Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Studenti si píší poznámky na přednášce na vysoké škole. | foto: Profimedia.cz

Loudil nahé fotky, měl oplzlé otázky. Studentky popsaly sexuální obtěžování

  • 248
Vydírání, nemístné otázky či dokonce fyzické útoky. Se sexuálním obtěžováním mají zkušenosti dvě třetiny vysokoškolaček. Školy shodně tvrdí, že si u nich studentky na profesory nestěžují. Podle odborníků to ale neznamená, že by se nic takového nedělo, studentky se spíše bojí svěřit.

Školy se o sexuálním obtěžování v řadě případů dozvědět vůbec nemusí. Studenti jsou totiž na učitelích do značné míry závislí, a proto jejich nevhodné chování obvykle snášejí jako "nutné zlo".

"Já sem tenkrát díky němu udělala zápočet, no ale o to to bylo horší, že mě potom drtil, abych mu posílala (nahé) fotky," uvedla v průzkumu ze Sociologického ústavu Akademie věd studentka Helena.

Běžnou součástí přednášek bývají také komentáře o vlohách a schopnostech žen. Jako příklad je ve výzkumu uveden zážitek jedné z respondentek, když její vyučující použil přirovnání: "...když se s vámi budu chtít vyspat, slečno, a nabídnu vám pět set korun, jaký je to ekonomický model?"

Tvrdší formy obtěžování, s nimiž se respondentky setkaly, zahrnují pozvání na schůzky a večeře, pokusy o fyzické sblížení a (virtuální) komunikaci se sexuálním podtextem až po fyzický kontakt. Problém však je, že neexistují napříč školami jasná pravidla, jak se v takových případech zachovat.

Studentky neví, na koho se obrátit. Radši mlčí

Podle Marty Vohlídalové, jedné ze tří autorek průzkumu, chybí na českých školách jasná pravidla a "návody", co v takové situaci dělat. "Do formální stížnosti se odhodlá velmi málo lidí, to už musí jít o něco hodně závažného," říká Vohlídalová.

Jak analýza vznikla?

Dvouletý výzkum zaměřený na sexuální obtěžování ve vysokoškolském prostředí je případovou studií vybrané fakulty pražské vysoké školy, nereprezentuje tedy situaci na všech vysokých školách. Předností případové studie je, že můžete dané téma prozkoumat do hloubky. Výzkum zahrnoval kvantitativní a kvalitativní část. Kvantitativní tvořilo dotazníkové šetření mapující zkušenosti 700 studentů a studentek se sexuálním obtěžováním a jejich postoje k tomuto jevu. Na kvantitativní šetření navazovaly hloubkové rozhovory s 18 studujícími dané fakulty.

Mnoho škol má pro tyto případy etické kodexy, kde je napsáno, že se učitel nesmí dopustit diskriminace či zneužívat své postavení. Co přesně ale dělat, když se něco takového stane, se v dokumentu studenti nedočtou. Analýza navíc ukázala, že respondenti nemají důvěru vůči vedení školy.

Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová přitom uvedla, že si studenti na své profesory mohou stěžovat právě u jeho nadřízených či přímo u vedení fakulty či školy. Dodala ale, že na škole mají i poradenské centrum.

S obtěžováním se setkaly dvě třetiny vysokoškolaček

Analýza vypracovaná Sociologickým ústavem Akademie věd ukázala, že s nějakou formou sexuálního obtěžování mají zkušenost dvě třetiny studujících, devět procent se pak setkalo s těmi nejtvrdšími formami sexuálního nátlaku.

"Náš výzkum dává indicie, že tento problém se na univerzitní půdě vyskytuje a že to nebude úplně marginální problém," tvrdí Vohlídalová.

 Jeden takový případ se udál na fakultě humanitních studií UK, kde dostal za sexuální obtěžování pedagog výpověď. Údajně zval studentky k sobě domů, kde s nimi konzultoval jejich bakalářské práce, místo toho měl ale nevhodné narážky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue