Cvičení se zúčastnily více jak dvě stovky vojáků a osmdesát kusů vojenské...

Cvičení se zúčastnily více jak dvě stovky vojáků a osmdesát kusů vojenské techniky | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Čeští výsadkáři vyrážejí do akce, NATO testuje své hrotové jednotky

  • 81
První část jednotky chrudimských výsadkářů vyčleněných pro síly velmi rychlé reakce NATO nakládá techniku na vlak a zamíří do polského výcvikového prostoru Žagaň. Tam se zapojí do cvičení, které má otestovat reakci v případě ohrožení některého ze spojenců.

Cvičení Noble Jump je druhou fází testu takzvaných hrotových jednotek, které v případě ohrožení mají dorazit na pomoc v řádu hodin.

Už v dubnu si vojáci ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi vyzkoušeli vyhlášení poplachu, co nejrychlejší shromáždění na základně, přípravu výstroje a materiálu a cvičný přesun na letiště a nádraží. Tentokrát je čeká reálný přesun po železnici i vzduchem.

Hrotové síly

Expediční síly NATO o síle asi 5 tisíc vojáků, jejichž úkolem je okamžitě reagovat na bezprostřední ohrožení členů Aliance, již fungují. Zatím ale v provizorní podobě a tvoří je vojenské jednotky Německa, Norska, Nizozemska a některých dalších zemí. Německo do jednotek nabídlo až 2 700 vojáků včetně letectva a námořnictva, Nizozemsko přibližně 2 500 a Norsko až 1 000. 
Reagovat mají v řádech hodin. K tomu mají mít připravené také potřebné logistické zázemí ve východních státech a na místo cestovat na lehko, avšak velmi rychle. V Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku a Bulharsku kvůli tomu vzniknou zvláštní integrační jednotky s prvky velení a řízení a předsunutými sklady s výstrojí a zásobami.

První část ze 150 vojáků v úterý vyrazí z Chrudimi, naloží techniku na připravené vagony na pardubickém nádraží a zamíří do výcvikového prostoru Žagaň na západě Polska. Cesta dlouhá 380 kilometrů potrvá zhruba 18 hodin. 

Druhou část jednotky pak v pátek čeká odjezd na pardubické letiště, odkud i s vozidly „Kajman“ odletí velkým transportním letounem C-17 Globemaster.

„Koncept se teprve testuje. Chceme si vyzkoušet nasazení po železnici i vzduchem,“ uvedl velitel 43. výsadkového praporu Róbert Dziak s tím, že jinak by po silnici byla jeho jednotka v Polsku zhruba do pěti hodin.

Na cvičení mají čeští vojáci sladit postupy v rámci mezinárodního uskupení. Podle Dziaka absolvují také střelby z minometů, přepad nepřátelského stanoviště či obranu vlastního velitelského stanoviště.

Nakládání 40 kusů techniky, zejména bojových vozidel „Kajman“, ale také kontejnerů a přívěsů začalo dopoledne a potrvá zhruba do 16 hodin. Vozidla postupně najíždí na nákladní vagony. Kontejnery s vybavením nakládá jeřáb.

Koncept hrotových jednotek v rámci Sil velmi rychlé reakce NATO (Very High Readiness Joint Task Force) počítá s tím, že v případě ohrožení některé z členských zemí Aliance, budou schopné přispěchat na pomoc v řádu několika dní. NATO rozhodlo o jejich vytvoření loni v reakci na ruskou anexi poloostrova Krym a kvůli obavám některých členských zemí.

Společně s českými výsadkáři si zkouší rychlé nasazení v Polsku také nizozemské a německé jednotky, které jsou pro hrotové uskupení letos vyčleněny. „Není to nic překvapivého. Na tohle jsme prakticky vycvičení,“ konstatoval už dříve velitel české jednotky sil velmi rychlé reakce Marek Štěpánek. 

, natoaktual.cz

Video