Výrobce stropů neodškodní jejich majitele

  • 6
Praha - Lidé, kteří mají stropy z takzvaných hurdisek, stále nemají jistotu, zda jsou tyto stropy kvalitní. Výrobce hurdisek, firma Alois Flachs - Hurdis, nemíní v případě havárie vyplatit poškozené, protože necítí vinu na loňských ani předcházejících nehodách. Firma si nechala vypracovat odborný posudek na zřízený strop na gymnáziu v Hellichově ulici v Praze a nyní zveřejnila jeho výsledky.

"Ze závěru studie, kterou vypracovali autorizovaní nezávislí odborníci, plyne, že chybu dělaly stavební firmy. Ty nedodržovaly stavební postupy," uvedl v pondělí Miloslav Oliva, který výrobce stropních desek zastupuje.

Pražský statik Petr Macháň, který se rovněž kauzou zabývá, však nevidí závěr tak jasně. Podle něj nelze takto jednoznačně svalit vinu na zedníky. "Padaly totiž i takové stropy, které dodavatelé udělali přesně podle návodu. Rozhodně bych nebyl takto jednostranný," řekl Macháň.

Zhruba třemi desítkami stropů, které se v minulých letech zřítily, se zabývají zkušební ústavy. "Dosud jsme od nich nedostali žádný definitivní závěr," dodal městský statik.

Naposledy na konci listopadu loňského roku spadl strop na gymnáziu v Praze, pak ještě v rodinném domě v Uhříněvsi. Při nehodě ve školní budově byla pouze lehce zraněna jedna dívka, zcela zničena však zůstala počítačová učebna.

Technici zjistili, proč spadl strop ve škole
Za spadlý strop v gymnáziu Jana Nerudy nemůže firma, která montáž provedla, ale špatná technologie stropního systému. Zjistili to technici z ČVUT a VŠCHT, kteří zkoumali, proč jsou určité typy stropů nespolehlivé. Podobné havárie jako v pražském gymnáziu totiž postihly v průběhu roku i další budovy v celém Česku. "Příčinou havárie takzvaného hurdiskového stropu je působení různých konstrukčních sil a nevratné změny objemu stropních desek," shodli se odborníci.

Havárie stropů s deskami hurdis se dostaly do centra pozornosti veřejnosti v listopadu, kdy se tento druh konstrukce zřítil v učebně pražského Gymnázia Jana Nerudy. Ukázalo se, že tato havárie nebyla ojedinělá. Magistrátní statik Petr Macháň tehdy řekl, že podobných nehod bylo v Česku v posledních dvou letech asi 35. Upozornil, že obdobné havárie nelze předvídat.

Jak k havárii dochází
Havárie má jeden společný znak. Jeden až čtyři roky po dokončení stavby se oddělí dolní deska stropních desek a dojde ke zřícení této vrstvy v celé půdorysné ploše místnosti.

Lomové plochy procházejí stojinami desek, takže není možno počátek vzniku poškození vizuálně diagnostikovat. V období před destrukcí podhledu nedochází ani k výraznějším varujícím, například akustickým projevům. K destrukci přitom dochází náhle.

Jak dokládají odborné posudky havárií výsledky teoretického a experimentálního výzkumu, je jednou ze základních příčin smršťování betonu nad stropním dílcem. Bylo prokázáno, že smršťování (objemové změny) nadbetonávky hurdiskového dílce může způsobit dosažení mezní hladiny ohybového napětí v keramickém střepu. 
Více o hurdiskových stropech čtěte ZDE.

Odborníci z Kloknerova ústavu Českého vysokého učení technického v Praze a z Ústavu skla a keramiky Vysoké školy chemicko-technologické ve svém pondělním stanovisku potvrdili, že poruchy těchto stropních konstrukcí jsou většinou náhlé a neočekávané. Mohou nastat půl roku až šest let po jejich dokončení. Pohledem ani sluchem nelze podle nich blížící se havárii odhalit.

Specialisté uvedli, že pravděpodobnou příčinou poruch hurdiskových stropů je společné působení gravitačního zatížení, teploty a různých sil. Jejich zdrojem je jednak smršťování vrstvy čerstvého betonu spojeného s deskami hurdis a jednak roztahování materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Roztahování souvisí s vlhkostí.

V rámci úprav, které by mohly haváriím hurdiskových stropů zabránit, doporučili pracovníci Kloknerova ústavu mimo jiné takové konstrukční uspořádání desek, jež by umožnilo jejich trvalou deformaci po změnách jejich objemu. Doporučili také oddělit cementový potěr od desky.

Jak hrozícím haváriím předejít
- provést diagnostiku hurdiskového stropu a určit jeho skladbu šetrnou zkušební metodou a posoudit, zda hrozí nebezpečí destrukce
- u závadně provedených stropů, u nichž destrukce dosud nenastala, navrhnout způsob sanace
- u hotových výrobků provést laboratorní zkoušky ke zjištění hodnoty modulů pružnosti a přetvárnosti stropních dílců
- použít stávající metodiku zkoušek stropních dílců s nadbetonávkou pro širší soubor zkoušených výrobků a formulovat doporučení pro technologické pokyny montáže tohoto typu stropní konstrukce
- navrhnout technologický postup montáže nově prováděných hurdiskových stropů

Škola chce za spadlý strop peníze
Spor kolem padajících stropů se však dále stupňuje. Majitel firmy, která vyrábí stropní desky, z nichž postavilo jednu třídu i pražské Gymnázium Jana Nerudy, obvinil vedení této školy z nekorektního jednání. Škola prý žádá padesát tisíc korun. Ředitel nařčení odmítl a vysvětlil, že chtějí jen sponzorský dar.

"Odmítali pustit našeho zástupce do budovy, aby mohl zjistit skutečnou příčinu havárie z poloviny listopadu. Vstup podmínili sponzorským darem," uvedl majitel hodonínské firmy Hurdis Alois Flachs, v dopise zaslaném MF DNES. Nakonec se přece jen do budovy dostali i bez peněz.

"To je od firmy hezká věc," reagoval ředitel gymnázia František Kopecký. "Není pravda, že bychom jejich vstup podmiňovali finančně," tvrdil. Ředitel Gymnázia Jana Nerudy František Kopecký však připustil, že firmě Hurdis po předchozí dohodě faxoval žádost o dar.

Společnost, která strop stavěla, na rozdíl od výrobce desek, školu podporuje. "Provádí tady některé práce, aniž si za to účtuje, protože my na to peníze nemáme," řekl ředitel školy Kopecký. "Od firmy Hurdis bych spíše očekával, že sama přijde s nějakým nápadem, byla by to pro ni dobrá reklama, kdyby byla ochotna něco takového poskytnout," domnívá se ředitel. To naopak odmítá firma Hurdis.

Rozhodně nechce gymnáziu nic dávat, dokud nebude výsledek zkoumání statiků a dalších odborníků definitivní. "Zpochybnili bychom regulérnost prošetření celé havárie a mohla by z toho být vyvozována odpovědnost za ni," domnívá se výrobce desek Alois Flachs.

V posledních letech spadlo téměř čtyřicet stropů z tzv. hurdisek. V Praze postihla havárie Gymnázium Jana Nerudy. Při nehodě byla lehce zraněna jedna dívka.

Studenti jsou v pořádku
Všichni žáci, kteří se učili v počítačové učebně ve chvíli, kdy část stropu spadla, byli podle ředitele gymnázia v pondělí v pořádku ve škole. "Zranila se pouze jedna dívka, má škrábance na ruce, není to naštěstí nic vážného," ujistil ředitel František Kopecký. Při pohledu na několikakilogramové kusy zdiva však připustil, že následky mohly být mnohem vážnější.

Jedna ze studentek byla velmi pohotová. "Slyšela jsem zvláštní praskání, když se ozvalo podruhé, tak jsem vyběhla ze třídy a křičela na ostatní, aby také utekli. Pak už to bylo hrozně rychlé, během chvíle bylo po všem," líčila svůj zážitek studentka Jitka Marelová.

V učebně bylo v tu chvíli patnáct žáků a jeden učitel. Lehce zraněnou dívku a její plačící spolužačku, která se vylekala, odvezla záchranná služba do nemocnice v Motole.

"Po rozšíření různých zkreslených informací volala babička jedné žákyně, že se bojí o svou vnučku, že nepřišla včas ze školy domů. Nakonec se ukázalo, že byla úplně jinde než ve škole," řekl Kopecký. Upřesnil, že strop spadl v místnosti, kterou před pěti lety zrekonstruovali. Je to jediná třída ve škole, kde stavebníci použili takzvané hurdisky.

Firma Hurdis vinu popírá
Vinu za nekvalitní práci popírá výrobce desek, takzvaných hurdisek, hodonínská firma Hurdis. "Výrobní vadu nebo naši nedbalost nikdy komise neprokázaly. Problém je způsoben tím, že stavební firmy nedodržují stavební postupy a technologie, takže vždy v případech, kdy ke zřícení došlo, samy musely vše opravit a hradit s tím spojené náklady," uvedl včera Ladislav Hubáček, vedoucí obchodního oddělení společnosti Hurdis.

To však pražský statik Macháň zpochybnil. "Není příliš pravděpodobné, aby se tolik stavebních firem po celé republice dopustilo stejné chyby, ale nemohu říci, zda všechny spadlé desky byly od téže firmy," dodal Macháň.

Na jeho stranu se přiklonil i správce budovy gymnázia Dušek . Se stavební firmou, která budovala i tento strop, máme už zkušenosti a nemůžeme si na její práci stěžovat. Všechny příčiny jsou ale dosud jen domněnkami, žádná se nepotvrdila," doplnil Dušek.

Zatím se podle Hubáčka hodonínská společnost nikdy nesoudila se stavebníky ohledně těchto havárií, ale uvažuje o tom, že zřídí vlastní montážní četu, aby se sporům vyhnula. V učebně bylo sedmnáct počítačů, každý v hodnotě pětatřicet tisíc korun, a další technika.

"Škody musí vyčíslit pojišťovna, ale zničené jsou hlavně některé monitory, počítače byly pod stoly. Co však způsobí prach, který třídu zavalil, to nevím," řekl Jan Dušek, správce budovy gymnázia, která v Hellichově ulici stojí už od roku 1876. Škole zbyla ještě jedna nepoškozená počítačová učebna, její vybavení však není tak moderní, a proto ředitel zvažuje výuku i v jiných budovách.

Ředitel gymnázia Jana Nerudy František Kopecký sedí v počítačové učebně, jejíž strop se zřítil a poničil veškeré zařízení. (20.listopadu 2001)

Ředitel gymnázia Jana Nerudy František Kopecký hledí s obavami ke stropu, jehož spadlé části ohrozily studenty a poničily zařízení učebny. (20. listopadu 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video