Čeští vojáci na cvičení „Khaan Quest“ v Mongolsku

Čeští vojáci na cvičení „Khaan Quest“ v Mongolsku | foto: Ondřej Daněk

Stropnický hájil na vládě návrh, který umožní snazší vyslání vojáků

  • 39
Čeští vojáci budou moci být na dobu do šedesáti dnů vysláni zřejmě snáze než dosud, i bez souhlasu obou komor parlamentu. Umožnit to má změna Ústavy navržená skupinou poslanců, mezi nimiž je i ministr obrany Martin Stropnický. „Jde o to, abychom mohli zasáhnout velmi rychle,“ řekl ministr. Vláda jako celek k návrhu zaujala neutrální postoj.

Nový ministr pro legislativu Jan Chvojka z ČSSD, jde o to, že je podle něj sporný, jestli se změny Ústavy mají dělat takovouto metodou dílčích změn. Stropnický zdůraznil, že jde o iniciativu všech stran ve Sněmovně, s výjimkou KSČM, a pddepsán je pod ním i předseda dolní komory Parlamentu a Chvojkův stranický kolega Jan Hamáček.

Vláda by podle předlohy mohla rozhodnout o vyslání vojáků například k záchraně českých občanů v zahraničí v případě jejich ohrožení. Zmírnění podmínek by usnadnilo třeba taky vyslání jednotek armády do misí v rámci takzvaných sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance.

Vojáci pro Irák

Do Iráku v pondělí odletěl sedmnáctičlenný český polní chirurgický tým. Podporovat bude koaliční a irácké vojáky na americké základně několik desítek kilometrů od Mosulu.

"Hlavním úkolem polního chirurgického týmu bude zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil," uvedl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Jednotka je sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplnili vojáci z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších útvarů. Odborné jádro týmu tvoří dvojice chirurgů, jeden anesteziolog, střední zdravotnický personál a další specialisté.

„Jsem přesvědčena, že tato změna je velmi žádoucí a nezbytnou reakcí na zásadní proměnu bezpečnostního prostředí. Umožní jednak flexibilně naplňovat náhlé a naléhavé požadavky vyplývající z našich spojeneckých závazků v rámci NATO, například vyslat vojáky k účasti na operacích tzv. sil velmi rychlé reakce, ale i EU či OSN. Dále také nově umožní vyslat jednotky ozbrojených sil na území jiného státu za účelem záchrany zde zadržovaných občanů České republiky coby rukojmích,“ uvedla v pondělí jedna z předkladatelek poslaneckého návrhu, Jana Černochová z ODS.

O problému s nynějším zněním ústavy ohledně vysílání vojáků v těchto případech se debatuje už delší dobu. Nyní může vláda poslat české vojáky do zahraničí nejvýše na 60 dnů jen omezeně.

Ústava hovoří o plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení, o účasti na mírových operacích podle rozhodnutí mezinárodní organizace za souhlasu přijímajícího státu a o účasti na záchranných pracích při živelních pohromách a průmyslových nebo ekologických haváriích.

Ústavní novela by tyto tři podmínky zrušila. Stejně jako doposud by vláda musela o misi informovat Sněmovnu a Senát, Parlament by mohl rozhodnutí kabinetu zrušit. Informaci by poslanci a senátoři nemuseli dostat neprodleně, ale bez zbytečného odkladu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video