Pekingské náměstí Tchien-an-men v době protestů v roce 1989

Pekingské náměstí Tchien-an-men v době protestů v roce 1989 | foto: Profimedia.cz

Peking se bojí mrtvých z Tchien-an-men, hřbitov obklíčili policisté

  • 5
Svět si v úterý připomíná masakr na čínském náměstí Tchien-an-men, který se odehrál v roce 1989. V Hongkongu vyšly statisíce lidí do ulic se svíčkami v rukách, na slavném náměstí však čínské bezpečnostní složky jakékoli demonstrace nedopustily. Úřady blokovaly také vchod na hřbitov, kde jsou oběti masakru pohřbeny.

Na hřbitově Wan-an, který se nachází na západě Pekingu, se každý rok 4. června schází příbuzní obětí masakru. Letošní tichá vzpomínka se však od těch předcházejících liší. Policie totiž hřbitov obklíčila a dovnitř pustila jen asi deset lidí. Mezi nimi byla i Čang Sien-ling. Ta na náměstí Tchien-an-men čili Náměstí Nebeského klidu ztratila svého 19letého syna.

Čang pro agenturu AFP uvedla, že policie ji údajně sleduje na každém kroku již od soboty a její návštěvu hřbitova si natáčela na videokameru.

Jakékoli vzpomínkové akce a demonstrace připomínající tragické události z roku 1989 jsou v Číně zakázány. Na vše dohlíží stovky speciálně vyčleněných policistů a také mnoho bezpečnostních kamer, které jsou rozmístěny přímo na náměstí. Tam policisté preventivně kontrolují doklady turistů, kteří se fotografují před čínskou státní vlajkou a portrétem Mao Ce-tunga.

Vzpomínkové akce se tak koncentrují zejména do Hongkongu, kde do ulic vyšlo bezmála 180 tisíc lidí. Většina z nich měla v ruce svíčku a tiše vzpomínala na jednu z temných událostí čínských dějin. Hongkong byl ještě do roku 1997 pod správou Velké Británie a stále si zachovává mnohem větší svobodu slova, než je tomu na čínské pevnině.

Bezpečnostní složky se v úterý zaměřily také na čínský internet. Mimo jiné bylo znemožněno vyhledávání slovních spojení "4. června" nebo "Tchien-an-men svíčka", píše server guardian.co.uk. Historici se shodují, že většina mladých Číňanů nemá žádné povědomí o tom, co se roku 1989 v centru Pekingu stalo. V čínských učebnicích se o těchto událostech pochopitelně nepíše.

Povstání, které ukončily tanky

Masakrem na náměstí Nebeského klidu vyvrcholilo v noci z 3. na 4. června 1989 šest týdnů protestů za demokratizaci čínského komunistického režimu. Vláda poslala na náměstí kromě vojska i tanky a pozabíjela podle různých údajů až tři tisíce lidí, úřady dodnes uvádí desetkrát menší číslo. Mnoho obětí nebylo nikdy identifikováno.

Bezprostředně po masakru byl z Číny vyhoštěn zahraniční tisk, ten domácí pak podléhal přísné cenzuře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video