Výroba extáze byla potrestána pěti lety

P r a h a - Vrchní soud v Praze definitivně uzavřel zřejmě největší případ výroby drog v České republice. Potvrdil přitom rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, který loni v říjnu odsoudil bývalého odborného ředitele Výzkumného ústavu organických syntéz v Rybitví Jaromíra Tomana a podnikatele Jiřího Hlaváčka za podíl na výrobě 55 kilogramů suroviny pro přípravu syntetických drog v hodnotě zhruba 70 milionů korun, k pětiletému vězení. Soud navíc prodloužil zákaz činnosti z pěti na osm let a vyměřil peněžité tresty.

Padesátiletý inženýr Toman a jeho o rok starší kolega surovinu pro výrobu syntetických drog benzylmetylketon (BMK) vyváželi do Nizozemska k dalšímu zpracování. Podle obžaloby byli zapleteni také do výroby osmi tun látky pro výrobu drogy na Ukrajině. Z tohoto množství mohlo být podle odhadů vyrobeno dalších zhruba 55 milionů tablet extáze.

Toman podle soudu zneužil svého povolání ke společensky vysoce nebezpečné činnosti. Zaplatí půlmilionovou pokutu. Hlaváček, který tvrdil, že obchod pouze v počáteční fázi zprostředkoval, zaplatí 200 tisíc korun.

Oba se před soudem obhajovali tvrzením, že vyráběli a distribuovali chemickou surovinu, která mohla, ale také nemusela být následně použita k výrobě drogy. Toman uvedl, že pokud soud výrobu chemické suroviny posuzuje jako trestný čin, mohl by odsoudit kteréhokoli oceláře, když z jeho oceli někdo jinde vyrobí zbraně.

Podle obhajoby navíc vyšetřování neprokázalo, že chemická látka byla skutečně použita k výrobě drog.

Soud dal za pravdu obžalobě, podle níž oba muži dobře věděli, že se podílejí na přípravě drog. Důkazem bylo například to, že prodej suroviny pro jejich výrobu vědomě fakturovali neexistující firmě. Když začala policie odposlouchávat jejich telefony, byli o tom záhy informováni nizozemskými partnery, což se podle soudce obvykle při legálním obchodování neděje.


Video