Vysočany skrývaly vzácné nálezy

Vysočany - Kvůli vykopávkám z pradávných dob nemusí Pražané jezdit do ciziny, stačí sednout na metro a dojet do stanice Vysočanská. Tam archeologové objevili překvapivé nálezy. "Takhle krásný vývoj osídlení od počátku 13. století do roku 1945 je v této okrajové lokalitě Prahy skutečně mimořádný nález. Kdybychom tohle našli ve Starém Městě, bylo by to normální, ale pro tuto oblast je to unikátní," uvedl vedoucí výzkumu Michal Bureš.

Archeologové v oblasti náměstí OSN bádají kvůli plánované výstavbě obchodního centra, které zde chystá firma Altmark. Ta převzala od místní radnice zdejší pozemky a ještě další nemovitosti zhruba v hodnotě 170 milionů korun jako platbu za dostavění radnice.

V proluce mezi radnicí a obchodem Delvita, který má být také zbourán, vyroste asi šestipatrová budova s obchody, kancelářemi a multikinem. Delvita se pak přestěhuje do nové velkoplošné prodejny v přízemí budoucího obchodního centra.

Jeho stavba potrvá asi dva roky a začne v září. Všechny hlavní proluky v centru jsou už zastavěny a nová výstavba, která potřebu záchranného archeologického výzkumu vyvolává, se stěhuje na bývalé periferie, jako je Smíchov či Vysočany.  Do zahájení stavby ve Vysočanech ještě budou archeologové hledat další důkazy o tom, kde a jak žili pražští předkové.

"Našli jsme tady například erb generála z rodu Valdštejnů. Zřejmě ho ztratil z kočáru při cestě mezi Prahou a Brandýsem, která tudy vedla," uvedl Bureš.

Archeologický výzkum zahájila společnost Archaia v únoru tohoto roku a od poloviny května zkoumají celou plochu mezi ulicemi Freyova, Mlékárenská a Delvitou, těsně za vysočanskou radnicí. Účelem tohoto výzkumu je v předstihu před zahájením stavby zachránit a zdokumentovat archeologické památky. V místě zaniklého statku výzkum odhalil souvislý vývoj obydlí od počátku 13. století do konce druhé světové války, kdy budova zanikla při náletu. "Nálezy musí projít laboratořemi a vědeckým výzkumem, asi za rok je předáme do pražského muzea," uvedl Bureš.

Odborníci ve Vysočanech odhalili mnoho vzácných důkazů. Nejstarší jsou zahloubené stavby z první poloviny 13. století, které sloužily buď jako provizorní obydlí, nebo jako sklepy k obytným stavbám na povrchu. V bezprostřední blízkosti jedné ze zahloubených staveb našli archeologové i pec, pozdně středověké cisterny a studny, ale i řadu pravěkých objektů z doby bronzové.

Po zániku středověkých staveb tu byly postaveny minimálně dva domy, které nejspíš v průběhu třicetileté války vyhořely. Pak byl dům obnoven v půdorysu, který se dochoval až do první poloviny minulého století. Areál vně tohoto stavení byl od 19. století součástí parní mlékárny vysočanského podnikatele Freye.

Odborníci žasnou. Ve Vysočanech takový objev nečekali. Přesto právě zde archeologové odhalili pozůstatky pradávného osídlení. (30. července 2002)

Odborníci žasnou. Ve Vysočanech takový objev nečekali. Přesto právě zde archeologové odhalili pozůstatky pradávného osídlení. (30. července 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video