107 obrněných transportérů Pandur nahradí v české armádě čtyřicet let stará vozidla OT 64.

107 obrněných transportérů Pandur nahradí v české armádě čtyřicet let stará vozidla OT 64. | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Výrobce pandurů si platil schůzky s politiky. Miliardovou zakázku získal

  • 702
Rakouská firma Steyr, dodávající do Česka obrněné transportéry Pandur, si ještě před vypsáním výběrového řízení na armádní zakázku za 14 miliard kupovala lobbing u českých politiků. Za provizi až 1,4 miliardy si nechala domlouvat schůzky s lidmi z vlády, parlamentu i armády. Česko nakonec vyšlo jedno vozidlo na 134 milionů, Portugalci přitom ve stejné době platili 40 milionů.

Smlouvu mezi Steyrem a "konzultantem" Janem Vlčkem, která byla podle bodu 6 přísně tajná, má nyní MF DNES k dispozici. Dokument podepsali zástupci Steyru a Vlček v prosinci 2002. Rok na to Špidlova vláda oznámila, že česká armáda potřebuje nové vojenské transportéry, a rozjela se "zakázková mašinerie". Na jejím konci bylo loňské podepsání smlouvy právě s firmou Steyr na dodání 107 vozidel.

Smlouva o lobbingu

Kdo uzavřel smlouvu
Rakouská firma Steyr si v prosinci 2002 najala českého podnikatele Jana Vlčka.

Co bylo obsahem
Vlček měl přivést Steyru klíčové politiky a lidi z armády. Za to měl dostat konzultantskou smlouvu.

Jaká měla být odměna
Provize v případě získání zakázky měla být 7 procent, což by bylo z původních 21 mld. přes 1,4 mld.

Ve smlouvě se mimo jiné praví: "Jan Vlček do února 2003 zařídí následující setkání: schůzku mezi Steyrem a ministrem vnitra Grossem, ministrem průmyslu Rusnokem, velitelem generálního štábu generálem Štefkou nebo náměstkem ministra obrany Škopkem."

Konzultant Jan Vlček, který se netají dobrými kontakty na sociální demokraty, existenci smlouvy potvrdil. "Šlo jim o to, abychom ukázali, že máme dobré konexe," říká k tehdejším požadavkům Steyru.

A firma Steyr? Její mediální zástupce Jan Piskáček zaslal stručné vyjádření: "Společnost Steyr se rozhodla vaše otázky nekomentovat."

Původní úmluvu z roku 2002 splnil Vlček jen zčásti. Místo lidí jmenovaných ve smlouvě rakouským obchodníkům přivedl jiného politika ČSSD, tehdejšího šéfa Sněmovny Lubomíra Zaorálka.

Příliš drahé pandury

K čemu je potřebujeme
107 obrněných transportérů Pandur nahradí v české armádě čtyřicet let stará vozidla OT 64.

Kdo vybral pandury
Výběrové řízení vypsala Grossova vláda (2005), pandury pak vybrala Paroubkova vláda (2006).

Kolik stojí pandur
Česko vyšlo jedno vozidlo na 134 milionů, Portugalci přitom ve stejné době platili 40 milionů.

Ten si na schůzku se šéfem Steyru pamatuje. Prý se bavili čistě zdvořilostně o rozvoji strojírenství a hutnictví na Ostravsku. O pandurech prý ne: "Možná se říkalo, že bychom se mohli znovu sejít, ale žádná další schůzka se už nekonala. Ke konkrétnějším projektům jsme se nedobrali."

Vlček a jeho lidé měli podle úmluvy se Steyrem v případě úspěšného vyjednávání získat provizi až ve výši sedmi procent z ceny zakázky. To MF DNES potvrdil i sám Vlček. Jenže spolupráce Steyru s ním po pár měsících skončila.

Vlček říká, že to bylo z jeho iniciativy, neboť prý vytušil, že Steyr chce jít cestou uplácení politiků: "Viděl jsem, že se ten celý příběh ubírá jinou cestou."

V memorandu o ukončení spolupráce se však píše o tom, že Vlček nesplnil požadavky Steyru, mimo jiné nezajistil schůzky s klíčovými politiky. Rakouští zbrojaři si pak našli někoho, kdo jim politiky, o které stáli, přivedl.

Zakázky naše drahé, zlobbované

Názor Jiřího Kubíka

Novým lobbistou jejich společnosti se stala česká firma PAMCO v čele s vlivným podnikatelem Pavlem Muselou, velmi dobrým přítelem Stanislava Grosse.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video