Vyšetřovatel již má informace o Lánského kontě

Ve vyšetřování případu bývalého senátora a místopředsedy vlády Egona Lánského nastal v posledních dnech výrazný posun. Na přelomu roku totiž vyšetřovatel obdržel od rakouských úřadů informace, které si o Lánského zahraničním kontě vyžádal v rámci právní pomoci. Nyní čeká na úřední překlad těchto materiálů. "Až bude překlad pořízen, bude potřeba právní pomoc vyhodnotit," popsal vyšetřovatel své další kroky. Egon Lánský čelí podezření z daňového podvodu a porušení devizového zákona.
Bývalý vicepremiér Egon Lánský definitivně odešel z vlády na konce prosince. Lánský trval na tom, že odchází ze zdravotních důvodů, a nikoli kvůli utajovanému kontu ve Vídni nebo kvůli zodpovědnosti za špatný stav příprav vstupu do Evropské unie. "Nevidím důvod, proč bych měl odcházet kvůli kterékoli z těch věcí, které jste říkal, a ani mě k tomu nikdo nenutil," odpověděl tehdy Lánský na otázku zpravodaje MF DNES.
Vyšetřovatelé čekali, jak dopadne jejich žádost o spolupráci ve třech státech - Rakousku, Švédsku a Izraeli. Do těchto zemí totiž směřují stopy po převodech 290 tisíc dolarů, které Lánský počátkem roku 1996 nelegálně držel na svém tajném účtu v rakouské bance Erste Bank Sparkassen.

Policie žádala o spolupráci v cizině v červenci
Náměstkyně městského státního zástupce Marcela Kratochvílová v červenci potvrdila, že se čeká už jen na to, až ze zahraničí přijdou odpovědi na žádosti o právní pomoc.  "Poslední žádost jsme poslali do Švédska 3. července."

Vyšetřovatel případu uvedl, že bude záležet na obsahu těchto odpovědí. "To bude stěžejní. Pak se rozhodneme."

Lánský peníze, jež měl v cizině, nezdanil
Z informací, které k celému případu nashromáždila již ekonomická kontrarozvědka, vyplývá, že Lánský v Rakousku peníze z konta osobně vybral. V takovém případě měl Lánský peníze vykázat ve svém účetnictví a řádně je zdanit, což se nestalo.

Daň by dosáhla i se sankčními poplatky výše až čtyř milionů korun. Zatímco ve Švédsku a Rakousku měli zahraniční vyšetřovatelé české policii zjistit informace o bankovních účtech, které souvisí s Egonem Lánským, v Izraeli by měla tamější policie vyslechnout důležitého svědka celé kauzy. O koho jde, vyšetřovatelé i státní zastupitelství tají.

Případ Lánského konta se táhne již druhý rok
Celý případ vyšel najevo v červenci 1999 náhodou, když se novináři zajímali o vypořádání pohledávky lucemburské firmy Hollanco u českého státu. S touto firmou totiž mělo ještě v době komunismu tehdejší Československo společný podnik v Argentině na výrobu a zpracování kůží.

Tento podnik zkrachoval a soud rozhodl, že český stát musí vyplatit firmě Hollanco dva a půl milionu korun odškodného.

Majitel zkrachovalé firmy poslal peníze na Lánského účet
Majitel firmy Hollanco - švédský podnikatel Fritz Hollander - však přikázal, aby Česká národní banka od této sumy oddělila 290 tisíc dolarů a poslala je na účet do rakouské banky Sparkassen.

Později se ukázalo, že je to konto Egona Lánského. V létě 1999 MF DNES upozornila na to, že Lánský neměl ke kontu devizové povolení. Česká národní banka na konci minulého roku potvrdila, že Lánský porušil devizový zákon, a zjistila, že Lánský měl ještě jedno konto ve Švédsku. Lánský byl potrestán pokutou ve výši deseti tisíc korun.

Policie: Firma vyplatila Lánskému provizi
Policie je přesvědčena, že platba 290 tisíc dolarů byla provizí za to, že Lánský v roce 1995 lobboval u ministerstva financí, aby byly peníze firmě Hollanco vyplaceny.
Egon Lánský se k případu již delší dobu odmítá vyjadřovat.

Do protokolu u policie pouze zopakoval to, co říkal na začátku celé kauzy: že hrál pouze roli zprostředkovatele a 290 tisíc dolarů odeslal z příkazu Fritze Hollandera třetí osobě, kterou nechtěl prozradit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video