(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: MAFRA

Městskou policii v Praze musí opustit další strážníci. Nestihli maturitu

  • 660
Daších patnáct strážníků opustí pražskou městskou policii. Důvodem je to, že nestihli do konce října odmaturovat, jak po nich od počátku letošního roku požaduje zákon. Od městské policie letos kvůli chybějícím maturitám odešlo v metropoli už 82 lidí.

Ze zhruba stovky pražských strážníků, kteří na začátku roku nesplnili požadavek na maturitní zkoušku, jich v řadách městské policie zůstalo až do konce října 23. Podle mluvčího městské policie Jana Čiháka to byli ti, kteří „relevantním způsobem doložili trvání studia a předpoklad jeho ukončení maturitní zkouškou v roce 2016“.

Do konce října však maturitu složila jen malá část těchto lidí. „Šest doložilo doklad o požadovaném vzdělání a byli zařazeni na původní pracovní místa,“ sdělil Čihák. S dalšími dvěma zaměstnanci policie jedná o přeřazení na jiné místo, kde maturita není potřeba. Ostatní odejdou sami, nebo dostanou výpověď.

Jak upozorňuje Čihák, strážníci bez maturity od začátku roku svou práci nevykonávali. Vybírali si neplacené volno, při kterém si sami museli platit zdravotní pojištění. Neměli tedy žádné výhody oproti zhruba osmdesátce strážníků, kteří kvůli nedoplněné maturitě skončili již na začátku roku. „Zaměstnavatel tedy přistoupil ke všem zaměstnancům stejně, nikdo z těch, kdo nesplnil kvalifikační požadavek k datu 31. 12. 2015, nevykonával od 1. 1. 2016 pro zaměstnavatele práci,“ uvedl Čihák.

Odbory: Policie měla propuštěným pomoci s hledáním místa

Odboráři mají ale k postupu městské policie výhrady. Vadí jim zejména to, že zaměstnancům bez maturity neumožnili přejít na jiné místo, kde tato zkouška není potřeba, a také že propouštění dostatečně neprojednali s odbory.

„Jsem přesvědčen, že hlavní město Praha má volná pracovní místa, na která neúspěšně shání lidi,“ uvedl předseda Svobodných odborů samosprávy Richard Krbek. Vedení policie tak podle něj mohlo propuštěným strážníkům přinejmenším pomoci v hledání jiného místa. Zákoník práce to po zaměstnavatelích požaduje při takzvaném hromadném propouštění - vedení městské policie a odboráři se ale neshodnou v tom, zda je to i tento případ.

Jeden z bývalých strážníků, kteří dostali výpověď již v lednu, si po nějaké době sám našel práci řidiče tramvaje. V hledání práce mu ale bývalý zaměstnavatel nijak nepomohl. Než se mu podařilo místo sehnat, byl několik měsíců včetně výpovědní doby bez příjmu. Zaměstnavatel mu totiž do výpovědi napsal takzvané překážky v práci na straně zaměstnance a ve výpovědní době mu neplatil mzdu (čtěte zde). V té době se muž ani nemohl přihlásit o dávky na úřadu práce.

O postupu, jaký městská policie při loučení se strážníky bez maturit použila, v současnosti rozhodují soudy. V některých případech už přikázaly nevyplacenou mzdu doplatit, v dalších žaloby zamítly (více zde). Žádné z rozhodnutí dosud není pravomocné.

Městská policie v Praze se dlouhodobě potýká s nedostatkem lidí. Ke konci loňského roku měla 2 127 strážníků, o půl roku později o 57 méně. Za náborovou kampaň, která má přilákat nové lidi, utratila za poslední čtyři roky více než 7,4 milionu korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video