Výsledky voleb přinesly do Bílého domu zase naději

P r a h a - analýza - Pokud je vůbec možné hovořit o někom, kdo je vítězem amerických voleb, pak je jím muž, jehož jméno se v úterý ani na hlasovacích lístcích neobjevilo. Prezident Bill Clinton.


Bill Clinton, který je již bezmála rok pronásledován sexuálním skandálem a kvůli němuž se do předvolební kampaně zapojoval spíše jen projevy z Růžové zahrady Bílého domu, opět dokázal, že dovede vstát třeba i z mrtvých.
Signál, který v úterý vyslali voliči, může otupit ostré lokty republikánů v Kongresu a jejich snahy, aby nynější prezident skončil potupným sesazením. "Chápeme poselství voličů, že Američané chtějí, aby se Kongres nezabýval koncem prezidenta, nýbrž prezidentovou agendou," řekl mluvčí Bílého domu Barry Toiv k tomu, že v Kongresu ubude několik těžkých proticlintonovských vah, například republikánští senátoři Alfonse D'Amato z New Yorku či Lauch Faircloth ze Severní Karolíny.
"Když z voleb uděláte referendum o prezidentovi, který má dvoutřetinový souhlas voličů s výkonem v úřadě, pak byste neměli být překvapeni, pokud se výsledky obracejí proti vám," konstatoval trpce republikánský guvernér z Pensylvánie Tom Ridge. "Republikáni se snažili těžit z proticlintonovských nálad, zatímco demokraté měli agendu založenou na otázkách typu sociální zabezpečení a školství," uvedl včera Randy Tate, ředitel Křesťanské koalice, skupiny tradičně volící republikány.
"Clintonovi" demokraté po více než šesti desítkách let prorazili historický syndrom USA, že strana obývající Bílý dům musí nutně ztratit křesla ve sněmovně, případně celém Kongresu. Neztratili - ve sněmovně snížili náskok republikánů, v Senátu se poměr sil nemění. Je to výsledek překvapivější o to, že předpovědi, podle nichž jsou voliči natolik znaveni sexuálním skandálem,  že  k  urnám  vůbec  nepů-jdou - a takových názorů byla většina -, nakonec nevyšly.
"Když vezmeme v úvahu to, čím jsme prošli za poslední měsíce, pak výsledek je skutečně pozoruhodný," citovala agentura Reuters vysokého činitele Bílého domu.
A Clintonovi vyšel i jeho těsně předvolební tah, když se naléhavě obrátil na své osvědčené voliče - ženy, černošskou a hispánskou komunitu s výzvou "Běžte volit!" Černochů přišlo k urnám dvakrát víc než v roce 1994, roku kongresového debaklu demokratů. U Hispánců získali nyní demokraté dvakrát víc hlasů než republikáni a ženy přes sexuální skandál prezidenta demokratům odevzdaly hlasy v poměru 55 ku 45.
"Měli jsme jít za hlasy menšin, Hispánců, Afroameričanů a dalších. Nemůžeme si dovolit ignorovat nikoho. Někdy si myslím, že to děláme. A to podle mého názoru je špatné," řekl republikánský senátor Orrin Hatch z Utahu.
"Voliči vyslovili 'Ne' straně, která říká 'My budeme vyšetřovat prezidenta'," interpretoval první výsledky voleb předseda Demokratické strany Roy Romer.
I když Romerovo nadšení je pochopitelné u strany, jež po měsíce byla spojována se "svým" mužem v Bílém domě, který lhal národu o tom, co dělal v Oválné pracovně, zdaleka nemá Bill Clinton - a demokraté s ním - vyhráno.
Republikánský šéf sněmovny Newt Gingrich zase vidí optimisticky ve volbách vítězství své strany. "Třikrát po sobě jsme si udrželi kontrolu v obou komorách Kongresu, poprvé za sedmdesát let."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video