Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Vysočina se slova „kraj“ v názvu do voleb asi nedočká, vláda se nevyjádřila

  • 51
Zastupitelé Vysočiny by rádi do oficiálního názvu svého regionu přidali slovo "kraj". Jejich návrh na příslušnou změnu ústavy dnes posuzovala vláda, nepřijala k němu ale žádné stanovisko. Do voleb se tak zřejmě už nic měnit nebude.

Autoři návrhu vycházejí z toho, že kromě Prahy mají všechny ostatní regiony slovo kraj v názvu. Samospráva z Vysočiny se v praxi potýká s pochybnostmi o správném formálním označení spravovaného území a chtěla by se starat o "Kraj Vysočina."

O tom, že vláda nezaujala k přání Vysočiny žádné stanovisko, informoval na brífinku po zasedání vlády premiér Jan Fischer.

"K návrhu jsme neměli legislativní či právně technické námitky, původně měla vláda souhlasné stanovisko," doplnil Fischer s tím, vláda respektuje právo zastupitelů Vysočiny s takovým návrhem přijít, ale že navrhovaná změna s sebou přináší nemalé výdaje a v současné finančně kritické době není vhodné při převažující tendenci k úspornosti vlády dále utrácet.

Ústavní novela teď míří do Sněmovny, pak by ji musel schválit Senát a prezident. Jenže dolní komora už končí s prací, poslanci se rozejdou koncem května před volbami.

Do nich se zřejmě podaří projednat jen návrhy předložené vládou, na kterých panuje politická shoda. Jinak se totiž na program v posledních měsících dostávaly hlavně levicové návrhy, které pravice blokovala obstrukcemi.

K přijetí návrhu na změnu názvu kraje navíc nebude stačit prostá většina, ale třípětinová ústavní. Když poslanci návrh projednat nestihnou, spadne takzvaně pod stůl. A kraj ho bude muset poslat znovu vládě.

"Jsme si vědomi, že do voleb zbývá dva a půl měsíce, a politici v této situaci už nechtějí otevírat změnu ústavního zákona. Jsem přesvědčen, že pokud tato Sněmovna naši žádost neprojedná, podáme ji znovu v novém volebním období," řekl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Vnitro praktickou změnu podporuje

Ministerstvo vnitra návrh doporučilo. Ve svém stanovisku uvedlo, že respektuje názor zastupitelstva kraje a s přihlédnutím k praktickým problémům s dosavadním názvem změnu ústavního zákona podporuje.

Kraj vyčíslil náklady související se změnou svého názvu nanejvýš na půl milionu korun. K návrhu se odhodlal po řadě problémů, které ho v souvislosti s názvem trápí.

Autoři návrhu si například stěžují, že od 1. listopadu loňského roku, kdy si úřady posílají písemnosti prostřednictvím datových zpráv, dochází v jejich datové schránce ke kolizím. Některé datové zprávy pro Katastrální úřad pro Vysočinu končí v datové schránce kraje Vysočina. Další oblastí je soudnictví, kde soudy nižších i vyšších instancí nerespektují název kraje Vysočina, a dochází tak k nesprávné interpretaci názvu územního samosprávného celku.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video