Opravené muzeum bylo slavnostně otevřeno v červnu 2011.

Opravené muzeum bylo slavnostně otevřeno v červnu 2011. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Vyšetřovatele zajímá, kam při opravě muzea v Ústí zmizelo 50 milionů

  • 2
Státní zastupitelství po téměř dvou letech uzavřelo část vyšetřování opravy ústeckého muzea, která vyšla na bezmála půl miliardy. Vyšetřovatelé nic nezákonného nezjistili, politici z tehdejšího vedení města si ale ještě oddychnout nemůžou.

Policie totiž nyní zjišťuje, proč sumu dodatečně navýšili o 50 milionů nad rámec původní smlouvy.

Komplikované vyšetřování se vedlo několika směry. Jedním z nich bylo prověřování, zda firma Insky, která zakázku získala, nebo subdodavatelské společnosti, nešidily materiál. Jestli nepoužívaly jiný, než ten, který byl uvedený v projektu. Právě tuhle část vyšetřovatelé 14. srpna odložili.

Oprava ústeckého muzea

Magistrát chystal opravu muzea už v roce 2005 s předpokládanou cenou 170 milionů.

V roce 2006 proběhlo výběrové řízení, které vyhrál liberecký Syner. Žádal ale 324,7 milionu, a město proto soutěž zrušilo.

V nové soutěži vyhrál Průmstav Praha s cenou 219 milionů. I tuto soutěž magistrát v únoru 2007 zrušil.

V rozpočtu na rok 2009 se již objevila předpokládaná částka 365 milionů korun a výběrové řízení pak vyhrála Insky s částkou 418,5 milionu, která se během oprav navýšila ještě o dalších více než 50 milionů za dodatečné práce.

Jestli byla zakázka předražená, zjišťovala policie už v únoru 2011. Spis odložila s tím, že k žádnému trestnému činu nedošlo, což poté potvrdilo i krajské a vrchní státní zastupitelství.

V říjnu 2011 však Nejvyšší státní zastupitelství objevilo v předešlém řízení množství chyb a konstatovalo, že případ nebyl pořádně objasněný. Proto ho nařídilo ho znovu otevřít.

"Nepotvrdilo se to," konstatoval krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Případ ale ještě celý k ledu nemíří. Podle informací MF DNES nyní vyšetřovatele zajímá, proč už tak enormní suma 418 milionů korun, kterou schválilo zastupitelstvo, byla při rekonstrukci muzea v roce 2010 dodatečně zvýšena. Třeba sanační omítky ve sklepeních stály přes 40 milionů korun.

"To podezření se nám jeví jako důvodné," nastínil Jakovec, proč vyšetřování pokračuje. Upřesnil, že jde o zhruba 50 milionů za stavební práce nad rámec původní smlouvy.

Byly třeba další práce, říká firma

Firma Insky na navýšení ceny nevidí nic divného.

"Dodatky se uzavírají vždy, když si to vyžaduje situace a schvaluje to projektant a investor. V případě, že jím je město Ústí nad Labem, jde všechno přes radu města. Takový je standardní postup," říká výrobní ředitel Insky Igor Beňo.

Při opravě muzea bylo podle představitelů firmy nutné provést práce, se kterými projekt nepočítal.

"Až při restaurátorských pracích, když se odkryly malby a omítky, se zjistilo, že je třeba provést další práce," zdůvodňuje obchodně technický ředitel Insky Miloslav Šalda.

Je to hon na čarodějnice, tvrdí bývalý primátor

V čele města tehdy seděl nynější poslanec ODS Jan Kubata, který rozpuštěním Sněmovny přišel o poslaneckou imunitu. Případného stíhání se ale neobává.

"Žádné peníze jsem neukradl, ani moji kolegové. Stojím za tím, že zastupitelstvo i rada vždy postupovaly podle zákona," říká Kubata.

Na detaily si podle svých slov sice nevzpomíná, ví ale prý bezpečně, že pod dodatky není podepsaný. Kdo je podepsal, však neví.

"Celé to vnímám jako hon na čarodějnice místo toho, aby lidé, kteří sehnali dotace, dostali poděkování za to, že zachránili muzeum," dodává.

Za tu cenu bychom měli nové muzeum, říká kritik

Rozruch přitom vzbudila už samotná částka 418,5 milionu korun, která prošla zastupitelstvem.

"Za takovou cenu by město mohlo mít úplně nové muzeum a lepší," zlobil se tehdejší opoziční zastupitel Jaroslav Kubín. Navýšení o dalších 50 milionů považuje za skandální.

"Je evidentní, že i podle vyšetřovatelů je celá věc nestandardní. Kdyby neměli žádné podezření, odložili by to celé," míní Kubín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue