Obrněný transportér Pandur české armády. Ilustrační foto

Obrněný transportér Pandur české armády. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vyšetřování pandurů sílí, policie bude prověřovat i uplácení

  • 403
Zvláštní tým elitních detektivů prověřuje nákup obrněnců Pandur pro českou armádu už nejen kvůli nejasnosti ve veřejné zakázce, ale i kvůli korupci. To policii umožní například používat odposlechy. Chystají se výslechy Marka Dalíka nebo exministra obrany Martina Bartáka, kteří zatím mlčí.

Na případu pracuje zvláštní tým protikorupční policie. Příčinou je výpověď rakouského manažera firmy Steyr (výrobce pandurů), který popsal, jak po něm údajně chtěl lobbista Marek Dalík osmnáct milionů eur za pokračování obchodu.

"Mohu potvrdit, že přes složitost věci se nám daří opatřovat důležité podklady, na čemž má zásluhu i dobrá spolupráce s rakouskými kolegy v rámci společného vyšetřovacího týmu," pochvaluje si vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula.

Zatímco zpočátku vedla policie prověřování pouze pro trestný čin pletichy při veřejné soutěži, nyní k tomu podle informací MF DNES přibude i korupce. Detektivové zjišťují, zda se Dalík, případně někdo další, nedopustil úplatkářství.

Na korupci odposlechy

A to zdaleka není jen formální změna. Na korupční trestné činy totiž policie může za určitých okolností nasadit operativní techniku, například odposlechy. Zvláštní policejní tým složený z detektivů odboru závažné hospodářské kriminality začal pracovat za zvýšených bezpečnostních opatřeních. Informace z vyšetřování nemají ani někteří nadřízení, což nebývá zcela obvyklé.

"Zvláštní tým čítá několik elitních detektivů. Pracuje velmi dobře," říká mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. K vyšetřování však odmítá cokoliv říct.

Zvláštní tým stále připravuje výslechy klíčových aktérů - především lobbisty Marka Dalíka, ale také například bývalého náměstka ministra obrany Martina Bartáka, který se schůzky s údajnou korupční nabídkou prý zúčastnil.

Detektivové potřebují ověřit výpověď manažera zbrojovky Steyr Stephana Szücse, který měl na starost prodej obrněnců Pandur české armádě. Szücs do protokolu popsal průběh vyjednávání. Když se pražská schůzka chýlila ke konci, vznesl podle rakouského manažera Dalík svou žádost o obrovskou sumu. "Řekl nám, že pokud máme zájem o pokračování projektu, bylo by nutné zaplatit třikrát šest milionů eur," vypověděl manažer.

Problém však mají i lidé, kteří na jednání zastupovali Steyr, případně jeho majitele, americký zbrojařský gigant General Dynamics. Je totiž otázka, zda korupční nabídku, pokud se odehrála, ohlásili.

Ambasáda o korupci věděla

Jak navíc vyplývá ze svědectví Szücse, americká ambasáda v Praze byla tehdy, koncem roku 2007, o korupčním chování českých vyjednavačů přesně informována. Potvrzují to i jiné zdroje, které má MF DNES k dispozici.

Ambasáda nicméně odmítá sdělit, jak tehdy s informací naložila. Ve středu prostřednictvím svého mluvčího Paula Oglesbyho sdělila: "K jednotlivým případům se nemůžeme vyjadřovat, ale samozřejmě předáváme věrohodná tvrzení o korupčním chování příslušným úřadům ve Spojených státech."

Zcela nedobytní jsou i Dalík či Barták. Dalík v médiích obvinění popřel a slíbil MF DNES vyjádření po návratu ze zahraničí. Minulý týden údajně slavil v centru Prahy třetí místo hokejistů na světovém šampionátu. Ale vysvětlení žádné.

Mlčí i expremiér Mirek Topolánek, o němž se v protokolu také mluví. Prostředník údajně zástupce Steyru ujišťoval, že po vyplacení sumy zajistí souhlas Topolánka s obchodem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video