Obchod s podivnými sběratelskými předměty v Českém Těšíně.

Obchod s podivnými sběratelskými předměty v Českém Těšíně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Výrobna náhražek drog i jejich prodejna sídlí v domě bývalého starosty

  • 75
Policistům se v Českém Těšíně na Karvinsku podařilo odhalit výrobnu syntetických látek, náhražek drog, které putovaly do celého světa. Jak vyšlo najevo, prostory plné chemikálií byly v domě bývalého českotěšínského starosty Jindřicha Sznapky.

Navíc také jeden z obchodů Amsterdam shop, které tolik diskutované náhražky drog prodávají, sídlí v dalším Sznapkově domu. Spojitost tohoto byznysu se svou osobou však někdejší rozporuplný první muž Českého Těšína odmítl. "

"Pokud by v tom bylo něco nelegálního, tak bych jim dal okamžitě výpověď. Zatím ale o ničem takovém nevím, zákony neporušují," řekl bývalý starosta, který kdysi figuroval v úplatkářské aféře a byl kritizován za privatizaci městského majetku.

Jak dodal, kdyby policie zjistila v provozovně nebo výrobně drogy, byl by to určitě důvod k rozvázání nájemní smlouvy.

Jedna ze syntetických drog z obchodu na Stodolní ulici, které jsou prodávány jako sběratelský předmět.
Jedna ze syntetických drog z obchodu na Stodolní ulici, které jsou prodávány jako sběratelský předmět.

Obaly syntetických drog prodávané hlavně v česko-polském pohraničí.

Policisté v Českém Těšíně zasahovali ve firmě, která mimo jiné zásobuje i síť obchodů prodávajících pod zástěrkou sběratelských předmětů syntetické drogy. Jejich prodejci se do České republiky přemístili na sklonku minulého roku, kdy jejich síť obchodů v sousedním Polsku uzavřeli po společném zákroku policisté a hygienici.

"Mezi zajištěnými chemikáliemi by mohl být i mefedron, základní látka některých drog. Prodejci totiž nabízeli k prodeji i balíčky s názvem mňau-mňau, které by mefedron mohly obsahovat. Musíme ale počkat na výsledky laboratorního šetření, abychom mohli být konkrétnější," opakovala policejní mluvčí.

Drogy putovaly do celé Evropy

Pokud se prokáže, že mezi zabavenými látkami byly i zakázané opiáty, mohli by policisté zasadit drogovému trhu velkou ránu. "Při prohlídce prostor jsme našli i seznamy odběratelů výrobků, šlo o firmy z celé Evropy, dokonce i z Ameriky a Číny. K distribuci využívali majitelé firmy, muž a žena - oba polské národnosti, jak poštu, tak některé přepravní společnosti. Obchodování na internetu tvořilo podstatnou část obratu firmy," dodala Zlatuše Viačková.

Policisté se o tom, jak se do výrobny dostali, nechtějí příliš šířit. Před zásahem nebylo vydáno žádné povolení k prohlídce, původně šlo o rutinní zásah následující po vykradení provozovny. Za vším stál pravděpodobně konkurenční boj.

Jedna ze syntetických drog, které jsou prodávány jako sběratelský předmět.

"Policisté do výrobny nevstoupili na základě příkazu k prohlídce s tím, že by šli najisto, ale v okamžiku, kdy obdrželi zprávu, že výrobna byla vykradena. To ale neznamená, že by netušili, co tam mohou nalézt. Distribuční kanály pro obchody se "sběratelskými potřebami" sledovali od chvíle, kdy se začaly v republice objevovat," přiblížila začátek zákroku Zlatuše Viačková.

Kdo ale oznámení o vykradení výrobny podal, policisté neví. Nebo nechtějí říct.

"Možná to byla součást konkurenčního boje mezi jednotlivými skupinami, klidně to mohlo být tak, že nejprve vnikli do obchodu a pak nám zavolali, že byl vykraden," přiblížila zákulisí akce policejní mluvčí, která ale více podrobností sdělit nechtěla.

,

Video