Jaroslav Starka

Jaroslav Starka | foto: Michal Sváček, MAFRA

Vyšetřování únosu Krejčířova otce skončilo fiaskem

  • 58
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu ukončil vyšetřování případu zmizení Lamberta Krejčíře, otce podnikatele Radovana Krejčíře. Kriminalisté navrhli pražské státní zástupkyni zastavit stíhání všech obviněných. Mezi nimi byl třeba fotbalový boss Starka.

"Útvar pro odhalování organizovaného zločinu po důkladné analýze veškerého spisového materiálu týkajícího se zmizení ing. Lamberta Krejčíře dospěl k závěru, že byly vyčerpány všechny zákonné možnosti k objasnění tohoto případu," uvedl v prohlášení mluvčí policie Pavel Hanták.

Lambert Krejčíř byl unesen v roce 2002 v době, kdy jeho syn Radovan zrovna seděl ve vazbě. Policie je přesvědčena, že únos zorganizoval příbramský podnikatel Jaroslav Starka spolu se svou pravou rukou Vlastimilem Spěvákem. Důvodem mohly být peníze - Starka dlužil Krejčířovi 67 milionů korun.

Unesený muž podle policistů za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uváděla, že v kufru auta na srdeční zástavu. Tělo se ale nikdy nenašlo.

"Mohu potvrdit, že státní zástupkyně obdržela spisový materiál s návrhem na zastavení stíhání. Po pečlivém prostudování o věci rozhodne. Předpokládá, že se tak stane do konce dubna," řekl iDNES.cz mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. 

Lambert Krejčíř

"Policie mi nic neřekla, dozvídám se to od vás. Předvídal jsem ale celou dobu, že to tak dopadne. Doufám, že se teď média zaměří i na někoho jiného, než na mého klienta," řekl iDNES.cz Starkův advokát Julius Kramarič.

Ohledně zmizení svého otce vypovídal loni v březnu v Johannesburgu Radovan Krejčíř, který v Jihoafrické republice žije od roku 2007. Uprchlý podnikatel serveru Týden.cz řekl, že byl Lambert Krejčíř rozpuštěn v kyselině.

Nevyloučil účast Starky na zmizení jeho otce, podíl na něm však podle jeho slov mohly mít i vládní síly, jejichž motivem byly prý mimo jiné směnky pro bývalého premiéra a předsedu ČSSD Stanislava Grosse. 

Předzvěstí dnešního rozhodnutí policie bylo už to, že úřady nedávno vrátily všem stíhaným miliony korun, které před čtyřmi roky zaplatili jako kauci, aby nemuseli setrvat ve vazbě (více čtěte v článku Případ Starka může stát připravit o stamiliony, policii o čest).

Kauce jsou přitom jakousi zárukou, která má obviněné donutit, aby spolupracovali s úřady a nevyhýbali se případnému soudnímu líčení. Vrácení peněz znamenalo, že úřady už podobnou záruku nepotřebují.

Starku a šest jeho společníků zatkli detektivové z ÚOOZ v listopadu 2006. Policisté si na něj tehdy počíhali na strakonické silnici u Mníšku pod Brdy. Jeho auto zablokovali zakuklenci se samopaly. Zásahu se účastnil i policejní vrtulník. Starka skončil ležící na silnici a s pouty na rukou. Tři měsíce pak strávil ve vazbě.


Video