prakticky vše. Sazby DPH se na návrh vlády zvýší na 15 a 21 procent. Cena potravin, které jsou v nižší sazbě, tak poskočí méně než podle původního návrhu ministra financí Miroslava Kalouska, který chtěl DPH sjednotit (reakci ministra financí Miroslava Kalouska čtěte zde).

Mezi úspornými opatřeními, jež chystá vládní koalice, je třeba i zavedení druhé sazby daně z příjmů fyzických osob pro lidi, kteří měsíčně vydělají více, než je strop odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Z příjmů přibližně nad sto tisíc měsíčně by se tak napřesrok platila daň 31 procent a v roce 2014 ještě 32 %.

Daň z příjmu fyzických osob má podle Kalouska stoupnout všem, a to z 15 na 16 procent ze superhrubé mzdy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video