Nelegální továrna na cigarety (ilustrační foto)

Nelegální továrna na cigarety (ilustrační foto) | foto: Celní správa

Vyráběli nelegálně cigarety za desítky milionů. A budou nevinní

  • 462
Když policejní komando vtrhlo před čtyřmi roky na Lounsku do nelegální továrny na cigarety, označil to tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka za největší porevoluční zátah proti pašerákům a výrobcům cigaret. Za přípravu daňového úniku viníkům hrozilo i deset let vězení. Od 1. ledna nebude takové jednání trestné.

I další průběh vyšetřování tehdy Sobotkova slova potvrzoval. Policisté pozatýkali osmnáct lidí a spočetli, že skupina připravila stát o 51 milionů korun. - čtěte Celníci zabavili mafii tuny tabáku

Justice však zatím nestihla případ definitivně ukončit. A při dalším líčení, jež proběhne v lednu, budou muset i žalobci uznat, že se členové skupiny víceméně ničeho nedopustili. Jak je to možné?

Vysvětlení je jednoduché. Nový trestný zákoník, který začne platit 1. ledna, už nepovažuje za trestnou přípravu jakéhokoliv daňového podvodu.

NOVÝ TRESTNÍ ZÁKONÍK

Zavádí delší domácí vězení i delší trest za vraždu

Jinak řečeno - kriminalisté si sice mohou být jistí, že nelegálně vyráběné cigarety měly jít na trh, čímž by stát přišel o desítky milionů korun, jenže je to jen jejich domněnka. Prodej se neuskutečnil a za pouhou přípravu takového činu podle nového zákoníku nikoho poslat do vězení nelze. Dosud přitom za přípravu daňového úniku hrozilo až deset let vězení.

"Další líčení je nařízeno na 18. ledna. Kvůli té změně zákona ale přestane být větší část jednání obžalovaných nezákonná," připouští žalobce Jaromír Jindřich z pražského vrchního státního zastupitelství. Za některé delikty sice budou členové skupiny dál obžalováni a zřejmě i odsouzeni, ale z původního "největšího porevolučního zátahu" zůstane skutečně jen zlomek.

Dřív až 10 let, teď svoboda

Stejná změna proběhne u všech podobných případů po celém Česku. Odhadem jich budou desítky, možná stovky. Třeba ústecký krajský soud zrovna řeší další čtyři obrovské případy, které souvisí s nelegální výrobou cigaret nebo paděláním alkoholu.

Ve všech kauzách policisté vyčíslili škodu minimálně na pět milionů korun. "Jenže ve většině případů policisté přistihli obžalované, jak cigarety nebo alkohol vyrábějí, už ale ne při samotném prodeji. Po 1. lednu budou proto všichni obžalovaní osvobozeni. Nic jiného s tím dělat nejde," upozorňuje náměstkyně ústeckého krajského soudu Jana Kurešová.

Podobných „vychytávek“ je v novém zákonu víc. Veřejně se třeba mluvilo o tom, že víceméně přestanou být postižitelní třeba pytláci. Zvyšuje se totiž finanční částka, odkdy bude nějaké jednání považováno za přestupek. Dosud byla tato hranice dva tisíce, od ledna to bude pět tisíc korun.

Sami myslivci přitom mají problém určit, jakou cenu má ulovená zvěř. Chování většiny pytláků tak bude považováno jen za přestupek.

Příště už bez odposlechů

Policisté zase říkají, že jim nový zákoník výrazně zkomplikuje vyšetřování některých kauz. Výrazně se totiž mění podmínky pro využívání odposlechů.

Poslanec za ODS Marek Benda do zákona na poslední chvíli prosadil, aby z kategorie zvlášť závažných trestných činů - tedy těch, u nichž lze použít odposlech - vypadly některé paragrafy.

Odposlouchávat tak půjde jen podezřelé u trestných činů, u nichž je horní sazba odnětí svobody deset let. Až dosud to bylo osm let.

"Ta změna se týká třeba i všech podvodů, zpronevěr, tunelování nebo rozsáhlých krádeží, u nichž škoda nepřesáhne pět milionů korun," podotýká jeden z pražských kriminalistů.

"Někomu může připadat zbytečné nasazovat odposlechy třeba na organizovaný gang zlodějů aut. Právě díky sledování telefonů se nám dařilo často vysledovat, kam zloději ukradené vozy schovávají a kde je předělávají," dodal.

Z kategorie zvlášť závažných trestných činů vypadl i paragraf popisující korupční jednání. U korupce se však nakonec budou odposlechy smět používat dál bez ohledu na výši hrozícího trestu. Tuto výjimku umožňuje mezinárodní úmluva proti korupci, kterou Česká republika v minulosti podepsala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video