Korejským pracovnicím údajně zbývá na život asi pět set korun. Ilustrační foto

Korejským pracovnicím údajně zbývá na život asi pět set korun. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyšetřovatelé opět řeší otrockou práci Korejek

  • 37
Pětistovka na měsíc, ze které si musí platit jídlo a povinné sledování propagandistických filmů, musí stačit dělnicím ze Severní Koreje, které pracují v dílnách po České republice jako švadleny. Většinu mzdy jsou přinuceny odevzdávat socialistické vlasti.

Tvrdí to alespoň Kim Tae San, severokorejský "přeběhlík", působící dříve na velvyslanectví v Praze. Pro americký list San Francisco Chronicle dílny přirovnal k "otrokářským táborům ve 21. století".

Policie i ministerstvo práce a sociálních věcí po dvou letech znovu otevírají vyšetřování podmínek, za kterých v dílnách na Berounsku i jinde v republice severokorejské šičky pracují.

Tehdy se nepodařilo prokázat, že by severokorejský režim porušoval práva pracovnic, které do ciziny vysílá. Samy Korejky dokonce tehdy zbily kameramana České televize, který o případu točil reportáž.

Teď však mohou úřady využít i svědectví uprchlého diplomata. "Obrátili jsme se na ministerstvo práce, aby tam udělalo kontrolu, protože Česko za tyto dílny bylo v zahraničí kritizováno," uvedla mluvčí Českomoravské komory odborových svazů Jana Kašparová.

Lednový článek v americkém listě byl jedním z impulzů pro další prověřování dílen. Podle Kim Tae Sana, který poměry v dílnách zná, protože se na "dovozu" pracovnic podílel, odevzdávají ženy většinu mzdy jako "podporu socialistické revoluce".

Zbude jim v přepočtu pět set až šest set korun na měsíc, z čehož zhruba polovinu utratí za jídlo, takže si mohou dovolit jen levné těstoviny. Zaměstnání švadleny v Česku má podle něho mezi Korejkami spíše pověst "práce za trest".

Vyšetřování se soustřeďuje hlavně na podezření, že ženy o většinu mzdy přijdou.

Kudy odtékají peníze švadlen?
"Legálně dostanou peníze na výplatní pásce, ale někde je tiše vrátí. Lze to dokázat jen sledováním toků peněz na bankovních účtech z Čech do Koreje," vysvětluje úředník ministerstva práce, který se případem také zabývá.

Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha se však ani nyní nedaří nachytat zaměstnavatele Korejek na porušování pracovněprávních vztahů. "Je to spíše pro orgány činné v trestním řízení," míní Škromach.

Podmínky, za jakých pracují severokorejské šičky, zkoumá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Potvrdil to v úterý zdroj z tohoto útvaru, který dokonce od dubna zřídil nový speciální tým, který se soustředí na případy nucené práce.

Ministerstvo zahraničí se oproti tomu v případu šiček neangažuje. "Zatím nemáme od policie důkaz, že někdo porušuje jejich práva. Šičky si nestěžovaly. Kde není žalobce, tam není soudce," zůstává klidný mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Podle údajů ministerstva práce v České republice pracuje celkem 360 lidí ze Severní Koreje. Pracují například v dílnách v Železné a Žebráku na Berounsku, kde šijí pro českou pobočku italské firmy Kreata spodní prádlo.

Zaměstnavatelé Korejek z firmy Kreata už před časem médiím řekli, že nevědí nic o tom, že by švadleny mzdu odevzdávaly režimu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video