MF DNES připravila po vzoru významných zahraničních deníků žebříček kvality českých univerzit a fakult

MF DNES připravila po vzoru významných zahraničních deníků žebříček kvality českých univerzit a fakult | foto: Profimedia.cz

Vysoké školy se přou o „žebříček kvality“

  • 8
Bouřlivou diskusi rozpoutal žebříček českých univerzit, který zveřejnila MF DNES. Unikátní srovnání škol podle vědeckých výsledků sestavil profesor Josef Berger. Za zvolený postup si sice vysloužil i kritiku, mnozí odborníci však uznávají, že takový žebříček (včetně následné diskuse) v Česku dosud chyběl.

Srovnání vysokých škol a také fakult se stejným zaměřením vyšlo v MF DNES začátkem června. - více zde

"Jsem rád, že hodnocení vyšlo, vypustili jste džina z lahve, a to je velmi důležité a pozitivní," říká profesor Václav Skála ze Západočeské univerzity v Plzni, přestože má sám k žebříčku výhrady.

Bergerův počin spíše chválí i vládní Rada pro výzkum a vývoj. "Je fajn, že se tím začal někdo zabývat a nezůstalo to mezi hrstkou odborníků, že se informace dostanou i k budoucím uchazečům," míní sekretář rady Marek Blažka.

"K metodologii můžeme mít výhrady, ale je skvělé, že to otvírá diskusi," dodává.

Dejte data veřejnosti
Jeho úřad by se však měl chytit za nos, sám totiž hodnocení škol zpracovává kvůli financování z rozpočtu. Výsledky však zůstávají "ukryty" na webu rady. "Máme cenná data, hodnotíme školy daleko komplexněji, ale výsledky by se měly dostat ven, musíme s tím něco dělat," udělil si závazek Blažka.

Josef Berger si k sestavení pořadí zvolil tři hlavní kritéria: počet publikací ve světové vědecké databázi, počet publikací v časopisech Nature a Science a velikost školy.

Odpůrci napadli zvýhodnění dvou periodik, ale i další nedostatky. Bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška dokonce považuje Bergerovu práci za "politováníhodnou ukázku, jak se s vědeckými informacemi pracovat nemá". Metodu označil za "šarlatánství".

Berger připouští, že jeho metoda může mít nedostatky, ale stojí si za ní. Žebříčky považuje za důležité. "Stimulují univerzity k vyšší efektivitě, studentům i rodičům říkají, jestli vynakládají námahu a finance účelně."

To, že české školy nejsou na srovnávání s konkurencí zvyklé, považuje za škodlivé. I to podle něj vede k faktu, že mezi dvěma sty nejvýznamnějších světových univerzit není žádná česká.

                  Žebříček univerzit

* Podle Josefa Bergera

1. VŠ chem.-technolog. v Praze
2. Univerzita Karlova v Praze
3. Veterinární a farm. univ. v Brně
4. Jihočeská univerz. v Čes. Bud.
5. Masarykova univerzita v Brně

(kritéria: odborné publikace, velikost školy)

* Podle Rady pro výzkum a vývoj

1. Veterinár. a farm. univ. Brno
2. Ostravská univerzita v Ostravě
3. VŠ ekonomická v Praze
4. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
5. Univerzita Pardubice

(kritéria: odborné publikace, patenty, poměr výsledků k
vynaloženým financím)

         Zdroj: Josef Berger, Rada pro výzkum a vývoj vlády ČR



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video