Trpasličí planeta Pluto

Trpasličí planeta Pluto | foto: NASA

Vyřazení Pluta z planet astrology netrápí

  • 11
Vyřazení Pluta ze seznamu planet nebude mít žádný vliv na sestavování horoskopů. Astrologové tvrdí, že změna v počtu planet pro výpočet není podstatná. Svou sílu Pluto neztratí.

"Pro nás je hlavní, že Pluto funguje a my s ním při výpočtech můžeme počítat. Ať si mu astronomové říkají, jak chtějí, nás nezajímá, jestli je to planeta, ale jaký má vliv. A ten vyřazením z nějakého seznamu neztratilo," komentuje změnu v počtu planet astrolog Antonín Baudyš, bývalý ministr obrany.

Astrologové při sestavování horoskopů pracují se třemi základními údaji, které pak porovnávají s postavením planet a jejich vzájemných vztahů. Jsou to: místo, datum a čas narození s přesností na minuty.

"Celá astrologie je založená za zkušenosti. Ačkoliv vesmír a hvězdy a planety v něm zkoumáme celá tisíciletí, doteď de facto nevíme, podle čeho se chovají," říká Baudyš.

Pluto pro astrology představuje moc nebo krizi. Při sestavování horoskopů je upozorňuje na zásadní změny, je symbolem přirozeného koloběhu života, procesu vznikání a zanikání.

Objevitel by s vyřazením souhlasil
Americký astronom Clyde Tombaugh, který Pluto v roce 1930 náhodou objevil, by s jeho vyřazením ze seznamu planet souhlasil. Agentuře Reuters to řekla vdova po vědci, čtyřiadevadesátiletá Patricia Tombaughová.

"Clyde by řekl: 'Věda je věcí pokroku, a pokud se chcete stát vědcem a jít s kůží na trh, naučíte se leccos skousnout," řekla.

Jejího muže ale prý debata o vyřazení Pluta trápila. Zvlášť, když se začátkem 90. let debata rozpoutala naplno. Vědec se rozhodnutí valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze už nedožil, zemřel devadesátiletý v roce 1997.

Tombaugh Pluto objevil víceméně náhodou. Stalo se tak 18. února 1930 na Lowellově observatoři v Arizoně. Původně si myslel, že objevil planetu, která je větší než Země. Až na základě pozdějších poznatků se ukázalo, že je dokonce ještě menší než Měsíc.

Začátkem letošního roku se k Plutu vydala sonda New Horizons. Svého cíle by měla dosáhnout za devět let. Vědci si slibují, že vnese světlo do otázky existence nepatrné atmosféry Pluta, které se planeta neustále zbavuje. Svým chováním totiž připomíná kometu letící vesmírem.

, ,

Video