V Mali proti islamistům zasáhla francouzská armáda. Operace, při níž nasadila i letectvo, je zatím úspěšná, Francouzi se ale chtějí nejpozději v březnu stáhnout.

V Mali proti islamistům zasáhla francouzská armáda. Operace, při níž nasadila i letectvo, je zatím úspěšná, Francouzi se ale chtějí nejpozději v březnu stáhnout. | foto: Reuters

Vláda vyšle do Mali 50 vojáků na rok a čtvrt, vycvičí místní armádu

  • 44
Česká vláda schválila vyslání vojenských sil do Mali. Tamější armáda čelí islamistickým povstalcům, ztrácela pozice, ale po intervenci francouzských vojsk získala převahu. Češi budou maliské vojáky cvičit. Souhlas s mandátem musí ještě vyslovit parlament.

Přestože z Mali dorazila zpráva, že islamisté ztratili v bojích s Francouzi stovky mužů, na severu velké africké země se stále bojuje.

Mise, o jejímž schválení ve vládě informoval novináře premiér Petr Nečas, může trvat nanejvýš rok a čtvrt v souladu s výcvikovou operací EU, jejíž bude součástí. Českých vojáků do Mali odcestuje nanejvýš 50, budou působit na základnách maliské armády a mimo oblast bojů.

Armáda, kterou budou Češi cvičit

Armáda Mali se podle dostupných informací skládá ze dvou tankových a čtyř pěchotních praporů. Dále čítá po jednom praporu speciálních sil, parašutistů a ženistů a po dvou praporech protivzdušné obrany a dělostřelectva.

Podle Wikipedie má armáda 7 350 mužů sloužících na bázi povinné vojenské služby a necelých pět tisíc členů polovojenských jednotek. Je tak početně výrazně menší než česká armáda, přičemž operuje na šestnáctkrát větším území.

"Měli by se zapojit do výcviku mechanizované pěší jednotky maliské armády o velikosti jednoho praporu. Chci zdůraznit, že je to výcviková, nikoliv bojová mise," řekl předseda vlády, který zároveň formálně vede dosud neobsazené ministerstvo obrany spolu s prvním náměstkem Vlastimilem Pickem.

"Naši vojáci mají s pomocí při výcviku ozbrojených sil jiných států bohaté zkušenosti. V minulosti to opakovaně prokázali na Balkáně a v Iráku, v současné době se významně podílejí na výcviku příslušníků afghánských bezpečnostních složek," doplnil Picek.

Premiérem popsané parametry mise vyhovují podmínkám sociální demokracie: že se Češi budou věnovat jen instruktáži a ne boji a že vláda jasně omezí početnost jednotky a časový rámec operace. Další splněnou podmínkou ČSSD je, že mise bude hrazena z rozpočtové kapitoly ministerstva obrany bez využití dalších peněz z rozpočtu.

Souhlas ČSSD je nezbytný proto, že operaci musí schválit obě komory parlamentu, přičemž v Senátu má sociální demokracie nadpoloviční většinu.

"Pokud tyto podmínky vláda bude respektovat, umí si sociální demokracie představit, že vyslání sil umožní," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Tvářit se, že se nás Mali netýká, by bylo poměrně naivní," doplnil ho stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

O výcvikové misi v Mali EU rozhodla již dříve. Francouzský generál François Lecointre, který misi povede, by chtěl první muže do Mali vyslat zhruba v půlce února, uvedla ČTK. S plným nasazením mise počítá v dubnu. Vojáci by se měli podílet na spolupráci s velením maliské armády a na urychlené reorganizaci tamních jednotek.

Podle dřívějších informací česká vláda uvažuje také o vyzbrojení praporu maliské armády. Poskytnout by mohla především zbrojní techniku, například ruční palné zbraně a munici. O vyzbrojení maliské armády se na středeční schůzi vláda nebavila.

ČR africké zemi poslala také několik milionů korun jako humanitární pomoc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video