Abdeslam ochotně vypovídá, vyšetřovatelé mají jméno jeho komplice

  • 162
Spolupachatel loňských teroristických útoků v Paříži Salah Abdeslam v Belgii spolupracuje s policií a nevyužil svého práva nevypovídat. Podle jeho právníka Svena Maryho mají Abdeslamovy informace pro vyšetřovatele "cenu zlata". Policie již identifikovala dalšího Abdeslamova komplice.

„Myslím, že Salah Abdeslam má pro vyšetřování prvořadou důležitost. Dokonce bych řekl, že má cenu zlata. Spolupracuje. Komunikuje. Nevyužívá svého práva nevypovídat,“ popsal chování svého mandanta Mary. Advokát také belgickému rádiu prozradil, že na Abdeslamovi je znát úleva, že hon na něj skončil.

Zároveň ale oznámil, že hodlá podat trestní oznámení na pařížského prokurátora Françoise Molinse, který podle něj porušil pravidla tím, že veřejně prozradil informace z výslechů.

Belgické úřady v pondělí požádaly veřejnost o součinnost při pátrání po dalším Abdeslamově komplicovi, kterého se podařilo identifikovat. Prokuratura informovala o tom, že zná totožnost muže, který loni na podzim s Abdeslamem cestoval do Maďarska s pasem vystaveným na jméno Soufiane Kayal. Jde podle ní o 24letého Najima Laachraouiho.

Podle BBC Laachraouiho DNA našli policisté v domech v Auvelais a bruselské čtvrti Schaerbeek, které měla používat džihádistická síť. Belgický prokurátor sdělil, že loňské září Abdeslam cestoval dvakrát do Budapešti. V půjčeném autě s ním cestovali další dva muži s falešnými doklady na jména Samir Bouzid a Soufiane Kayal. Právě Kayal byl identifikován jako Laachraoui, narodil se 18. května 1991 a v únoru 2013 odjel do Sýrie.

Belgická policie uvedla, že druhý spolujezdec Samir Bouzid je s „největší pravděpodobností“ Mohamed Belkaid, který byl zabit policejním ostřelovačem při zátahu v Bruselu 15. března.

Vlevo je policejní podobizna hledaného Najima Laachraouiho:

21.března 2016 v 12:50, příspěvek archivován: 21.března 2016 v 13:31

#AttentatsDeParis > L'ADN de Najim #Laachraoui a été retrouvé sur au moins une ceinture explosive (info @itele) pic.twitter.com/d9eohnEMBh

Belgický ministr vnitra Jan Jambon zároveň varoval, že zatčení Abdeslama může vyvolat odvetný útok jiné teroristické buňky, a proto jsou bezpečnostní složky v pohotovosti.

Policie Abdeslama zatkla v pátek při akci v bruselské čtvrti Molenbeek společně s dalšími čtyřmi lidmi, včetně tří členů rodiny, která ho ukrývala (více o zatčení čtěte zde).

Další muž vystupující pod jmény Munír Ahmad Alaadž nebo Amín Šukrí, jak bylo zjištěno na jeho falešných dokladech, byl obviněn stejně jako Abdeslam z podílu na mnohonásobné vraždě v rámci teroristického činu a z podílu na aktivitě teroristické skupiny.

Bezpečnostní složky také stále intenzivně pátrají po Mohamedu Abrinim, jenž byl zachycen na čerpacích stanicích spolu s Abdeslamem dva dny před pařížskými útoky.

Policii zatím uniká Mohamed Abrini:

18.února 2016 v 11:40, příspěvek archivován: 21.března 2016 v 16:02

#AttentatsParis : le mystère Mohamed Abrini ► https://t.co/e56f72QTtK cc @InterPJ @ChPiret pic.twitter.com/NJzDdTYmOS

Francouzský prezident Hollande mimo jiné sdělil, že počet lidí zapojených do teroristické sítě je mnohem větší než se původně myslelo. Stejnou domněnku vyjádřil dříve i belgický premiér.

Teroristy skrývají přátelé a rodiny, aniž by sami byli radikální

Salah Abdeslam se skrýval po teroristických útocích čtyři měsíce. Policie věřila, že ho Islámský stát navedl do Turecka, Sýrie nebo Maroka. Jeho dopadení ukázalo, že nejhledanější muž Evropy neopustil celou dobu Brusel. Byla to jeho rodina, přátelé a drobní kriminálníci, kdo ho ukrýval nedaleko bytu jeho rodičů.

Bezpečnostní služby na případu Abdeslama zjišťují, jakým způsobem Islámský stát operuje v Evropě. Abdeslamův případ podtrhnul, jak je těžké vypátrat podezřelé, kteří se mohou spolehnout na ochranu komunitních sítí, v nichž nefigurují náboženští radikálové a jsoumimo hledáček policie.

„Bylo to o solidaritě sousedů, rodin,“ řekl belgický prokurátor Frederic Van Leeuw ke schopnosti Abdeslama skrývat se, navzdory 24 tisícům tipů od veřejnosti. Abdeslama také odvezli dva přátelé zpět do Bruselu poté, co se jeho bratr Brahim odpálil v pařížské kavárně. Další ho přesouvali po Molenbeeku mezi bezpečnými byty.

Reuters poukazuje, že právě osobní vztahy byly zásadní v případě Abdeslama a jeho bratra, ne operativci Islámského státu. Bratři Abdeslamové provozovali bar v Molenbeeku, který vyhledávali mladí arabští muži s velmi malým zájmem o nábožentsví. Jejich bar by zavřen krátce před útoky kvůli prodeji drog.

Reportéři agentury Reuters mluvili s obyvateli čtvrti, kteří Abdeslama znali. Většina z nich o něm tvrdila, že byl milý, nebyl agresivní a nevšimli si známek radikalizace. Abdeslam v Sýrii nebyl.

Jeden z místních mužů, Henri, ale varoval, že Abdeslam nebyl jediným v okolí, komu radikalismus učaroval. „Není po všem. Je jich tu hodně,“ řekl Reuters. Jeho slova potvrzuje i fakt, že Islámský stát pro svoje blízkovýchodní tažení nalákal 300 Belgičanů, což je v evropském srovnání nejvíce v přepočtu na počet obyvatel.

„Nemyslím si, že Daeš dává rozkazy 24 hodin denně. To by pro nás bylo příliš snadné,“ řekl prokurátor Van Leeuw. „Lidi pracují na volné noze,“ dodal. Pro evropské bezpečnostní složky proto bude důležité zaměřit se na propojení politických radikálů a organizovaného zločinu. Například finance militantních skupin často pocházejí z drog a vydírání. A etablované gangy nejspíš dodaly kalašnikovy na poslední útoky Islámského státu.

18. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue