Slovensko zvolilo župany, Banskou Bystrici ovládl neonacista Kotleba

  • 630
Druhé kolo krajských voleb na Slovensku vyhrála podle očekávání strana Směr. Její kandidáti neuspěli pouze ve dvou krajích. Zatímco znovuzvolení stávajícího bratislavského župana Pavola Freša nikoho nepřekvapilo, rozruch vyvolal úspěch nacionalisty Mariana Kotleby v Banskobystrické župě.

Volební místnosti se po celém Slovensku uzavřely v 10 hodin večer, krátce před jednou hodinou ranní už byly všechny hlasy sečteny. Ke třem županům, reprezentujícím stranu Směr premiéra Roberta Fica, které Slováci zvolili už v prvním kole voleb, přibyl ještě Tíbor Mikuš za Trnavsko, Milan Belica za Nitru a Zdenko Trebuľa za košickou župu.

KOMENTÁŘ: Slovenský nácek útočí na Romy. Vyhrál tím volby

Sociálním demokratům se nezadařilo v bratislavské župě, kde svou pozici s přehledem uhájil stávající pravicový župan Pavol Frešo. Získal téměř tři čtvrtiny hlasů. Zatímco ve slovenské metropoli se neúspěch Směru dal očekávat, výsledky v Banskobystrickém kraji vyvolaly mezi Slováky pozdvižení.

V křesle tamního župana totiž usedne neonacista Marian Kotleba, volební lídr Ľudové strany Naše Slovensko. Ačkoli ještě v loňských parlamentních volbách získala jeho strana pouhých 1,58 procent hlasů, víkendový souboj s protikandidátem Vladimírem Maňkou Kotleba s přehledem vyhrál.

Tak vysokou volební účast Banská Bystrica nepamatuje

Do funkce župana jej obyvatelé Banskobystricka poslali 55,5 procenty hlasů. Volební účast v této župě dosáhla téměř 25 procent, což je na slovenské poměry nadstandardně vysoké číslo. Konkrétně v Banské Bystrici druhé kolo voleb tolik Slováků k urnám ještě nikdy nepřitáhlo.

Šestatřicetiletý Marian Kotleba se pyšní dvěma vysokoškolskými tituly, ve slovenské politice není žádným nováčkem. Od roku 2003 stál v čele ultrapravicové Slovenské pospolitosti. Šlo mimochodem o první politickou stranu v historii země, kterou slovenský ústavní soud rozpustil s tím, že její činnost je v rozporu s ústavou.

Stoupenci rozpuštěné strany pod Kotlebovým vedením následně ovládli do té doby nepříliš významnou Stranu přátel vína. A právě ta, pod novým názvem ĽSNS, poskytuje Kotlebovi potřebné zázemí.

V srpnu 2010 skončil Kotleba v policejních poutech.

Před třemi roky Kotlebu zatkli policisté, když před Bratislavským hradem vedl pochod zaměřený proti homosexuálům a státu Izrael. Lídr nacionalistů tehdy skončil na zemi zalehnutý několika strážci zákona, hrozil mu zákaz politické činnosti a dokonce i vězení. Od té doby na sebe upozornil několika dalšími akcemi. Například v Krásnohorském podhradí na jihu Slovenska vykoupil pozemky pod jednou z nelegálních romských osad a požadoval její zbourání.

Kotlebovo vítězství zajistili novináři, tvrdí premiér

"Myslím si, že kdyby Kotleba kandidoval v kterémkoli kraji, výsledek by byl podobný, snad kromě Bratislavy," řekl k výsledku voleb Kotlebův poražený protikandidát Vladimír Maňka. "Je to celoslovenský problém a opravdu jej bude potřeba řešit," dodal v rozhovoru pro server SME.

Premiér Robert Fico si nepřipouští, že by byla za úspěch nacionalistického kandidáta zodpovědná jeho strana. Kotleba přitom před volbami dosavadní vedení Banskobystrického kraje kritizoval. "Místo toho, aby silnice v kraji opravovaly za předražené sumy firmy pár stroji, dejme za ty samé peníze práci tisícům lidí. Ať ti, co chtějí pracovat, dostanou práci," provolával během předvolební kampaně.

Za volebním úspěchem Mariana Kotleby stojí podle Fica zejména pravicová média. "Takovou kampaň, jakou jste udělali Kotlebovi, ještě nikdy v životě nikdo neměl," vyčinil slovenským novinářům.

Výsledky druhého kola volby slovenských županů

Bratislavský kraj:

Pavol Frešo (SDKÚ, KDH, Most, SaS, SMK, OKS, SZ): 74,2 %

Monika Flašíková - Beňová (Směr): 25,8 %

Volební účast: 17,9 %

Banskobystrický kraj:

Marian Kotleba (ĽSNS): 55,5 %

Vladimír Maňka (Smer, KDH, SMK, SMS, ĽS, HZD, SZ): 44,5 %

Volební účast: 24,6 %

Nitranský kraj:

Milan Belica (Smer, SNS, ASV): 55,6 %

Tomáš Galbavý (SDKÚ, SaS, Most, Nova, SMK, OKS): 44,4 %

Volební účast: 15,5 %

Trnavský kraj:

Tibor Mikuš (Smer, SNS, KSS): 60,3 %

József Berényi (SMK, OKS): 39,7 %

Volební účast: 17,3 %

Košický kraj:

Zdenko Trebuľa (Smer, Most, SMK): 53,1 %

Rudolf Bauer (KDS): 46,9 %

Volební účast: 12,2 %

V Trenčínském, Žilinském a Prešovském kraji se o županovi rozhodlo už v prvním kole (o jeho výsledcích se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video