Opisování cizích prací na českých vysokých školách je považováno za běžnou praxi. Ilustrační foto.

Opisování cizích prací na českých vysokých školách je považováno za běžnou praxi. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vysoké školy rozjely lov na studenty-plagiátory

  • 222
Studenti pražské Vysoké školy ekonomické mají velký problém. Národohospodářská fakulta se rozhodla zatočit s běžnou praxí opisování seminárek i závěrečných prací. Pedagogům navíc vyplácí finanční odměny za odhalené plagiátory. Nejméně dva studenti už proto na škole skončili.

Na iniciativu upozornily před měsícem Lidové noviny. Od té doby fakulta odhalila zhruba padesát studentů, nejméně dva už byli za svůj prohřešek vyloučeni.

"O postihu rozhoduje děkan na základě doporučení disciplinární komise, před kterou se student zpovídá. Sankce samozřejmě závisí na míře závažnosti," řekl iDNES.cz proděkan pro pedagogiku Dan Šťastný.

Někdy studenti chybují jen z neznalosti citování nebo lajdáctví - z toho prý učitelé problém nedělají. "Ve většině případů ale o omyl nejde. Pokud opíší diplomovou práci, vyloučení působí výchovně i na ostatní," konstatoval.

Pedagog, který nepoctivého studenta odhalí, dostane odměnu 5000 korun. "Neplatí to ale striktně za každý případ, hodnotí se spíš snaha. Třeba kolega, který přišel na to, že mu student opsal všechny domácí úkoly v kurzu, by musel dostat půl milionu," podotkl proděkan.

Někteří studenti trestání plagiátorů chválí. "Jsem ráda, že je chytli. Ostatní se poctivě dřou a oni to mají v podstatě zadarmo," řekla iDNES.cz Martina Burjanová. Jiní namítají: musíme popsat stovky stránek, které pak nikdo pořádně nečte, chybí nám tedy motivace.

S kontrolou pomůže počítačový program
Fakulta kontroluje výtvory studentů zatím ručně. Podezřelé pasáže prolustruje internetovým vyhledávačem Google. Do podzimu chce zavést speciální počítačový program. Software začala loni v létě jako první používat Masarykova univerzita v Brně, později ho zavedla také brněnská Mendelova lesnická a zemědělská univerzita.

"Program vyhledává podobnost mezi texty, které jsou uložené v informačním systému univerzity. V databázi je už 400 tisíc prací. Pedagogové vkládají další, třeba i ze serverů jako Seminarky.cz," vysvětlila iDNES.cz mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Program pomáhá i studentům, kteří si v něm mohou zkontrolovat práci před odevzdáním. "Jde nám o to, aby tupě nekopírovali cizí texty, ale aktivně s nimi pracovali," dodala mluvčí.

Na opisování si posvítí i jiné školy
Kontroly zpřísní také na Univerzitě Palackého v Olomouci. "Závěrečné práce budou studenti předkládat v jednotné elektronické podobě. Budou ukládány do univerzitní databáze a kontrolovány," vysvětlil Rostislav Hladký z kanceláře rektora.

Případy plagiátorství tu už rovněž řešili. "Padl návrh na vyloučení studenta právnické fakulty, který opisoval přímo z prací svého pedagoga. Řízení zatím není uzavřeno," dodal Hladký.

Problém plagiátorství bude příští týden řešit i děkanát právnické fakulty Univerzity Karlovy. "Já osobně bych se nespoléhal pouze na mechanický software, ale důraz bych kladl hlavně na kvalitu vedení práce včetně oponentury a obhajoby. Během ní by měl student dokázat, nakolik problematice rozumí," řekl iDNES.cz děkan Aleš Gerloch.

Podle proděkana VŠE si musí i čeští studenti uvědomit, že vydávání cizích textů za vlastní je neodpustitelný prohřešek. "Výchovu studentů jsme zanedbali. Riziko postihu je zatím malé. A lidi to berou skoro jako sport. Když dokážete napsat seminárku za hodinu a navíc dostanete jedničku, jste v kolektivu vítěz. Tenhle pohled chceme změnit," ujistil Dan Šťastný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video