Miloslav Kala, prezident NKÚ

Miloslav Kala, prezident NKÚ | foto: Dan Materna, MAFRA

Stát zadává příliš zakázek bez tendru. Nejhorší situace je v IT

  • 22
Národnímu kontrolnímu úřadu vadí, že stát zadává velkou část zakázek bez soutěže. Víc než třetina všech kontrolovaných zakázek byla zadána bez tendru, zjistili kontroloři. Nejhorší situace je u informačních technologií. Problémy hrozí i s čerpání evropských dotací.

Jen za loňský rok a uplynulou část toho letošního podal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) 14 trestních oznámení. Potvrdil to v ČT v pořadu Otázky Václava Moravce prezident NKÚ Miloslav Kala.

Veřejné zakázky na dosah

Zapojte se do soutěže o veřejné zakázky. Veřejné zakázky z IT a jiných oborů najdete v největší databázi veřejných zakázek na webu České Zakázky.cz

Z letošních trestních oznámení, která úřad podal, se tři týkají neprůhledných dotací na podporu sportu. „Ve dvou případech se týkají podezření na spáchání trestného činu dotačního podvodu, v jednom porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci,“ řekla mluvčí NKÚ Olga Málková. 

„Loni jsme se zaměřili na kontrolu zakázek zadávaných bez soutěže,“ řekl Kala. Kontroloři při tom zjistili, že ze zakázek v celkové výši 52 miliard nebylo 38 procent vůbec vysoutěžených.Specifickou oblastí jsou informační a komunikační technologie, tam bylo podle Kaly řádně vysoutěženo dokonce méně než 40 procent zakázek. 

Problém je také v době, na kterou jsou uzavírané smlouvy, a která bývá i dvacetiletá. S těmi, jak Kala připustil, se moc dělat nedá. Právě takových je ale hodně. „Zadavatel se pak musí stále obracet na jednoho dodavatele,“ doplnil prezident NKÚ. Ve Velké Británii podle něj podobný problém po zjištění vyřešili tak, že všechny smlouvy na IT technologie nechali přesoutěžit. Ušetřilo se tím 20 procent nákladů.

Zakázky zbytečně prodražují také nejasně stanovené podmínky. „Zadavatel nemá dopředu jasno v tom, čeho chce dosáhnout a co si chce koupit,“ vysvětlil Kala. Na ministerstvu zemědělství, které už má kontrolu za sebou, odhalil NKÚ takového pochybení ve výši jedné miliardy korun.

Za posledních 10 let podal NKÚ celkem 39 trestních oznámení, z toho 19 za roky 2013 až 2015. Z těch, která byla podána v posledních třech letech, policie čtyři odložila a 15 jich stále prověřuje.

Problémy hrozí i s evropskými dotacemi

Nejasně nastavená pravidla mohou komplikovat i čerpání dotací. V letech 2014 až 2020 může Česká republika žádat až 23,83 miliardy eur. Musí ale proto splnit mnohem přísnější podmínky. Místo formálního splnění pravidel, které je pouze na papíře a neodpovídá reálným možnostem, budou muset žadatelé o dotace jasně udat účel projektu. Například při stavbě cyklostezky bude muset příjemce dotace nejen dokázat, že byla postavena, ale také kolika lidem slouží. „To jsme zatím nebyli schopni z kontrolovaných osob dostat a příliš jsme se v tom neposunuli,“ upozornil Kala. 

Podle něj je problém v tom, že se na toto téma nevede veřejná debata a není žádný tlak na to, aby byly operační programy nastaveny tvrději, když Evropská komise bude přísnější. Šéf NKÚ zatím nechce odhadovat, jestli je na to Česko připraveno. „Jsem velmi silně skeptický,“ poznamenal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video