Chemie se dá učit i zábavně. Ilustrační foto

Chemie se dá učit i zábavně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vysokoškoláci ukazují, že i chemie může být zábavný předmět

  • 2
Pro některé studenty je chemie neoblíbeným i obávaným předmětem. Tento přístup se snaží změnit vysokoškolští studenti tohoto předmětu. S ojedinělým projektem jezdí po celé republice a snaží se dětem zábavnou a interaktivní formou přiblížit svět moderní chemie.

Zvoní po velké přestávce. Do chemické učebny v pražském Gymnáziu ve Voděradské ulici se docela ochotně hrnou septimáni. Začíná ukázková hodina moderní chemie, kterou už přes rok pro středoškoláky pořádá Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT).

"Normálně tolik dětí na hodinu nemáme, chceme využít zajímavou příležitost, takže jsme spojili dvě třídy dohromady," vysvětluje plné lavice profesorka chemie Vladimíra Zvěřinová, která přednášku domluvila.

"Že takové hodiny můžu svým studentům dopřát, jsem zjistila na letní škole VŠCHT pro středoškolské profesory. Myslím, že je to pro studenty přínos, vidí zajímavé pokusy, představí si dopad chemie v praxi. Někoho to může inspirovat při výběru budoucí profese," dodává.

Když se zamiluji, je to chemie
Pedagožka představí dětem studenta pátého ročníku organické technologie Václava Matouška. Ten na jeden den přebírá její funkci a dětem se snaží zábavnou a interaktivní formou přiblížit svět moderní chemie. Vysvětlit jim, kde všude se s tímto odvětvím mohou setkat a k čemu jim jeho znalost může být prospěšná.
Zpočátku bojuje s částečným nezájmem, ale brzy zaujme a do diskuse vtáhne dokonce i třídní vtipálky a baviče.

Zvláště když teenagerům líčí, jaké chemické reakce se dějí v jejich těle, když se zamilují. Při zamilovanosti se uvolňuje v těle látka zvaná fenylethylamin a ta způsobuje velké množství vedlejších příznaků zamilovanosti -bušení srdce, pocení, návaly horka apod. Fenylethylamin je obsažen například i v čokoládě.

S ohlasem se setká i následný popis průchodu snídaně zažívacím traktem z hlediska chemika a při pokračování hodiny, kdy začínají pokusy, už je pozornost téměř stoprocentní.

"S ukázkovými hodinami chemie jsme objeli desítky škol. Zájem o projekt mají učitelé, kteří chtějí svůj předmět žákům více přiblížit a probudit v nich zájem," vysvětluje Ivana Cerhová, hlavní organizátorka akcí.

Fridex s hypermanganem = prskavka
Ve třídě se zatahují rolety, přichází první pokus. Budoucí chemik, který má pro výuku zjevný talent, nasype na hliníkovou formu hypermangan a zalije ho trochou fridexu. Po chvíli začíná směs kouřit a následně se vznítí.

Trochu to zápachem i vzhledem připomíná vánoční prskavky a návod, jak podpálit byt. Na to důrazně upozorňuje přednášející student: je třeba být na nejvyšší míru opatrní. Také je sám patřičně vybaven, ochranné brýle sundává pouze při psaní na tabuli.

Ohně vzápětí vystřídá mráz a voda. Na scénu přichází tekutý dusík, to znamená minus 195 stupňů Celsia. Je uskladněn ve speciální termosce. Vyučující část obsahu přelije do menší polystyrenové nádoby a studenti uvidí zmrazení karafiátu, který necitelný chemik do roztoku ponořil a poté rozbil na malé střípky.

Ještě větší ohlas má ukázka kondenzace vodní páry. Po smíchání tekutého dusíku s vařicí vodou zalije část třídy nefalšovaná mlha. Pozornost se upírá k dalším rekvizitám.

"Látka, které se říká TCPO, při reakci s peroxidem vodíku uvolňuje energii, konkrétně molekuly oxidu uhličitého. Oxid uhličitý svoji energii předá barvivu a to ji vyzáří v podobě různě zabarveného světla," popisuje Václav Matoušek a předvádí ukázku chemické reakce, při které vznikají efekty používané třeba při hudebních produkcích.

Následuje poměrně živá diskuse o plusech a minusech používání chemie, například ve farmacii, potravinářství, geologii nebo vojenském průmyslu. Při dalších tématech už spolupracují nejen premianti. Mluví se totiž o budoucím využití chemie. Přednášející popisuje, jak se dají odbourat například nepříjemná a stresující lékařská vyšetření.

Dnes se používá při zjišťování astmatu místo bolestivého zavádění trubice do krku speciální náústek. Do toho pacient dýchá a ze zkapalněné vodní páry obsažené v dechu se rozborem zjistí, čím trpí. Hodinu ukončí zvonek přímo uprostřed poutavého líčení výroby energie při spalování vodíku s kyslíkem.

Domluvte se s chemikářem
Pokud máte pocit, že by vám nebo vašim dětem trocha zpestření a praktických ukázek při chemii prospěla, zkonzultujte možnost ukázkové hodiny VŠCHT s chemikářem.

"Návštěvy mohou iniciovat i žáci nebo rodiče, ale pro uskutečnění hodiny potřebujeme souhlas učitele. Všechny náklady spojené s organizací projektu, návštěvami tříd i potřebnými pomůckami financuje ministerstvo školství a sponzoři, takže školy nic neplatí," uvádí Ivana Cerhová z VŠCHT.

Kladný dopad podobných zpestření výuky potvrzují i rodiče středoškoláků. "Syn byl nedávno se školou na exkurzi na matematickofyzikální fakultě. Některé fyzikální jevy, které jim tam názorně předvedli a vysvětlili, si asi dobře zapamatuje, byl docela zaujatý," vypráví Jana Nováková, matka čtrnáctiletého gymnazisty.

Kde získáte informace: info@vscht.cz / www.vscht.cz

Pokus: Faraonovi hadi

Pomůcky: porcelánová miska, špejle, polévková lžíce

Chemikálie: cigaretový popel, denaturovaný líh z drogerie (etanol C2H5OH), cukr, jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný NaHCO3)

Postup: Do misky nasypte popel z cigaret (zvlhčete lihem), uprostřed udělejte důlek a do něj nasypte směs tvořenou z 10 dílů práškového cukru a 1 dílu jedlé sody. Směs znovu zvlhčete lihem. Takto připravenou hmotu zapalte špejlí a polévkovou lžící dolévejte líh na hořící hromádku. Z misky začnou vylézat faraonovi hadi.

Opatrně: Pokus dělejte pouze v přítomnosti dospělého. Při dolévání etanolu hrozí nebezpečí popálení.

Vysvětlení: Popel slouží jako katalyzátor hoření cukru, ten zahřátím karamelizuje a lepivý karamel se nadouvá od oxidu uhličitého vznikajícího rozkladem jedlé sody při zvýšené teplotě. Vznikají útvary připomínající hady.

Převzato z knihy: M. Straka - Kouzelnické chemické


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video