Britové prošetřují, jestli tendr na nákup stíhaček provázela korupce

Britové prošetřují, jestli tendr na nákup stíhaček provázela korupce | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vyšetřování korupce kolem gripenů se dotkne českých špiček

  • 173
Britští vyšetřovatelé podezřelého tendru na gripeny sestavili seznam těch, kteří se teoreticky mohli stát terčem korupce. Podle informací MF DNES se v jejich hledáčku ocitly i české politické špičky. "Jsou na něm i velmi známá jména," řekl zdroj obeznámený s průběhem vyšetřování.

KORUPCE NA ČESKÉM NEBI - VŠE O KAUZE ČTĚTE ZDE

Seznam obsahuje jména těch, kteří měli při rozhodování o šedesátimiliardovém nákupu stíhaček vliv. Klíčoví hráči obchodu, ze kterého později kvůli nedostatku peněz sešlo, podezření o korupci jednoznačně odmítají.

"Byl to průhledný tendr. Já žádné peníze nedostal. A pochybuji, že byl korumpován někdo další," řekl včera bývalý premiér Miloš Zeman (ČSSD).

Právě za Zemanovy vlády britský BAE Systems v konsorciu se švédským Saabem tendr na dodávku stíhacích letounů pro českou armádu vyhrál.

Britští detektivové už několik let zkoumají metody, které právě BAE Systems používal v zemích, v nichž se ucházel o zakázky. Podle nejnovějších informací přišli vyšetřovatelé při prověřování české stopy stejně jako předtím v řadě jiných států na to, že BAE Systems prostřednictvím anonymních firem v daňových rájích vyplácel mimo své účetnictví vysoké provize lokálním spolupracovníkům.

Podle vyšetřovatelů mohly "černé peníze" sloužit ke korupci klíčových veřejných činitelů. Žádný důkaz, že tomu tak v Česku bylo, zatím nemají. Řada z českých lobbistů britské zbrojovky bezesporu měla a má blízké vztahy s politiky.

BAE Systems i jeho čeští spolupracovníci všechna nařčení odmítají. "Je to holý nesmysl. K žádné korupci nedošlo. Rozhodně tedy ne přes naši firmu," řekl včera nejvýznamnější tuzemský obchodník se zbraněmi Richard Háva.

Právě Hávův Omnipol s BAE Systems na prosazování gripenů od roku 1997 spolupracoval. "Nedává to smysl. Vždyť nebyla nakonec podepsána žádná smlouva, žádný kontrakt se neuskutečnil," říká Háva.

Šéf Omnipolu je, jak známo, blízkým přítelem vlivného lidoveckého politika Miroslava Kalouska, který byl jedním z těch, jež nákup stíhaček podporovali. Ve své straně současný ministr financí v roce 2002 organizoval podporu pro návrh na financování nákupu gripenů, který v rozhodujícím hlasování nakonec Sněmovnou neprošel o jediný hlas.

"Nikdy jsem nezaznamenal jedinou relevantní informaci, že by došlo k nějakým korupčním akcím," řekl k vyšetřování před časem Kalousek.

Háva není jediný pomocník s politickými kontakty, které BAE Systems na svou stranu angažoval. Pro britskou zbrojovku dosud pracuje například bývalý předseda představenstva ČEZ Theodor Dvořák.

Tohoto muže dostalo v roce 1999 do čela energetického gigantu přátelství s tehdejším ministrem financí Ivo Svobodou a jeho poradkyní Barborou Snopkovou. Ti byli ve své době také hlavními pokladníky sociální demokracie.

"Hledáte korupci někde, kde nemůže být. Gripeny prostě byly nejlepší," řekl včera Dvořák. V Česku nyní podniká společně s rakouským lobbistou Alfonsem Mensdorffem, který ve své zemi čelí výtkám, že využíval faktu, že je manželem tamní lidovecké ministryně Marie Rauch-Kallatové. Mensdorff zastupuje BAE Systems i v Rakousku. V čem společně podnikají v Praze, Dvořák včera odmítl říct.

Miloš Zeman: Mé svědomí je čisté

Klíčová rozhodnutí v tendru na nákup stíhaček, který prošetřují britské úřady, padla během vlády Miloše Zemana (ČSSD). Bývalý premiér řekl MF DNES, že pochybuje, že se najdou nějaké důkazy o korupci.

Britští vyšetřovatelé mají podezření, že během tendru na nákup stíhaček, mohlo docházet k uplácení veřejných činitelů. Vy jste byl v té době premiérem...
Podívejte, o tom já nic nevím. Nečtu noviny, nevím přesně, na co narážíte. Ale nejsem si vědom žádné korupce.

Britské úřady narazily na podezřele vysoké platby některým českým spolupracovníkům BAE. A domnívají se, že tyto peníze mohly sloužit k uplácení.
Ať klidně vyšetřují. Já mám svědomí čisté. Já jsem samozřejmě nikdy od nikoho peníze nedostal. A pochybuji, že by byl korumpován někdo další. Za mnou žádní lobbisté nechodili. Já to pokládám za zcela průhledný tendr. Navíc, jak víte, nakonec ten návrh neprošel parlamentem o jeden hlas, což je v demokracii normální.

Na vás ale bylo zřejmé, že jste právě gripeny už v průběhu výběrového řízení preferoval. Proč jste to dělal?
Já byl zastáncem gripenů, protože ta firma, pokud si dobře pamatuji, nabízela asi 80 miliard nikoliv úplatků, ale takzvaných offsetů. Já jsem porovnával jednotlivé nabídky. Ta ostatní letadla byla, pokud vím, daleko dražší a zejména jejich offsetové nabídky byly buď nulové, nebo mizivé.

Někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík o té době říká, že jste byl přímo fanatickým příznivcem gripenů...
Nebyl jsem fanatickým příznivcem. Fanatismus mi není vlastní. Ale u pana Tvrdíka lze předpokládat, že občas něco plácne. Já měl k rozhodování zcela transparentní důvody.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video