Výsadkáři uspěli na extrémním cvičení

  • 4
Zrádné, plné léček a přepadů. Jedno z nejtěžších cvičení na světě. Tak označují armádní manévry Cambrian Patrol ve Walesu sami účastníci. Dvacet českých výsadkářů z Chrudimi v nehostinných horách uspělo.

"Letos obě dvě družstva, která jsem vyslal, bodově uspěla, na medaile to však stačit nebude," řekl Oldřich Nápravník, velitel 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi.

Z celkové dvacítky družstev, která podzimní manévry absolvovala, splnila úkoly jen polovina. "S tak tvrdými podmínkami a nepřístupným terénem se vojáci ještě nesetkali," konstatoval Nápravník.

Na prestižní cvičení zemí NATO odjela v půli října dvacítka jeho výsadkářů. "Neposílal jsem tam jen bojovníky, ale i lidi od zabezpečení, aby získali zkušenosti," řekl Nápravník.

Ve Walesu čeští výsadkáři absolvovali nejprve čtrnáctidenní přípravu. Od fyzicky náročných mnohakilometrových pěších přesunů, přes výsadkovou průpravu až po výcvik výzvědné činnosti a šifrování.

Vyvrcholením přípravy jsou pak závěrečné třídenní ostré manévry, které uprostřed horské oblasti Walesu probíhají pod názvem Cambrian Patrol už od roku 1959. Ten samý vojenský prostor mimo jiné využívají i britské speciální síly SAS.

Původně bylo Cambrian Patrol dlouhé pochodové cvičení. Postupem času se však změnilo v mezinárodní armádní soutěž. "Hlavním cílem cvičení je zvládnout boj v týlu nepřítele," tvrdí velitel chrudimských výsadkářů. Vojáci v desetičlenných či jedenáctičlenných hlídkách soutěží v takzvaném bojovém patrolování.

Plní přitom nejrůznější úkoly, od průzkumu objektů, přes hlídkování až po přepady a léčky. Musí se orientovat v neznámém prostředí. "Vše se odehrává v mimořádně těžkém terénu za nepříznivých povětrnostních podmínek," upřesňuje Nápravník s tím, že dva dny nepřetržitě i v noci se jeho vojáci například brodili po kolena ve vodě a za neustálého deště.

Na zádech si přitom veškerou potřebnou výstroj, která váží zhruba třicet kilogramů. "To by nebyl problém, ale po pás v bahně urazíte za hodinu asi jen pět set metrů," pospal nástrahy Nápravník.

Za každou činnost v terénu dostávají hlídky body. Na konci cvičení se body sečtou a pokud družstvo dosáhne určitého počtu bodů, získává některou z medailí - zlatou, stříbrnou nebo bronzovou.

Loni například prošlo cvičením 200 družstev z celého světa, ale žádná hlídka nezískala zlatou medaili. Českým výsadkářům z Chrudimi se loni podařilo získat bronz.

Britská armáda přikládá úspěchu v této soutěži velký význam. Vojáci, kteří při Cambrian Patrol získali některé z předních umístění - medailí, to často uvádějí ve svých profesních životopisech. Cvičení se kromě Britů pravidelně účastní vojáci z několika zemí NATO včetně Kanady, Itálie, Belgie, Nizozemska a několika amerických výsadkových jednotek.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue