Vypuštěné fekálie zabíjely pstruhy

  • 4
Spálené Poříčí - Chovný pstruhový potok Bojovka u Spáleného Poříčí na Plzeňsku zamořily o víkendu fekálie. Na hladinu během chvíle vyplavaly leklé ryby. Bylo jich několik desítek. Případ nyní vyšetřují policisté a pracovníci odboru životního prostředí z Blovic.

Rybáři upozorňují, že podobnou ekologickou pohromu, která na chovném přítoku říčky Bradavy zahubila pstruhy, nezaznamenali poprvé.

"Už v minulosti se stal podobný případ. Někdo vypustil do kanalizace septik. Kvůli suchu nízký stav vody, takže fekálie byly hodně koncentrované. Uhynulí pstruzi byli dvacet centimetrů velcí," upřesnil jednatel západočeského rybářského svazu Jan Štípek.

I když bylo hned cítit, co je příčinou znečištění, policisté přivolali na místo specialisty z hasičské laboratoře v Třemošné u Plzně, aby odebrali vzorky znečistěné vody.

"Rozborem zjistili, že v potoce je velký obsah čpavku a fosforečnanů, což potvrdilo, že potok byl znečištěn fekáliemi," informoval mluvčí krajského ředitelství hasičů František Vaško.

Znečistění zasáhlo zhruba stometrový úsek, ale rybáři ještě prozkoumají další části toku. "Revír patří místní rybářské organizaci ve Šťáhlavech. Ta provede průzkum a kontrolní odlov, aby se zjistila přesná výše škody," řekl Štípek.

Pochyby už nejsou ani v tom, že fekálie přitekly z kanalizace z obce Číčov, kudy potok protéká.

"Prošel jsem úsek na místech, kde ústí kanalizace, a tam voda znečistěná nebyla," sdělil šéf odboru životního prostředí Městského úřadu v Blovicích Jiří Kos. Vypadá to tedy, že kanalizace ve vesnici narušena nebyla.

Případ vyšetřují policisté z blovického oddělení. Ti se snaží vypátrat viníka a jeho pohnutku.

"Škoda na uhynulých rybách je předběžně vyčíslena na tři tisíce korun, ale může být ještě vyšší," sdělila mluvčí policejního ředitelství Plzeň-jih Dana Ladmanová.

Pokud policisté najdou viníka a budou mít v ruce potřebné důkazy, mohou původce znečištění obvinit z ohrožení životního prostředí. Za to lze podle zákona uložit až tři roky vězení.

"Pokud by se nejednalo o trestný čin, mohli bychom viníkovi udělit pokuty za porušení zákona o vodách. Musíme ale počkat na výsledky policejního šetření,"  upozornil Jiří Kos.

Jeho úřad má pravomoc vyměřit pokutu od jednoho tisíce korun do deseti milionů podle závažnosti ekologických následků znečištění.


Video