(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Maturanti se mírně zhoršili, u testů jich propadlo jedenáct procent

  • 103
Letošní maturitní testy neudělalo zhruba 11 procent maturantů. Oproti loňskému roku se středoškoláci mírně zhoršili. Největší potíže měli jako obvykle s matematikou. Výsledky slohovek budou zveřejněné později, ústní zkoušky začnou v pátek.

Test z matematiky nezvládlo 24,1 procent studentů, češtinu 2,7 procent a testy z cizích jazyků 3,6 procent. Ke zkouškám se přihlásilo 87 604 maturantů, z toho 7 450 středoškoláků v opravném termínu. K testům jich dorazilo zhruba 95 procent.

"Celkově došlo k mírnému zhoršení, v matematice je výsledek alarmující. Potěšitelný fakt je, že poprvé proběhly testy bez vážnějších problémů," zhodnotil výsledky na čtvrtečním brífinku ministr školství Marcel Chládek.

Testy z matematiky podle něj ukázaly, že řadě středoškolákům chybí i základní znalosti. Podle Chládka je potřeba, aby se na vysokých školách zlepšila příprava budoucích učitelů matematiky a při vyučování se více využívaly moderní výukové metody.

Loni v testu z matematiky propadla zhruba pětina studentů, v češtině necelá dvě procenta a u cizích jazyků 2,6 procent (více čtěte zde).

Školní inspektoři nezaznamenali žádné opisování

Maturanti psali testy a slohovky od 2. do 9. května, známky z testů se dozví nejpozději v pátek. V čem přesně chyboval, zjistí každý student na výsledkovém portálu, který Cermat od letošního roku vytvořil.

O výsledku slohovek budou maturanti informováni před ústní zkouškou, které začnou v pátek a potrvají do 10. června. Studenti nespokojení s výsledkem zkoušek se můžou odvolat k ministerstvu školství (v případě testů) a krajským úřadům (v případě písemných prací a ústních zkoušek).

Středoškoláci povinně maturují ze dvou předmětů - z češtiny a buď z cizího jazyku (ten si vybralo 64 procent maturantů), nebo z matematiky. Stejně jako loni mají všechny zkoušky jen jednu úroveň obtížnosti. Maturity mají kromě společné (státní)části i tu profilovou, kterou si školy zajišťují samy.

Česká školní inspekce se letos při kontrole maturit zaměřila na 39 škol, u kterých bylo loni podezření z opisování. Kontroly namátkově probíhají i na dalších 300 školách. "Objevily se jen dílčí nesrovnalosti typu, že někde chyběl podpis na dokumentu. Nezaznamenali jsme ale, že by se někde opisovalo nebo podvádělo. Hlavním cílem bylo preventivní působení a dohled nad korektním průběhem právě proto, aby se neopisovalo," řekl iDNES.cz náměstek ústředního inspektora Ondřej Andrys.

Maturity v příštích letech zřejmě doznají řady změn

Letošní maturity se oproti předchozím letům konají beze změn. Do budoucna se ale počítá s řadou výrazných úprav. Ministerstvo chce například zavést rozdílné zkoušky pro gymnázia a odborné školy, pro učně pak mistrovské zkoušky.

Také se plánuje, že od roku 2017 bude zadání zkoušek elektronické. Nyní se testy a písemky do škol dovážejí v zapečetěných krabicích. Témata slohových prací se budou vyhlašovat v rozhlase či v televizi, v roce 2016 se s tím cvičně začne u českého jazyka.

Ministr také zvažuje nechat ústní zkoušky v kompetenci škol, takže by stát měl na starost jen testy. Zhruba od roku 2020 by mohla být povinná i matematika.

Změny mají celý systém zjednodušit a zlevnit. Letos maturity stojí 154 milionů korun. Ministerstvo v auditu zjistilo, že se při přípravě zkoušek v předchozích letech nehospodárně utratilo 82 milionů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video