Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici.

Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici. | foto: Reuters

Britský soud začal vyšetřovat, jestli Litviněnka nechal otrávit Putin

  • 456
U nejvyššího soudu v Londýně začalo v úterý ostře sledované a roky odkládané vyšetřování smrti Alexandra Litviněnka, bývalého agenta KGB otráveného v roce 2006 izotopem polonia v britském exilu. Předtím, než Litviněnko zemřel na nemoc z ozáření, označil za vraha jmenovitě ruského prezidenta Vladimira Putina.

Britský právník Robin Tam na začátek projednávání uvedl, že Litviněnko mohl být v Londýně otráven radioaktivním poloniem hned dvakrát. Podle něj pozřel smrtelnou látku v polovině října roku 2006 a znovu o dva týdny později. Tam, který je právním poradcem vyšetřovatelů, upozornil, že Litviněnko si na nevolnost stěžoval již pár týdnů před hospitalizací.

V době, kdy Litviněnko onemocněl, byla podle Tama v londýnských ulicích zjištěna radioaktivní stopa, která mohla ohrozit „tisíce lidí“. Detektivové prý našli velké množství dalších stop polonia v místech, která Litviněnko a dva jeho údajní vrazi navštívili.

Veřejné vyšetřování začalo po více než osmi letech poté, co ho na žádost Litviněnkovy vdovy připustila britská vláda. První neveřejné vyšetřování po jeho smrti se totiž nesmělo dotknout tajných důkazů spojených s možnou rolí Ruska při zabití agenta Právě tyto informace jsou však podle Mariny Litviněnkové klíčové.

Americká NSA: Smrt Litviněnka byla Ruskem nařízená „státní poprava“

Předpokládá se, že proces potrvá 10 týdnů. Vyslechnuto při něm má být na 70 svědků. První důkazy by měly být soudu předloženy již ve středu.

Soudu by mělo být předloženo i svědectví člověka, podle níž jeden z dvojice údajných vrahů Dmitrij Kovtun hledal v Londýně kuchaře, který bude schopen vložit do Litviněnkova pokrmu „velmi drahý jed“.

Britská média nesmí o dění v soudní síni informovat v přímém přenosu. Kvůli informacím, které by potenciálně mohly ohrozit bezpečnost Spojeného království, smí média přenášet záběry pouze s pětiminutovým zpožděním tak, aby v případě, že u soudu zazní citlivé informace, mohl být přenos včas přerušen. Novináři v soudní síni mají zakázáno o dění živě informovat prostřednictvím sociálních sítí.

Sloužil dlouhé roky Moskvě, pak ale přešel k Britům

Litviněnko byl dlouhé roky agentem nejprve sovětské tajné služby KGB a později její nástupnické ruské FSB, kde se věnoval potírání organizovaného zločinu. Na sklonku tisíciletí však začal hlasitě kritizovat politiku Kremlu a mimo jiné veřejně obvinil spolu s několika dalšími důstojníky své nadřízené z plánování vraždy ruského oligarchy Borise Berezovského.

Litviněnko byl okamžitě propuštěn a v měsících následujících po tomto prohlášení opakovaně vyšetřován a vězněn. Na přelomu tisíciletí z Ruska emigroval do Spojeného království, kde získal občanství a začal pracovat pro britskou tajnou službu MI5 a MI6. Spolupráci s ní připustila po smrti Litviněnka jeho manželka.

Zemřel 23. listopadu roku 2006 v Londýně, tři týdny poté, co vypil čaj otrávený radioaktivním poloniem. Mělo se tak stát při schůzce s ruskými agenty Andrejem Lugovým a Dmitrim Kovtunem, kteří ho v britské metropoli kontaktovali. Rusko ale své občany ke stíhání v Británii již dříve odmítlo vydat. Z Lugového se mezitím stala v jeho vlasti televizní hvězda. Ve vlastním pořadu Zrádci se věnuje příběhům sovětských občanů, kteří prodali svoji vlast.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video