Poslanci zřídili vyšetřovací komisi, zda k Babišovi neutíkaly informace z policejního vyšetřování

Poslanci zřídili vyšetřovací komisi, zda k Babišovi neutíkaly informace z policejního vyšetřování | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci budou vyšetřovat, zda k Babišovi neunikla část policejního spisu

  • 142
Poslanci na návrh ČSSD kývli na zřízení vyšetřovací komise k možnému úniku policejních spisů. Míří to na šéfa ANO Andreje Babiše kvůli jedné z tajně pořízených nahrávek, na níž mluví s bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem. Výsledek práce vyšetřovací komise má být do konce srpna.

Pro zřízení komise bylo 82 ze 130 přítomných poslanců. Nepodpořili ji hlavně poslanci ANO, Úsvitu a část KDU-ČSL (jak kdo z poslanců hlasoval, najdete zde). V sedmičlenné parlamentní vyšetřovací komisi má mít po jednom zástupci každý poslanecký klub zastoupený ve Sněmovně.

„Je to na poslancích, rozhodli se tímto způsobem,“ komentoval rozhodnutí sněmovní většiny premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sám pro její zřízení hlasoval také.

Babiš řešil s Přibilem informace z policejního spisu

O úniku takzvaného živého policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž Babiš hovoří s Přibilem a kterou zveřejnila na sociálních sítích skupina Julius Šuman.

„Vyvolává to otázky, zda se Andrej Babiš nedopustil jednání, která by destabilizovala demokracii. Sám se zavázal k nezávislosti sdělovacích prostředků,“ řekl Lukáš Pleticha z ČSSD.

Babiš odmítl, že od Přibila, kterému vzápětí po zveřejnění nahrávky MF DNES dala výpověď, dostal jakýkoli policejní vyšetřovací spis či jeho část. Zřízení sněmovní vyšetřovací komise považuje za pokračování kampaně proti sobě. „Sněmovna má pravděpodobně pocit, že nahradí Finanční správu, státní zastupitelství a policii. Tuhle kauzu vyšetřuje policie, já jsem dal trestní oznámení,“ řekl Babiš.

Celý název komise je „vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k prověření, zda nedocházelo k protiprávnímu jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení nebo informací z těchto spisů a zda informace takto získané nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video