Nový šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. Kývla na něj...

Nový šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. Kývla na něj vláda | foto:  Petr Topič, MAFRA

Expolicista Komárek neříkal pravdu, naznačila komise vyšetřující reformu

  • 206
Sněmovní vyšetřovací komise došla k závěru, že bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek uvedl neprůkazná tvrzení. Komise se také ohradila proti tomu, že by vynesené informace pocházely od jejích členů. Novinářům to řekl předseda komise Pavel Blažek (ODS).

„Některá dosud zveřejněná tvrzení v médiích bývalým policistou ÚOOZ plk. Komárkem ve věci okolností organizační změny v Policii ČR nemají průkazný charakter; komisi nebyly předloženy přímé důkazy potvrzující jeho mediální vyjádření vůči konkrétním osobám a institucím,“ stojí v usnesení, které ve čtvrtek odpoledne komise vydala. „Usnesení bylo přijato jednomyslně,“ doplnil Blažek.

Komárek v minulosti uvedl, že policejní prezident Tomáš Tuhý stojí za „brutálním“ únikem informací z živých kauz. Tuhý se proti tomu ohradil a vedení policie podalo kvůli tomuto vyjádření trestní oznámení, kterým se nyní zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Usnesení uvítala ČSSD. Považuje ji „za potvrzení toho, že se namísto brutálního úniku informací dočkáme leda tak trapné předvolební blamáže.“ Podle sociálních demokratů bývalý policista Komárek „bez přímých důkazů a účelově napadl sociální demokracii a ministra vnitra.“

Blažek také sdělil, že komise řešila i možný únik informací z jejích jednání. Uvedl, že stojí za členy komise a je přesvědčen, že žádný z jeho kolegů informace nevynesl.

Parlamentní komise pro vyšetření reformy policie si na čtvrteční dopoledne pozvala současného šéfa GIBS Michala Murína. Podle člena komise Martina Lanka (Úsvit) se komise dozvěděla zásadní informace a během dne vydá dílčí usnesení. Odpoledne přišel také bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang.

„Mohu říci, že zazněly poměrně zásadní informace,“ uvedl po výslechu Murína Lank. Blíže je komentovat nechtěl, sdělil pouze, že se ještě prohloubily pochyby, které se objevily v souvislosti s reformou. On sám prý má výhrady k formě a rychlosti reorganizace, ne k reorganizaci samotné.

Podobně se vyjádřil i šéf GIBS. „Myslím, že reorganizace byla na místě,“ řekl stručně po svém výslechu Murín. Doplnil, že nechce komentovat to, zda se měla týkat právě těch dvou útvarů, kterých se týkala, to znamená protimafiánského útvaru a protikorupční policie.

Pokyn k reorganizaci policie dal Chovanec, řekl komisi Šlachtův detektiv

Sám Murín připustil, že jednání s komisí pro něj bylo překvapivé. „Já jsem se dověděl informace pro činnost GIBS, které jsou nové a zásadní,“ uvedl. Budou prý po nich následovat prošetření postupu některých příslušníků a bývalých příslušníků bezpečnostních sborů a také některých státních zástupců. Podrobnosti ani jména nesdělil.

Michala Murína komise vyslýchala od devíti hodin ráno zhruba do půl jedné. Chtěla se ho ptát na to, co se stalo za jeho působení ve funkci i krátce předtím. Byly připravené i dotazy na živé kauzy, například na kauzu Vidkun, která souvisí s olomouckým hejtmanem Jiřím Rozbořilem. Po výslechu se ale k těmto otázkám Murín nevyjádřil.

Šéf BIS přišel jen na otočku

Jak novinářům už před začátkem jednání sdělil člen komise Bohuslav Chalupa (ANO), názory členů komise na reformu se začínají různit. Chalupa doufal, že další pozvaný svědek, Jiří Lang, by mohl přinést do vyšetřování nový pohled. „BISka má určitě nějaké poznatky a pan ředitel má možná i názor. Když si dám jednotlivosti na stůl, vidím tam provázanost, vidím tam souvislost,“ naznačil. Uvedl také, že někteří členové komise lpějí na maličkostech, podle něj jde ale o systémovou věc.

Podle dalšího člena komise Martina Lanka (Úsvit) mohl bývalý šéf BIS Lang vysvětlit pozadí reorganizace. „Kdyby u reorganizace bylo něco, co nebylo úplně košer, měl by o tom mít povědomí,“ řekl. Dodal ale, že on je k tomu skeptický.

Lang nakonec dorazil po jedné hodině, s poslanci mluvil ale sotva čtvrt hodiny. Svou výpověď nijak nekomentoval, novinářům se vyhnul. Jednání komise po jeho odchodu pokračovalo opět za zavřenými dveřmi.

Závěr padne v říjnu

Sněmovní vyšetřovací komise vyslechla již například policejního prezidenta Tomáše Tuhého, ministry Milana Chovance (ČSSD) a Andreje Babiše (ANO), nejvyššího žalobce Pavla Zemana a zejména bývalé policisty, kteří na údajné nesrovnalosti v reformě upozornili - Roberta Šlachtu a Jiřího Komárka. Svůj závěr hodlá komise učinit v říjnu.

Reformu policie podepsal ministr vnitra s platností od 1. srpna letošního roku. Jejím jádrem je sloučení dříve samostatných útvarů, mimo jiné i Šlachtova protimafiánského útvaru, do jednoho vyšetřovacího superúřadu. Ten nese název Národní centrála proti organizovanému zločinu a vede ho Michal Mazánek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video