Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Agenti hrozili vězňům vrtačkou, stojí ve zprávě o drsných metodách CIA

  • 483
Výbor amerického Senátu zveřejnil zprávu o kontroverzních vyšetřovacích metodách CIA. Podle agentury Reuters zpráva popisuje například to, jak agenti sexuálně vyhrožovali vyslýchanému s pomocí násady od koštěte. V jiných případech zase předstírali, že vězňům hrozí poprava.

Výbor publikoval zhruba 500stránkové shrnutí zprávy, která má celkem 6 200 stran. Podrobně popisuje metody, jimiž si CIA v tažení proti terorismu po 11. září 2001 za předchozího prezidenta George Bushe vynucovala výpovědi zajatých radikálů.

Zpravodaj OSN požaduje stíhání Bushe i CIA

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva a boj proti terorismu Ben Emmerson vyzval k trestnímu stíhání představitelů administrativy prezidenta George Bushe mladšího a CIA, kteří naplánovali a schválili brutální výslechy. Senátní zpráva podle něj ukazuje, že „šlo o jasnou strategii zosnovanou na nejvyšší úrovni Bushovy administrativy“. „Z pohledu mezinárodního práva jsou USA právně vázány tím, že odpovědné postaví před soud,“ dodal Emmerson v prohlášení.

„Zesílené výslechy“ byly podle senátního výboru mnohem brutálnější, než CIA dosud přiznávala. Navíc ani nevedly ke zjištěním, které by odvrátily bezpečnostní hrozby nebo vedly k dopadení nejhledanějších teroristů v čele s Usámou bin Ládinem, jak CIA tvrdí. Drsné metody podle senátorů nepřinesly jedinou zásadní zpravodajsky cennou informaci, kterou by nebylo možné získat jinými prostředky. 

Podle CIA a expertů z republikánské strany však výslechy naopak vedly k zásadním průlomům. Zprávu ještě před jejím zveřejněním kritizoval dřívější zástupce ředitele CIA John E. McLaughlin. „Využívá informace selektivně, často mlží, aby podpořila své závěry, a pokud si vzpomínám, neobsahuje žádná doporučení,“ řekl McLaughlin.

Zapnutá vrtačka a hra na popravu

Zpráva popisuje například to, jak agenti při výsleších vyhrožovali zapnutou elektrickou vrtačkou Abdaru Rahímu Našírímu, členovi al-Káidy souzenému za zosnování bombového útoku na loď USS Cole v roce 2000. Nejméně jeden zadržený byl podle dokumentů terčem sexuálního vyhrožování s pomocí násady od koštěte.

Americké ministerstvo spravedlnosti sice povolilo výslechové metody, jako je upírání spánku, ale dohled nad těmito praktikami byl někdy laxní, uvedly informované zdroje. Ve zprávě jsou podle Reuters zaznamenány i případy, kdy agenti CIA předstírali, že vězňům hrozí poprava. Takovou praxi přitom ale Bushova administrativa nepovolovala.

Povolené metody CIA v některých případech dovedla až  krajnosti, jako například v případě Palestince jménem abú Zubajdá, obviněného z organizování cest pro špičky al-Káidy v Afghánistánu. Abú Zubajdá byl údajně vyslýchán pět dní bez přestávky a bez možnosti spánku.

Zveřejnění zprávy vyvolává obavy z útoků

Zpráva mapuje historii programu vyslýchání, který prezident Bush povolil po teroristických útocích z 11. září 2001. Některé aspekty programu zrušil ještě před opuštěním Bílého domu sám Bush a jeho nástupce Barack Obama po své inauguraci v roce 2009 „zesílené výslechové metody“, které podle kritiků nejsou ničím jiným než mučením, zakázal.

Bílý dům i americké tajné služby počítají i s tím, že informace, které zpráva obsahuje, mohou ve světě vyvolat násilné reakce. Republikánští senátoři Marco Rubio a Jim Risch označili zveřejnění zprávy za „bezohledné a nezodpovědné“.

Podle mluvčího Bílého domu Johna Earnesta americká vláda zveřejnění zprávy vítá, uvědomuje si však i možná rizika. „Vláda podnikla několik kroků, aby se ujistila, že jsou bezpečnostní opatření dodržována,“ řekl Earnest podle BBC v pondělí. Americké úřady potvrdily, že posílily bezpečnostní opatření u amerických objektů ve světě, a to včetně těch vojenských. 

Použití sporných výslechových metod bylo podle prezidenta Baracka Obama chybné nehledě na to, jestli mělo výsledky. „Poškodilo to naše národní hodnoty a povědomí o tom, v co jako Američané věříme,“ vysvětlil podle Reuters Earnest.

Sám Obama Američany ujistil, že použití drsných metod nepřipustí. „Doufám, že nám dnešní zpráva pomůže nechat tyto techniky v minulosti, kam patří,“ řekl Obama s  poukazem na to, že by zpráva neměla být záminkou pro rozdmýchání starých sporů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video