Vyspělé země nebezpečně stárnou

- Úbytek a stárnutí obyvatelstva přinutí vyspělé země světa k přijetí drastických opatření. Budou muset umožňovat masovou imigraci, zvyšovat důchodový věk a snižovat výše důchodů. Uvádí to zpráva OSN o stavu a vývoji světové populace, která naléhavě vyzývá vyspělé země k hlubokému přehodnocení ekonomických a sociálních politik a programů.

Stále se snižující porodnost a prodlužování průměrné délky života naruší ve vyspělých zemích demografickou rovnováhu nejpozději do roku 2050.

Země Evropské unie by k zastavení úbytku obyvatel potřebovaly v následujících 50 letech příliv 47,4 milionů přistěhovalců, z toho jen 17 milionů by potřebovalo Německo.

K udržení dosavadního poměru mezi obyvatelstvem v pracovním věku a důchodci by vyspělé země potřebovaly dokonce 674 milionů imigrantů.

Studie se zabývá osmi průmyslově nejvyvinutějšími zeměmi: Velkou Británií, Francií, Německem, Itálií, Japonskem, Ruskem, Jižní Koreou a Spojenými státy; a dvěma velkými regiony: EU a geografickou Evropou včetně Ruska.

Přestože podle odhadů OSN stoupne počet obyvatel na Zemi v roce 2050 na 8,9 miliardy, populace v Evropě a v Japonsku bude naopak dále ubývat.

Země jako Estonsko, Bulharsko a Itálie tak ztratí čtvrtinu až třetinu obyvatel. Americká populace se naopak bude zvětšovat a bude o 18 miliónů lidí převyšovat počet všech Evropanů.

Jen málo expertů věří, že se porodnost může zvýšit až na 2,1 dítěte na ženu. Úbytek obyvatel je tedy při nedostatečném počtu přistěhovalců nevyhnutelný.

Počet lidí v pracovním věku (15-64 let) se podle studie OSN na rozdíl od důchodců (nad 65 let) propadne ve většině zemí zhruba o polovinu. K udržení stejného množství pracovních sil by tyto státy musely povolat masivní počet přistěhovalců, kteří by společně se svými potomky tvořili 59 až 99 procent obyvatelstva.

Takovýto migrační pohyb je podle autorů studie ale navýsost nepravděpodobný. Upozorňují, že příznivé, ale přechodné demografické podmínky v druhé polovině 20. století umožnily poskytování vysokých důchodů, které společnost nezatěžovaly. S tím je však konec.

Aby se systém udržel bez mas imigrantů, je nutné zvýšit důchodový věk na přibližně 75 let, zvýšit příspěvky pracujících a zaměstnavatelů do důchodového fondu a snížit výši důchodů, tvrdí se ve studii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video