V roce 2012 zaznamenalo Vojenské zpravodajství snahy o kybernetický průnik směrem do systémů ministerstva obrany a armády (ilustrační snímek pochází z veletrhu IDET).

V roce 2012 zaznamenalo Vojenské zpravodajství snahy o kybernetický průnik směrem do systémů ministerstva obrany a armády (ilustrační snímek pochází z veletrhu IDET). | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vojáci: Rusko sílí, Ukrajina slábne a česká armáda čelí kyberšpionáži

  • 13
V roce 2012 zaznamenalo české Vojenské zpravodajství, tedy sloučená armádní rozvědka a kontrarozvědka, nárůst snah o kybernetickou špionáž namířenou proti ministerstvu obrany a armádě. Uvádí to ve své výroční zprávě. Všímá si také pokračujícího posilování Ruska a úpadku vojenských sil Ukrajiny.

Zřejmě nejmedializovanější akcí příslušníků vojenského zpravodajství z posledních měsíců bylo úkolování jejích vysokých důstojníků tehdejší ředitelkou kabinetu premiéra Petra Nečase a jeho milenkou Janou Nagyovou. Zadala si sledování premiérovy tehdejší manželky Radky, po odhalení aféry padla vláda.

Jak ale v úvodu výroční zprávy služby za rok 2012 (celou ji najdete zde) upozornil pověřený ředitel Vojenského zpravodajství brigádní generál Rostislav Pilc, "uvedená aféra neměla vliv na každodenní činnost Vojenského zpravodajství". Veškeré řádné úkoly v roce 2012 služba podle něj splnila.

Sledované oblasti světa

  • Na Balkánu pokračoval odpor kosovských Srbů proti zahájení činnosti kosovské administrativy v Kosovské Mitrovici a proti reformě pohraničního režimu, což vedlo k lokálnímu zhoršení bezpečnostní situace na severu Kosova.
  • V Sýrii je podle zprávy zřejmé, že režimu Bašára Asada docházejí síly a schopnosti opozice narůstají (zpráva ale nehodnotí letošní rok, v němž alespoň podle médií syrský režim částečně získal iniciativu). Pád Asadova režimu, mocenské vakuum, boj o moc a nábožensko-etnické čistky by podle zpravodajců mohly destabilizovat celý Blízký a Střední východ.
  • Írán je uváděn jako možná hrozba pro ČR ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Zpráva si všímá rozvoje jeho raketových nosičů, jaderný program Íránu nicméně neoznačuje výslovně za vojenský. Hovoří ale o íránské vojenské spolupráci s KLDR a Pákistánem, tedy zeměmi s jaderným arzenálem. Íránci se také začali víc angažovat v Afghánistánu. To se z pohledu Teheránu se to jeví logicky: západní vojska zemi postupně vyklízejí, přičemž Afghánistán, východní soused Íránu, zůstává vysoce nestabilní.
  • Afghánistán zaostává v usmíření s povstalci a jejich reintegrací do společnosti. "Afghánská vláda své dílčí posuny ve vyjednávání prezentuje jako významné kroky v rámci mírového procesu," hodnotí situaci čeští špioni.

Už tradičně si Vojenské zpravodajství, jedna ze tří zpravodajských služeb České republiky (vedle BIS a Úřadu pro zahraniční styky a informace) všímá aktivit Ruska. Zaznamenalo například rostoucí zájem Ruska o prohloubení ekonomických a obchodních vztahů se svým tradičním balkánským partnerem Srbskem.

Zpráva proto pokládá za pravděpodobné, že se toto spojenectví promítne i do obnovení či rozšíření výroby srbského obranného průmyslu a posílení Srbska na mezinárodním trhu se zbraněmi.

Samotné Rusko pokračuje v reformě armády, započaté v předchozích letech.

"Reforma spojená s modernizací výzbroje všech složek ozbrojených sil se uskutečňuje s cílem zvýšit operační a bojové schopnosti a zatraktivnit vojenskou službu," uvádí zpráva.

Češi si také všimli čistky na důležitých místech: z důvodu korupční aféry a problémů při plnění Státního plánu vyzbrojování skončil ministr obrany Anatolij Serďukov, nahradil ho Sergej Šojgu. Následně byli odvoláni náčelník generálního štábu a většina náměstků ministra obrany, nový náčelník generálního štábu generálplukovník Gerasimov se stal prvním náměstkem ministra obrany.

"Uvedené personální změny neměly zásadní vliv na probíhající reformu ozbrojených sil Ruské federace," tvrdí ale česká zpráva. Rovněž ruský vojenskoprůmyslový komplex prý dosud nedisponuje dostatečnými výrobními kapacitami a kvalitním technologickým vybavením, i na odstranění těchto nedostatků ovšem Rusové pracují.

V kontrastu s Ruskem stojí Ukrajina, kde rovněž došlo k výměně ministra obrany a náčelníka generálního štábu. Jenže ekonomická situace Ukrajiny se zhoršuje, její reálné obranné výdaje klesají a výsledkem je snižování počtu příslušníků ozbrojených sil a zastarávání ukrajinské výzbroje.

Významný nárůst kybernetické špionáže

Čeští zpravodajci si také všimli "významného nárůstu kybernetické špionáže s cílem získat informace vojenského, politického či ekonomického charakteru". Zvýšená aktivita a snaha o průnik do počítačových systémů se nevyhnuly ani českému ministerstvu obrany a armádě.

Útočníci využívají sofistikované viry a jejich akce v roce 2012 ukázaly nárůst schopnosti působit proti kriticky důležité infrastruktuře cílových zemí. Trendem je i růst zájmu států samotných využívat kybernetické operace ke svému prospěchu.

"Vojenské zpravodajství hodnotí, že rozsah i frekvence aktivit (nestátních) subjektů budou strmě narůstat, podobně jako kybernetický potenciál ozbrojených sil řady států. Kybernetické útoky budou propracovanější, čímž porostou náklady na ochranu proti nim a odstranění jejich následků," stojí ve zprávě.

Aktivita ruských rozvědek v Česku: "dílčí pokles"

Stejně jako v předchozích letech představovaly podle českých důstojníků nejvýznamnější špionážní hrozbu aktivity ruských zpravodajských služeb GRU (vojenská rozvědka) a SVR (Sekce vnější rozvědky - hlavní výzvědná služba). Ve srovnání s předchozími roky ale aktivity těchto služeb zaznamenaly "dílčí pokles", pokud jde o snahu získat informace či kontakty na Ministerstvu obrany ČR.

Výroční zpráva

Vojenského zpravodajství za rok 2012

Aktivní jsou v Česku i čínské zpravodajské služby, armáda však nepatří mezi jejich priority. Své úsilí směřují zejména do politicko-ekonomické sféry.

Vojenské zpravodajství v roce 2012 zaznamenalo případy sdílení citlivých informací na veřejných úložištích. Únik citlivých dat nezaznamenalo a pochybení pracovníků ani nevyhodnotilo jako zásadní, přesto "byly provedeny potřebné korekce a protagonisté náležitě poučeni s cílem další rizika eliminovat".

Vojáci v Afghánistánu osvobodili rukojmí a zachránili základnu

Zpráva si také všímá činnosti elitních vojenských jednotek ze 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu. Vojáci tam v loňském roce provedli celkem 150 operací s různým zaměřením, zadrželi několik vysoce postavených polních velitelů a osvobodili dvě rukojmí, píše bez dalších podrobností zpráva.

"Vysokou profesionalitu prokázaly jednotky II. úkolového uskupení speciálních sil při obraně napadené základny Finley Shields dne 14. dubna 2012, kde v počáteční fázi útoku nepřítele byly jedinou efektivní bojovou silou čelící útoku na základnu," konstatuje zpráva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video